Ilyen durva tüneteket okozhat, ha penész van a lakásban: ezt teheted ellene!
A penészedés által okozott tünetek sokak életét megkeserítik.
A hideg idő beköszöntével sem könnyebbülhetnek meg az allergiások, az allergén gombák koncentrációja ugyanis ilyenkor is magas lehet, sőt, nedves időjárás esetén jelentősen meg is emelkedhet.
A leggyakoribb penészallergiát okozó gombafajok a Penicillium és Aspergillus gombák, melyek elszaporodásának kedvez, ha a lakásban tartósan magas, 70% körüli a páratartalom. Dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa a problémáról beszélt.
A szabadban is fennáll a probléma
Az idei időjárás nagyon kedvez a kültéri gombák elszaporodásának is. A szokatlanul enyhe ősz, majd a csapadékosabb napok után sokaknál jelentkeznek allergiás tünetek a szabadban is. Kültéren a Cladasporium és az Alternaria fajokhoz tartozó gombák spórái okoznak panaszokat.
Ezek rothadó vegetáción élnek, így elsősorban az avarban vannak nagyobb mennyiségben jelen. Penészgomba-allergiások számára a manapság közkedvelt talajtakaró sem jó választás, mivel a nedves környezetben a gombák könnyen megjelenhetnek.
Gombák a lakáson belül
A jól szigetelt falak és korszerű nyílászárók hátulütője, hogy általuk nem biztosított a lakások folyamatos szellőzése. Az olyan otthonokban, ahol nincs a nyílászáróba épített szellőző berendezés, a téli időszakban folyamatos gondot jelent a magas páratartalom.
A zárt lakásban rengeteg pára termelődik csak a lélegzéstől is. Ehhez jön még a főzés, fürdés és mosás, teregetés során keletkező nedvesség, ami ha a levegőbe kerül, a lakás leghűvösebb pontjain fog lecsapódni. A házak északi falain, a sarkokban, ablakok mellett megjelenik a jól látható sötét elszíneződés.
Prosztataproblémák, vizelési zavarok? Tegyél ellenük!
A Proxelan végbélkúp klinikai vizsgálatokkal igazolt hatású helyi készítmény a prosztatagyulladás tünetei ellen, amely ott enyhíti a panaszokat, ahol a probléma van. Az ápoló hialuronsav és gyógynövények kombinációja teljessé teszi a gyógyszeres kezelést, enyhítve a vizelési zavarokat és a fájdalmat. Vény nélkül könnyen elérhető a hazai patikákban, ezért a zavaró tünetek megjelenése esetén azonnal használható, akár hosszú távon is.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
A penészgomba-allergia tünetei és kezelése
A tünetek hasonlóak bármiféle más légúti allergiás betegséghez. Tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, könnyezés, szemviszketés, súlyosabb esetben asztmatikus köhögés, sípolás, nehézlégzés fordulhat elő. A kivizsgálásnál először pontosan azonosítani kell a kiváltó okot.
Beltéri allergén esetén a forrást meg kell szüntetni, és akkor a tünetek is javulni fognak. A penészes falfelületet penészeltávolító szerekkel kell letisztítani, ha azonban a penész újra megjelenik az adott részen, akkor nem elég a lemosás, hanem fel kell deríteni a kiváltó okokat is.
Ez lehet a lakás túl magas páratartalma vagy valamilyen szerkezeti hiányosság, a nem megfelelő szigetelés. A panaszokat tüneti kezeléssel lehet csillapítani, ám ha a gombák tartósan jelen vannak a környezetben, akkor célszerűbb a hosszú távú megoldást választani. Az allergén-immunterápiával több évre tartósan lehet megszüntetni az allergiás tüneteket.
6 hely, ahol rejtett penész bújhat meg a lakásban: innen terjed szét mindenhova!
Nézegess képeket!
ElolvasomPraktikák a gombák ellen
A gombák megjelenéséhez ideális körülményt biztosít a magas páratartalom és a sötét. A lakás páratartalmát légnedvesség-mérővel ellenőrizd. Fontos, hogy 40-60% között próbáld tartani, és ne legyen tartósan 70%.
Ennek érdekében gyakrabban, de rövidebb ideig szellőztess. Ha több gyerek is van a családban, és gyakrabban mosol, akkor hasznos lehet szárítógépet beszerezni. Az építészeti hiányosságokat mielőbb pótolni kell.
Ám ha erre épp nincs lehetőséged, akkor érdemes a lakás külső falairól a nagyobb szekrényeket elhúzni, a falvédőt és képeket eltávolítani. A páratartalom csökkentéséhez hasznos elektromos páramentesítő készüléket működtetni.
OLVASD EL EZT IS!
- étel
- megelőzés
Ez az 5 étel penészesen sem veszélyes: nem kell kidobnod!
- táplálkozás
- megelőzés
Mi történik, ha penészes ételt eszel? Ez játszódik le a szervezetedben!
- sajt
- megelőzés