Alattomos tüdőbetegség
A COPD kifejezés egyre többeknek cseng ismerősen, ugyanis modern világunk egyik leggyorsabban terjedő betegsége. Ismerd meg a tüneteket!
A COPD leszázalékolási okként a legtöbb országban a második-ötödik hely közt mozog. Kialakulásának legfőbb oka a dohányzás. Magyarországon a tüdőgyógyászok hozzávetőleg kétszázezerre becsülik a betegek számát. Sajnos közülük csak kevesen fordulnak orvoshoz.
COPD - a hörgők fokozatos beszűkülése
A COPD angol rövidítés: Chronic Obstructive Pulmonary Disease.
Magyarra fordítva idült, elzáródásos tüdőbetegséget jelent.
A betegség során idült hörghurut alakul ki. Megbénulnak, majd elpusztulnak a hörgőket borító csillószőrök, ezáltal romlik a tüdő öntisztulása. Ezzel párhuzamosan egyre több nyáktermelő mirigy alakul ki, ami nagyobb mennyiségű, sűrű hörgőváladékot állít elő.
A váladék a csökkent csillószőrműködés miatt pang a tüdőben, beszűkíti, majd elzárja a kisebb légutakat. A légúti szűkületet fokozza, hogy a gyulladásban lévő hörgőfal fokozottan érzékeny minden hatásra – füst, hideg –, és a benne lévő simaizomzat öszszehúzódásával reagál.
A pangó váladék könnyen befertőződik, gennyessé válik. A felszaporodó baktériumok és vírusok károsítják a tüdőléghólyagok falát, ahol a szervezet számára létfontosságú gázcsere a levegő és a vér között lezajlik. A sok apró léghólyagocska összeolvad, ami a felület jelentős csökkenését okozza. Ezt az állapotot tüdőtágulásnak nevezik.
A COPD tünetei
A kórfolyamatra az alattomos romlás jellemző. Az első jelentősebb tünetek megjelenésekor már komoly – és gyakran visszafordíthatatlan! – kórélettani elváltozások állnak fenn.
Figyelmeztető jelek
- Gyakori, hurutos köhögés, főleg reggel.
- Fizikai terheléskor fulladás.
- Csökkent fizikai terhelhetőség, fáradékonyság.
- Gyakori, lázas hörghurut.
A folyamat előrehaladtával a fulladás egyre jelentősebb lesz. Ez és az ismétlődő légúti fertőzések folyamatosan rontják az életminőséget. Végstádiumban a beteg nyugalomban is fullad, így gyakorlatilag ágyhoz és oxigénpalackhoz kötött.
A COPD és a dohányzás
A COPD és a dohányzás közötti szoros összefüggés ma már igen egyértelmű. A legtöbb beteg dohányos, de a passzív dohányosok és a poros környezetben huzamosabb ideig dolgozók is a veszélyeztetett csoportba tartoznak. Szennyezett levegőjű nagyvárosokban többen betegednek meg, mint vidéken. Mai ismereteink szerint csak a dohányzásról való leszokással állítható meg a COPD romlása.
Fontos tudnivaló!
Légzésfunkciós vizsgálattal elkülöníthető az asztma és a COPD. A vizsgálat során a erőltetett kilégzést végzel egy speciális készülékbe. A műszer méri a kilélegzett levegő mennyiségét, a kiáramlás sebességét és időbeli dinamikáját.
Emellett eredményeid összevetik a korosztályának megfelelő normál értékekkel is. A vizsgálat alkalmas a különböző légúti betegségek elkülönítésére. A légzésfunkciós vizsgálat az asztma és a COPD diagnózisának is legfontosabb eleme.
A COPD kezelése
A gyógyszeres kezelés a betegség előrehaladott stádiumában nem nélkülözhető. Hörgtágítók, hurutoldók és szükség esetén antibiotikumok alkalmazásával javítható az életminőség és megelőzhető a súlyos tüdőgyulladás. Sajnos – az asztmával ellentétben – nem lehet tökéletesen helyreállítani a légzésfunkciós értékeket. Pusztán gyógyszerekkel nem lehet megállítani az állapotromlást. Tehát alapvető szerepe van az életmódváltásnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Legfontosabb a dohányzás azonnali elhagyása. Ebben segíthet az akupunktúra, az elektromeridián módszer és különböző készítmények is. Miután megszületett a diagnózis, át kell gondolnod életviteled. Ha korábban nem sportoltál, kezdj valamilyen kíméletes testmozgásba!
Ehhez okvetlenül kérd ki orvos tanácsát! A rosszul megválasztott, erőltetett sport túlterhelheti az amúgy is igénybe vett szívet. Fontos a megfelelő légzőtorna elsajátítása, ez segíti a felgyülemlett váladék eltávolítását és a légzési segédizmok fejlesztését. A jóga és a tai chi is ideális alternatíva, mivel a pszichés ellazulást is segítik.
Jót tesz a friss levegő. Érdemes minél többet hegyvidéki környezetben időznöd. Jótékony hatású a barlangterápia és a sókamra is. Továbbá jellemző, hogy a betegek előrehaladott állapotban kórosan lesoványodnak. Éppen ezért nagy hangsúlyt kell fektetned az egészséges, fehérjedús táplálkozásra.
Az oxidatív stressznek is kimutatható szerepe van a COPD kialakulásában és romlásában. Alapvető tehát a megfelelő antioxidáns-pótlás, ami csak részben fedezhető élelmiszerekből. Ezen kívül fontos tudni, hogy a légúti fertőzések gyakrabban és súlyosabb formában fordulnak elő COPD-s betegeknél. Ezek elkerülésére az immunrendszert kell erősítened. A állapotodtól függően fizikai módszerek – váltott zuhany, szauna – és gyógynövények is alkalmazhatóak.
Hűsítő ájurvédikus tanácsok
Tojásérzékenyek étrendje
Itt a strandszezon!
Fittebben sport után
Intim zavarok
Rejtéles bélbajok
Túlzott izzadás
Ha a lap felkeltette érdeklődésedet, látogass el a
weboldalra! »
OLVASD EL EZT IS!
- dohányzás
- szokj le a cigiről!
6 pofonegyszerű trükk, amivel végleg leszokhatsz a cigiről
- megelőzés
- dohányzás