Magas a vérnyomásod? Ritka betegség állhat a háttérben

Nem csak szív- és érrendszeri bajokra utalhat a hypertonia.

Conn-szindróma
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az erős szívdobogásérzést nem csak szívritmuszavar okozhatja. Még csak nem is feltétlenül a szintén gyakori pánikszindróma áll a háttérben. 

Dr. Vaskó Péter, a Kardioközpont szakorvosa a jóval ritkább Conn-szindrómáról beszélt, amely egyik velejárója a hypertónia. 

Magas vérnyomás és alacsony káliumszint

Ha a vizsgálatok során fény derül a magas vérnyomásra, a látszólag ok nélkül alacsony káliumszintre, izomgyengeségre és székrekedésre, az egyedi betegséget jelezhet. A nagyon erősen csökkent káliumszint ritkán, de pitvarfibrillációs panaszokat és szívdobogásérzést is okozhat. Az EKG-n látható elváltozások és a vizelési szokások megváltozása is gyanút keltő tünet, amely a Conn-szindrómára utalhat. 

Mi az a Conn-szindróma?

A klasszikus hypokalaemiás, vagyis alacsony káliumszinttel járó Conn-szindróma előfordulása a hypertoniások körében kevesebb mint 1%. A normokalaemiás Conn-szindróma, tehát amikor normális a káliumszint, a hypertoniások körében 4-8%. Így ez az egyik leggyakoribb ok a másodlagos magas vérnyomás betegség kialakulásában. 

A betegség alapja, hogy a mellékvesekéreg az egyik hormonszerű hatóanyagból, az aldoszteronból többet termel a kelleténél. A háttérben állhat még jó- és rosszindulatú daganat, illetve májzsugor vagy a veséhez vezető verőér szűkülete. Olyan tünetek is okot adhatnak a további vizsgálatokra, mint a fejfájás, a székrekedés, az érzészavar, a fokozott szomjúságérzés és magasabb diasztolés vérnyomásérték.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Milyen vizsgálatok igazolhatják a gyanút?

Elsősorban kardiológushoz kell fordulni, hogy kizárhatóak legyenek az egyéb szív- és érrendszeri okok. Az alacsony káliumszintre a jellegzetes EKG-eltérésekből is lehet következtetni. Ezzel együtt érdemes laborvizsgálatot kérni, amelyekkel ellenőrizhető a káliumszint, a káliumürítés, a nátriumszint, az aldoszteronszint és a plazma reninszintje. Mivel egyes vizelethajtók és vérnyomáscsökkentő gyógyszerek befolyásolhatják a hormonvizsgálatok eredményét, erről tájékoztatni kell az orvost, aki elrendelheti a gyógyszerek ideiglenes elhagyását a vérvétel előtt.

Radiológiai vizsgálat is igazolja

Ahhoz, hogy kiderüljön, esetleg daganat okozza-e a panaszokat, szükség lehet olyan radiológiai eljárásra is, mint a CT, az MRI vagy a mellékvese érfestéses vizsgálata. Ha megbizonyosodik a Conn-szindróma és az, hogy nem daganat állt a háttérben, a probléma nem igényel sebészi beavatkozást. Egyszerű gyógyszeres kezeléssel normalizálható az aldoszterontermelés, így beállítható a káliumszint is és a vérnyomás is. Amint pedig rendeződik az elektrolitok szintje, megszűnhet a ritmuszavar is. Amennyiben mégis daganatról van szó, a műtét jelenthet megoldást. 

Ezt is szeretjük