Több mint 2 kiló van a testünkben ebből: a rákos megbetegedéseket is befolyásolhatják

A bélflóra és a daganatok közötti összefüggések egyre több figyelmet kapnak, mivel kutatások szerint a mikrobiom állapota befolyásolhatja a rák kialakulását és a kezelések sikerességét.

Bélflóra és a daganatos megbetegedések
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre több daganatos betegségről bizonyítják, hogy összefüggés lehet a mikrobiom (leginkább a bélflóra) állapota és a betegségek kialakulása, sőt az onkológiai terápiák eredményessége, ezáltal a betegek életkilátása között is.

Dr. Kiss Richárd, a Semmelweis Egyetem Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézet vezető kutatójának álláspontja szerint a ma elérhető mikrobiom-vizsgálatokból viszont még nem lehet egy daganatos beteg számára a terápiát befolyásoló érdemi következtetéseket levonni.

Bélflóra és a daganatos megbetegedések

Összességében azt tanácsolja: azokat a józan ész által javasolt életmódbeli és étrendbeli javaslatokat kell követni, amelyeket mikrobiom-vizsgálat nélkül is tudhat mindenki  ezekre részleteiben is kitérünk cikkünkben. Javaslata szerint az egyéni élethelyzethez, betegségtípushoz, kezelésekhez alkalmazkodó, személyre szabott étrendről dietetikussal érdemes konzultálni.

bélflóra rák
Fotó: fcafotodigital / Getty Images Hungary

 Mindannyian mintegy 2 kilogramm baktériumot hordozunk, több baktériumsejt található bennünk, mint amennyi saját sejtünk van. Az emberi mikrobiomban eddig mintegy 4 ezer baktériumfajt azonosítottak, ebből mindenkiben 500-1000 faj él – kezdi néhány megdöbbentő adattal Kiss Richárd.

Mielőtt továbblépnénk, néhány alapinformáció. A mikrobiom a velünk együtt élő baktériumok, gombák, vírusok és más „élőlények” összessége. Csak a bőrünkön többszázféle különböző mikroorganizmust azonosítottak. Az ajkaktól a végbél záróizmáig az emésztőrendszerünk is hemzseg a baktériumoktól, ezek legnagyobb része a vastagbélben található. Jelen cikkünkben a mikrobiom alatt a bélflórát, tehát a bélrendszerben élő mikroorganizmusok – főként baktériumok – összességét értjük.

Mit befolyásol a mikrobiom?

Egyre inkább úgy tűnik, hogy egy szóval megválaszolható az a kérdés, hogy mit befolyásolhat a mikrobiom állapota: mindent. Az emésztést, a hormonháztartást, a szív- és érrendszert, az agyműködést, az idegrendszert. Azt viszont még nem tudják meghatározni egyértelműen, hogy miként. Annyi biztos, hogy minden mindennel összefügg, visszahat és kölcsönhatásban áll.

 Bizonyos mikroorganizmusok növelik, mások csökkentik egyes betegségtípusok kockázatát. A gyulladáskeltő baktériumok elszaporodása, a szervezetben létrejövő krónikus gyulladás hozzájárulhat bélgyulladás, vagy az immunrendszer „felpörgetésével” akár más autoimmun betegségek kialakulásához is. Viszont, ha a gyulladásokat mérséklő baktériumok szaporodnak túl, akkor az immunrendszer „letompítása” miatt a szervezet esetleg nem fog védekezni olyan elváltozások ellen sem, amelyek ellen kellene, ez pedig a daganatellenes védekezést szintén károsíthatja – magyarázza a kutató.

GettyImages-2173802038
Fotó: JDawnInk / Getty Images Hungary

– Egyensúlyra kell tehát törekedni, ám nincs egyértelmű meghatározása annak, hogy milyen egy egészséges mikrobiom pontos összetétele. Ez nem olyan, mint egy vérvételi lelet, ahol tudjuk a határértékeket, ami alapján megállapítható, hogy valakinek jók-e a máj- vagy vesefunkciós értékei, esetleg vérszegény-e. A genetikai adottságok, az étrend, az életmód, a gyógyszerek, a környezet, az alvásminőség mind-mind befolyásolja egy ember mikrobiomját. Lehetséges, hogy a bennem lévő ezerféle baktérium között van háromszáz, ami a szomszédom bélrendszerében nincs meg, de az ő benne meglévő ezerféle baktériummal ugyanúgy lehet egészséges, mint én. Ezért nem lehet következtetéseket levonni önmagában abból, amikor egy mikrobiom-vizsgálatban megszámolják a bélflórában található baktériumok fajtáit és egymáshoz viszonyított arányát. Például a daganatterápiákra nézve ezek az információk semmilyen orvosi döntést nem befolyásolnak. Ez lehet, hogy változni fog, vannak ígéretes kutatások, de ezek egy mai betegre még nincsenek kihatással – szögezi le Kiss Richárd.

Mikrobiom és daganattípusok

A jelenlegi ismeretek jelentős részben olyan kutatásokból származnak, amikor adott daganatos betegségben szenvedő páciensek székletét, mikrobiomját megvizsgálták, hogy látnak-e az azonos betegséggel érintettek körében valamilyen szabályszerűséget. Összefüggést sejtet az, ha rendre túlteng vagy rendre alacsonyabbá válik valamelyik nagyobb baktériumtörzs jelenléte egyik vagy másik betegségben.

daganat mikrobiom
Fotó: Maskot / Getty Images Hungary

Vannak baktériumok, amelyekről már bizonyították, hogy daganatkeltő hatásúak. Ilyen a Helicobacter pylori, amely a gyomorrák és egy gyomorban kialakuló limfóma kockázatát növeli, illetve a Salmonella typhi, ami az epeúti rák rizikóját emeli (ez nem azonos a „klasszikus ételmérgezésekben” szerepet játszó, hasmenést, hányást okozó szalmonellával)

Vastagbélrákban is találtak már kapcsolatot egyes baktériumtörzsek elszaporodása és a daganatos sejtek elpusztításában fontos szerepet játszó T-sejtek gátlása között. A betegek szempontjából nem is a konkrét baktériumok neve a lényeges, hanem az, hogy a vastagbélrák kockázatát növelő baktériumok elszaporodása összefüggésben áll a túl sok vörös hússal és a kevés zöldség- és gyümölcsfogyasztással.

Mivel a gyomor és a belek környékéről a vér egy vénán keresztül közvetlenül a májba áramlik, a káros baktériumok a májkárosodást, májrák kialakulását is elősegíthetik. Ugyan egy egészséges szervezetben a bélfal jelentős részben megakadályozza a gyulladáskeltő részecskék véráramba jutását, ám ha – például az alkohol miatt – a bélfal áteresztőbbé válik, a bélből a káros anyagok is nagyobb arányban jutnak a vérbe, onnan pedig a szervezet minden részébe.

GettyImages-2152773304
Fotó: pocketlight / Getty Images Hungary

A tüdőrákos betegeknél is találtak már olyan baktériumfajt, amely miatt átjárhatóbbá váltak egyes szöveti határok, emiatt nőtt a tüdőrákos sejtek áttétképző képessége. Hasnyálmirigyrákos betegeknél ugyancsak észrevették egyes baktériumtörzsek nagyobb arányát. Mivel a bélflórában termelt és felszabaduló anyagok a hormonháztartást is befolyásolják, ezen keresztül a hormonérzékeny emlőrákkal és prosztatarákkal is írtak már le lehetséges összefüggéseket.

Rákellenes kezelések hatásossága

A daganatellenes kezelések erős gyógyszerek, így természetesen kihatnak a bélflórára is, ám azt is megfigyelték, hogy ez a hatás kölcsönös. A mikrobiom állapota is befolyásolhatja akár a fellépő mellékhatások erősségét, akár a terápia eredményességét is. Ezt leginkább az immunterápiáknál tudták dokumentálni. Több vizsgálatban azt tapasztalták, hogy kedvezőtlenebb volt a betegség kimenetele azoknál, akiknél előzőleg bármilyen okból antibiotikumot alkalmaztak. Az antibiotikumok ugyanis köztudottan nemcsak a betegséget okozó baktériumokat ölik meg, hanem számos más baktériumtörzset is a bélflórában, ezáltal kedvezőtlenül befolyásolják a mikrobiom egészségét. Ezt a jelenséget melanomás, veserákos, tüdőrákos betegeknél is leírták.

Klinikai kutatások keretében próbálkoztak már széklet-transzplantációval is. Ekkor olyan betegektől vettek székletmintát, akiknél eredményesen hatott az immunterápia, majd átültették olyan páciensekbe, akiknél kevésbé hatott. A beavatkozás célja az volt, hogy a bélflórán keresztül utóbbi betegcsoportban is javítsák a terápia eredményességét. A módszer nem volt eredménytelen: amerikai, európai, izraeli pozitív tapasztalatokat is publikáltak már, ám ez egyelőre kísérleti eljárásnak tekinthető.

mikrobiom daganatos betegseg
Fotó: Carol Yepes / Getty Images Hungary

Mit tehetünk a mikrobiomért?

Kiss Richárd hangsúlyozza: a mikrobiom egészségének és egyensúlyának egyik legfontosabb mutatója, hogy minél változatosabb fajokból álljon, biológiai sokféleség jellemezze. Ami biztosan árt a bélflórának, az a dohányzás és az alkoholfogyasztás, továbbá a feldolgozott ipari élelmiszerek, a gyorséttermi menü, a magas cukor-, zsír- és mesterséges adalékanyag-tartalmú étrend. Mindez elősegítheti a káros baktériumok túlszaporodását és csökkenti a bélflóra változatosságát. Ugyanígy káros az antibiotikum, ezért azokat mindig körültekintően kell alkalmazni, mérlegelve az azoktól várható előnyöket és az általuk okozott kockázatokat. Az olyan nehezebben megfogható tényezők is ártalmasak, mint a stressz, a nem elegendő és nem jó minőségű alvás, a mozgásszegény életmód.

Változatos összetételű bélflórát változatos összetételű táplálék adhat. Minél többféle fajtájú és színű zöldség és gyümölcs, kevés – és lehetőleg fehér – hús fogyasztása, olívaolaj használata javasolható. Kerülni javasolják a füstölt, feldolgozott, tartósított, mesterséges adalékokat, színezékeket, aromákat, édesítőket tartalmazó ipari élelmiszereket. Amint Kiss Richárd rámutat, a probiotikumok mérsékelten hasznosak, a tapasztalatok szerint csak átmeneti a hatásuk, a bélflóra összetételét nem változtatják meg, nem feltétlenül járulnak hozzá a kívánt egyensúlyhoz. Hasznosabbnak tartja az olyan diétákat, amelyek a baktériumoknak táplálékul szolgáló prebiotikumokat tartalmaznak. A vezető kutató végszava: drága mikrobiom-vizsgálat helyett dietetikussal érdemes felvenni a kapcsolatot és konzultálni arról, hogy az ismert betegségek fényében az adott élethelyzetben milyen étrendet javasolt követni.

Rákkeltő, mégis napi szinten fogyasztod: 9 dolog az ételekben, ami a rákos sejtek növekedéséhez vezethet

A daganatos megbetegedések esetén általános jelenség, hogy sok szélsőséges információ kering az étkezési szokásokkal kapcsolatban.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük