4 hétköznapi dolog, ami árthat az agyadnak: már az is, ha takarót húzol a fejedre
Nemcsak a gyorsételek és az alkohol káros a működésére.
Léteznek olyan tevékenységek és élelmiszerek, melyek köztudottan ártalmasak az agyműködésre nézve. Minden bizonnyal nem szorul különösebb magyarázatra az, hogy az alkohol, a gyorsételek, a finomított szénhidrát vagy épp a mozgásszegény életmód és az ingerszegény környezet mind-mind negatív hatással van az agyra.
Azonban a tudósok nem álltak meg a nyilvánvaló tényeknél: néhány olyan furcsaságról is kiderítették már agykárosító tulajdonságát, amiről elsőre nem is sejtené az ember. Bár nyilvánvaló túlzás, meglepően logikus bizonyítékokkal támasztották alá.
A takaró veszélyei
Lefekvéskor talán senki nem azon töri a fejét, hogy pontosan az agyműködésének megfelelően takarózzon be, pedig a kutatók egy tanulmányban rámutattak: nagyon is sok múlik a paplanon éjszaka. Azt már biztosan érezted, hogy kellemetlen és fullasztó, amikor a takarót a fejedre húzod, mindez viszont még káros is.
Ha ugyanis a takaró a fejet befedi, elhelyezkedése miatt a testbe jutó oxigén mennyisége csökken, miközben az ember kénytelen újra és újra a kilélegzett szén-dioxidot beszívni. Az oxigénhiány pedig bizonyítottan rossz hatással van az agy állapotára.
Hideg ételek
A hideg ételek, így például a jégkrémek hirtelen fejfájást okozhatnak, amit azzal indokolnak, hogy a hideg szűkíti az ereket. A test ezt lehűlésként értelmezi, a hipotermia elkerülésére pedig azonnali válaszreakciót indít.
Vitaminpótlás a fitt agyért
A természetes úton pótolt vitaminok az agyműködésre is jótékonyan hatnak: a következő élelmiszereket ráadásul télen-nyáron jó áron tudod beszerezni.
A 10 legerősebb antioxidáns-tartalmú étel: olcsók, és egész évben kaphatók
Nézegess képeket!
ElolvasomA test az őt ért sokk hatására hirtelen meleg vért kezd küldeni az agyba, hogy ismét kitágítsa az ereket: a változások okozzák a fejfájást, ezzel a felesleges vészriadóval pedig a koncentráció is romlik.
Kommunikáció nélkül nincs esély
Egy Michigani Egyetemen végzett kutatás tanúsága szerint már napi tíz perc kommunikáció segít a mentális egészség karbantartásában, sőt, az agyműködés javításában.
Ez természetesen az ellenkező esetben is igaz. Még ha az ember szellemileg edzésben tartja is magát, a kommunikáció hiánya sajnos az egyik legfontosabb agyserkentő forrástól fosztja meg az illetőt. Egy baráttal vagy egy rokonnal folytatott rövid telefonbeszélgetést ezért mindig használj ki - köss össze kellemest a hasznossal.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az éhezés lekapcsolja az agyat
A szigorú fogyókúrák nemcsak fizikailag megterhelők a szervezet számára. A kutatások szerint az önsanyargatás és a táplálkozás megvonása az agyat sem kíméli, ezért a diéta kialakításához komoly tudatosságra és előkészületekre van szükség.
Az éhező üzemmódban ugyanis az agy is lekapcsol. A helyes és mértéktartó étkezés minden testsúlynál fontos, ám hiába tűnne rövid távon kifizetődőnek a koplalás, az étrend megváltoztatásának nem szabad éhezéssel társulnia.