4 szupererős házi szer szénanátha ellen: ha elviselhetetlenek a tünetek

Erős köhögés és szénanátha esetén hatékony segítség lehet néhány egyszerű házi szer.

csalan
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Javában tart az allergiaszezon, a magas pollenkoncentráció sokak mindennapjait megkeseríti, a szénanáthások számára pedig még a nyár sem hoz feltétlenül megkönnyebbülést.

Az allergiások rendre számolnak ilyenkor az orrdugulással, orrfolyással, köhögéssel, begyulladt szemekkel és a torokkaparással. Bár a patikákban már vény nélkül kapható gyógyszerekből sincs hiány, néhány természetes, házi megoldás is bevethető vészhelyzet esetén. 

Természetes antihisztaminok

Az allergia egy immunválasz egy egyébként teljesen ártalmatlan anyagra: ha ez a nyálkahártyával érintkezik, hisztamin szabadul fel, ami a kínzó tüneteket okozza. Az antihisztaminok blokkolják a hisztaminaktivitást, csökkentik az allergiás reakció tüneteit.

Ezen az elven működnek az allergia elleni gyógyszerek, de ugyanígy hisztamintermelést gátló antihisztamint tartalmaznak egyes élelmiszerek, növények is, míg mások a kellemetlen tüneteket szüntetik meg eredményesen.

Csalán allergia ellen

Számos kivonat és tea készül csalánból, ami az egyik legerősebb természetes antihisztamin. Egy tanulmányban leírták, hogy a kutatásban résztvevők 58%-ának tüneteit enyhítette a fagyasztva, szárítással tartósított, napi 300 milligramm csalán fogyasztása. Az alanyok 48%-a a gyógyszerekkel egyforma mértékű,ó vagy azoknál még nagyobb hatásról számolt be.

A csalán gazdag C- és K-vitaminban, valamint egy kvercetin nevű flavonoidban, mely segít meggátolni a hisztamintermelődést, klorofill- és karotintartalma pedig enyhíti a tüneteket, javítja a sejtanyagcserét. Teaként magában vagy más gyógynövényekkel, így lándzsás útifűvel, kakukkfűvel keverve, esetleg tablettaként is fogyasztható, de a friss, átforralt levelekből főzeléket, levest is készíthetsz.

Kvercetintartalmú hagyma

Növényeink közül a hagyma magas arányban tartalmazza a hisztamin termelését akadályozó flavonoidot, a kvercetint. Egy 2013-as, az International Immunopharmacology című szaklapban megjelent kutatás szerint a kísérletek során mérsékli a szervezet gyulladásos válaszát, és csökkenti az allergia légúti tüneteit.

A cikk az ajánló után folytatódik

A kvercetint egyébként étrend-kiegészítőként, magában is meg lehet vásárolni, de az is nagy könnyebbség a szervezetnek, ha erre az időszakra több olyan ételt betervezel az étrendedbe, ami tartalmazza a hasznos anyagot. Ezek közé tartoznak a már említett hagymafélék, az alma, a sóska vagy a kapribogyó is.

Az ananász enzimje

Az ananászban megtalálható bromelain nevű enzim nemcsak csökkenti a gyulladást, segíti az emésztést és a vérképzést, de allergia esetén is hatásos. Tanulmány igazolja azt is, hogy napi három alkalommal, 400-500 milligramm bevitel esetén csökkenti az allergia gyulladásait és a légzési nehézséget. Természetes formában ananásszal fogyaszthatod el, allergia idejére ezt is érdemes betervezni a napi étrendbe.

C-vitamin allergia ellen

A C-vitaminnak számos élettani előnye van, de antihisztaminként is működik, ezzel enyhíti többek között az orrdugulást és az orrfolyást. A fenti tanulmány azt is leírja, hogy a kritikus időszakban napi 1000-2000 milligramm C-vitamin is bevihető a szervezetbe.

Bár a túladagolástól rövidtávon ilyen nagy mennyiségben sem kell tartani, érdemes szem előtt tartanod, hogy a vitamin legjobban úgy tud hasznosulni, ha minél nagyobb arányban természetes formában viszed be a szervezetbe.

20-szor annyi C-vitamin van benne, mint a citromban: a legerősebb gyógyító bogyókat mutatjuk

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük