Az ortopéd orvos szerint nem jó, ha gyakran hordunk ilyen cipőt - Fájdalmas ízületi elváltozást okozhat
A bütyök kialakulásához a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárulhat.
Különösen a nők szembesülnek gyakran a hallux valgus diagnózissal, vagy ahogyan a legtöbben ismerik, a bütyökkel.
Ennek az az egyik fő oka, hogy a bütyök elsősorban a nem megfelelő cipő tartós viselésének következménye lehet, de dr. Magbade Gábor, a FájdalomKözpont ortopéd orvosa a további okokra és a kezelés lehetőségeire is felhívja a figyelmet.
Így alakulhat ki a bütyök
A nagylábujj alappercének deformitása az a jelenség, amit a köznyelv bütyöknek nevez. Kialakulásának egyik legfőbb oka, hogy - valamilyen ok miatt - a harántboltozat megsüllyed, és így megváltozik a talp súlyelosztása. Ez annyit tesz, hogy a lábboltozat ellaposodik, a nagylábujj alappercét pedig az izmok kifelé húzzák, emiatt pedig maga a lábujj a második ujj irányába hajlik, az alapperc és a lábtőcsont feje pedig kitüremkedik. Így jelenik meg a bütyök jellegzetes formája, ami sokszor gyulladásos tüneteket is mutat, vagyis kipirosodik, és fájdalommal jár, emiatt sokszor nem könnyű a cipőviselés sem.
Emellett krónikus következményként a nagylábujj támasztófunkciója is romlik, ami nyilván kihat a járásra - vagyis összességében egy fájdalmas, a járást befolyásoló, esztétikailag kihívást jelentő problémáról van szó.
A genetikai hajlam és a rossz cipő is okozhatja
Bár a bütyök elsősorban a nem kényelmes, túl szűk, a lábujjakat összeszorító, magas sarkú cipő viselésének következménye, más okok is hozzájárulhatnak a deformitás kialakulásához. A genetikai hajlam mellett érdemes az alábbi okokat is keresni, illetve kizárni a kivizsgálás során:
- a népbetegségnek számító harántboltozat-süllyedés, köznevén lúdtalp,
- reumás ízületi gyulladás,
- pikkelysömörrel együtt járó ízületi gyulladás,
- köszvény.
- Amennyiben fény derül valamilyen háttérben lévő betegségre, azt természetesen kezelni kell. Ha „csak” a rossz cipő miatt jelentkezik a panasz, azon is mielőbb változtatni kell - hangsúlyozza dr. Magbade Gábor, a FájdalomKözpont ortopéd orvosa. - A női páciensek fő kérdése ilyenkor, hogy vajon soha többé nem hordhatnak szűk orrú, magas sarkú cipőt? Ezzel kapcsolatos érdemes tudni, hogy ha napi 2-3 órát hordjuk, nem feltétlenül káros a magas sarkú cipő.
- Tartós használat esetén azonban több érv szól a magas sarok ellen. Az egyik, hogy a térdízületekre aránytalanul nagyobb terhelés jut, ezért túlterheléses panaszok alakulhatnak ki, amelyek akár 30-40 éves korban már enyhe vagy középsúlyos kopáshoz, meszesedéshez vezethetnek. A másik veszélyforrás a szűk orr, ami összenyomja a lábujjakat, és így alakulhat ki a kalapácsujj, a bütyök és a lábközépcsont-fájdalom. Az izomzat túlterhelése szintén sokrétű panaszt, fájdalmat okozhat, amelyek jellemzően nem 20-30 éves korban jelennek meg, jóval inkább negyven fölött - ismerteti a szakember.
Hogyan kezelhető a bütyök?
Magbade doktor legfontosabb tanácsa szerint panasz esetén a lehető leghamarabb érdemes orvoshoz fordulni. Mivel a bütyök fokozatosan alakul ki, már az első erre utaló tünetre fel kell figyelni. Ez sokszor a középső lábujj alatti párnán előjövő bőrkeményedés, amely az egyenetlen terhelés következménye. Ha ezt tapasztaljuk, mutassuk azt meg ortopéd orvosnak, ugyanis ebben a korai stádiumban a folyamat egy megfelelő talpbetéttel, rendszeres otthoni tornával, nyújtással jelentősen lelassítható.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Emellett a megfelelően megválasztott, ergonómiailag jól kialakított cipő (bizonyos esetekben az úgynevezett ortopéd cipő), a személyre szabott gyógytorna és gyógymasszázs is pozitív hatást fejthet ki. Ha a gyulladás miatti fájdalom igen jelentős, tüneti kezelésként beválhatnak a gyulladáscsökkentő készítmények. Az elhanyagolt probléma azonban egészen súlyossá is válhat, előfordulhat, hogy csak egy hosszú rehabilitációval járó műtét segíthet az érintetteken.
Nézd meg, melyek a legkárosabb cipőfazonok!
A nem megfelelő cipő hosszasan hordva deformálhatja a láb fiziológiás görbületeit, megváltoztathatja az ízületek helyzetét és így az izmok lefutását is.
8 cipőfazon, amit az ortopéd orvosok betiltanának: bütykök kialakulásához, fájdalomhoz is vezethetnek
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)