Állandó hőemelkedés: 3 betegség, ami okozhatja - Mikor ijedj meg?
Nemcsak vírusok, baktériumok felelhetnek az állandósult hőemelkedésért.
Felnőttként sokan csak legyintenek a hőemelkedésre, hiszen nem jár együtt olyan erősen rossz közérzettel, mint a láz.
Veszélye is éppen ebben rejlik: lehet, hogy hetek óta 37°C feletti a testhőmérsékleted, mégsem jársz utána, mi okozza a szervezet gyulladásos folyamat okozta válaszreakcióját. Megijedned semmi esetre sem kell, de fontos, hogy utánajárj, mi áll a háttérben, és megfelelő kezelést kapj.
Pajzsmirigy-túlműködés
A pajzsmirigy hormonjai az anyagcsere-háztartás karmesterei, szinte valamennyi szerv működését befolyásolják. A pajzsmirigy túlműködése - hyperthireózis - épp ezért igen különböző tüneteket okozhat testszerte.
Tünetek
- Ingerlékenység.
- Heves szívdobogás.
- Verejtékezés, remegés.
- Gyakori vagy állandó hőemelkedés.
- Fogyás - még fokozott étvágy mellett is.
A pajzsmirigy túlműködése tehát egészségtelen mértékig pörgeti az anyagcserét, a pulzust, minek eredményeképpen hőemelkedést okoz. A szerv túlműködését okozhatja többek között pajzsmirigy-gyulladás, túl sok jódfogyasztás, vagy - a szervezet hormonszabályozó központjának - az agyalapi mirigynek a problémája.
Jó hír, hogy a probléma egy egyszerű vérvétellel kimutatható. A kezelés egyszerűbb esetben gyógyszeres úton történik, komolyabb esetekben szükség lehet műtéti beavatkozásra.
Crohn-betegség
Mivel a hőemelkedés mögött legtöbbször valamilyen szervezeten belüli gyulladás áll, meg kell említenünk a Crohn-betegséget is. A krónikus gyulladásos bélbetegség többnyire a vékonybél alsó szakaszában - a csípőbélben - alakul ki.
Oka máig tisztázatlan, de az örökletes tényezők komoly szerepet játszanak benne. A betegséget legtöbbször általában kamaszkorban, illetve fiatal felnőttkorban diagnosztizálják. A hőemelkedéssel, hasmenéssel, puffadással, étvágytalansággal, bőrön megjelenő vörös duzzanatokkal üzenő betegség tüneteiről a bélfal megvastagodása, az azon kialakult fekélyek tehetnek.
Gyógyítása sajnos napjainkban még nem, de kezelése lehetséges: gyulladásgátlókkal, illetve szükség esetén antibiotikumokkal. Emellett rendkívül fontos a fehérjedús és vitaminban gazdag táplálkozás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Diagnózis
A betegség felismerésére sajnos még nincs célzott laboratóriumi vizsgálat, de a vérszegénység, a fehérvérsejtek kórosan magas száma, az alacsony albuminszint, a felgyorsult vérsejtsüllyedés árulkodó lehet. Emellett hasi ultrahangvizsgálatra, gyomortükrözésre vagy kolonoszkópiára is szükség lehet.
Állandó szorongás, feszültség
Amennyiben semmilyen szervi ok nem mutatható ki, az állandósult hőemelkedés mögött, gondolni kell a lelki háttérre is. Ha hajlamos vagy a szorongásra, túlzott aggódásra, könnyen előfordulhat, hogy ezzel provokálod ki a hőemelkedést.
Ilyen esetben érdemes valamilyen relaxációt, meditációs gyakorlatot
végezned, de sokat segíthet a rendszeres sport, illetve az olyan nyugtató teák fogyasztása, mint például a citromfű. És mindemellett próbáld meg, hogy egy-két hétig nem méred a testhőmérsékleted. Ha mindez nem segít, érdemes szakemberhez - pszichológushoz, kineziológushoz - fordulnod.
OLVASD EL EZT IS!
- munka
- depresszió