10 évvel fiatalabb lesz az agyad pár egyszerű játéktól a kutatók szerint
Meg sem kell mozdulni hozzá.

- Reese Witherspoon 23 éves lánya kiköpött édesanyja: Ava Phillippe stílusa sikkes és nőies »
- 49 évesek és vonzóbbak, mint valaha: a ’90-es évek két szupermodellje irtó szexi a közös fotókon (18+) »
- A sikkes letisztult szabású ruha sohasem kevés, ilyen nőies tud lenni: 3 inspiráló, gyönyörű fazon hírességektől »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
Nemcsak a testmozgás segíthet az időskori szellemi frissesség fenntartásában, az agy rendszeres dolgoztatása legalább ilyen meghatározó szerepű. Egy kutatásban most arra is fény derült, hogy melyik észjáték vezet a legjobb eredményre ebben.
A brit Exeter Egyetem és a King's College London közös kutatásában 17 ezer 50 évnél idősebb embert vizsgáltak meg. A kutatásban összegzett adatok egyértelműen azt az eredményt mutatták, hogy a kutatás azon résztvevőinek, akik rendszeresen foglalkoztak fejtörőkkel, például keresztrejtvényekkel, sokkal jobb agyműködéssel bírtak.
Tíz évet fiatalít
A kutatók megvizsgálták az alanyaik figyelmét, rövid távú memóriájuk pontosságát, a nyelvtani gondolkodást és a sebességet is. Végeredményben a keresztrejtvénynek köszönhetően az agy gyorsasága és frissessége a koránál csaknem tíz évvel fiatalabb állapotot mutatott.
Keith Wesnes, az egyetem professzora és a tanulmány egyik fő szerzője elmondta, hogy a kutatás tanúsága szerint a rejtvények egyértelműen összeköttetésben állnak a kognitív funkciókkal. A feladatok végzése az agy egyes területein fokozza a véráramlást, ezért hosszú távon is kedvező hatással bír.

A kutatás arra is rámutatott, hogy a szavakon és a számokon alapuló rejtvények, így a hagyományos keresztrejtvények vagy a Sudoku között számottevő különbség nem mutatkozott, egyformán fiatalító hatással van az agyra, ami azonban fontos, hogy a játékot rendszeresen kell gyakorolnia az embernek.
Bírálják a kutatást
Természetesen a kutatásnak azonnal akadtak bírálói: Aditi Jhaveri amerikai fogyasztóvédelmi szakember például írásában tévesnek és túlzónak tartotta a neurológiai kutatás eredményeit, a játékok ugyanis szerinte nem lehetnek ekkora hatással a memóriára.
Wesnes és társai azonban további bizonyítékok érdekében újabb felméréseket terveznek. Ha a következő kutatások is arra az eredményre jutnak, hogy a szó- és numerikus rejtvények késleltetik az időskori demenciát, az sokaknak reménysugarat adhatna.