Az aranyér természetes kezelése

Otthoni megoldás

Az aranyér különösen a nőket érinti, de a lakosság egyharmadánál előfordul. Mégis borzasztó kínos téma.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az aranyér - bár úgy tűnik, egyre gyakoribb - nagyon kellemetlen probléma, mellyel az emberek sokszor orvoshoz sem mernek elmenni. Így kezeletlen marad egészen addig, amíg már csak a műtét segíthet. Pedig gyakorlatilag minden esetben kezelhető akár otthon is, ehhez mindössze az kellene, hogy beismerd: aranyered van.

Mitől alakulhat ki?

Az aranyér alapvetően örökletes, de kialakulhat akkor is, ha a családban senkinek nem volt/nincs. Befolyásolja a székelés, a mozgás és az ülés. De okozhatja hirtelen elhízás vagy terhesség is.

Tünetei

Elsősorban fájdalommal és vérzéssel jár. A vérzés csak akkor okoz komolyabb szövődményeket – vashiányos vérszegénységet –, ha nagy mennyiségben jelentkezik. A kis vérzés csak kellemetlen, hiszen nem egyszerű a hétköznapok kivitelezése. Az állandó nedvedzés és vérzés ezen kívül az egész végbél ekcémáját, elhegesedését, állandó viszketését és irritációját okozhatja, mely viszont már annyira kellemetlen, hogy gyakorlatilag folyamatos szenvedést és kínos helyzeteket okoz.

Kezelése

A kezelés az esetek nagy részében kúpokkal, tablettákkal és kenőcsökkel történik, de könnyen megeshet az is, hogy egyenesen a műtőbe visznek, mert nem kezeltetted időben. De ezeken kívül vannak természetes megoldások is, melyekkel nem csak a még nem létező aranyeret tudod megelőzni, hanem a már kialakultat is visszafordíthatod.

Étrend

A legfontosabb, hogy rostdúsan táplálkozz. Könnyedén kitapasztalod, hogy mit és mikor egyél úgy, hogy a székelés könnyed és fájdalommentes legyen. A gyümölcsök, zöldségek, magvak és a teljes kiőrlésű gabonafélék sokat segítenek ebben. Néhány hasznos tanács:

  • Egyél tönkölybúza kenyeret.
  • A salátádba mindig tegyél egy-két evőkanál búzacsírát vagy lenmagot.
  • Nagyon jó a földi szeder, az áfonya, a cseresznye és a citrusfélék.
  • Igyál elegendő folyadékot – főként tiszta ásványvizet, naponta legalább másfél litert.

Életmód

Mivel a mozgáshiány és a sok ülés nagyon megnöveli az aranyér kialakulásának esélyét, a mozgás csökkenti. Bármilyen hihetetlen az aranyér tekintetében nem kell heti háromszori edzésre gondolnod. Elegendő mindössze annyi, hogy gyakran változtatsz testhelyzeteden. Ha sokat ülsz, akkor állj fel óránként, és sétálj körbe az irodában, ha pedig sokat állsz, akkor guggolj le egymás után tízszer óránként.

Nagyon fontos, hogy megtanulj egy-két végbéllel kapcsolatos szabályt is. Székelésnél ne erőlködj, igyekezz inkább türelmesen várni, amíg magától megszabadulsz a „dologtól”. Ezen kívül fontos, hogy nagyon tisztán tartsd a végbélnyílásod, hiszen rengeteg fertőzés okozója az ott csendben megtelepedő baktériumok halmaza. A tisztálkodáshoz használt víz legyen hideg, vagy legfeljebb langyos, és adhatsz hozzá egy kanál ecetet is, mivel fertőtlenít és csillapítja a viszketést.

Fürdők

Ülőfürdő esetében alapelv, hogy csak akkor vedd forró vízben, ha aranyered nem vérzik, vagy ha egy betegség miatt szervezeted nagyon legyengült. Ha szervezeted erős és a csomók gyulladtak, akkor kifejezetten a hideg víz az ajánlott.

Összehúzó és fertőtlenítő hatású fürdőt készíthetsz apróra tört tölgyfakéregből. Két-három kanálnyit tegyél bele egy liter hideg vízbe, majd alaposan forrald fel. Főzd öt percig, majd szűrd át, és hagyd hűlni negyven fokosra. Ezt add hozzá az ülőfürdődhöz. Ha kúraszerűen szeretnéd végezni, akkor használd naponta legalább háromszor.

Fájdalomcsillapító hatású fürdőt készíthetsz kamillából. Egy marék virágot főzz fel két liter vízben, hagyd hűlni, szűrd le, és öntsd hozzá a langyos fürdőhöz. Ezt naponta kétszer ismételd.

OLVASD EL EZT IS!

csipkes felso  nagy
  • gyógynövény
  • tünetek és betegségek

Hasi görcsök, puffadás, székrekedés

Ezt is szeretjük