4 súlyos betegség a szívdobogásérzés hátterében
Gyakran érzed, hogy szíved hevesen kalapál, esetleg kimarad egy ütem? Derítsd ki, mi rejtőzhet emögött!
Szervezeted egészséges működéséhez oxigénre és számtalan tápanyagra van szükség. Ezek a létfontosságú anyagok a vérkeringés útján jutnak el a sejtekhez. A zavartalan keringésért szíved munkája felelős, mely észrevétlenül, élethosszig pumpálja a vért az ereidben.
Mindennapi tevékenységeid során nem érzed az ütemes összehúzódásokat. Intenzív sport, nagy erőkifejtés hatására normális jelenség, ha felgyorsul, és erőteljesebbé válik a szívdobogás. Nyugalmi állapotban, a nap folyamán többször is tapasztalod, hogy hevesen ver a szíved, netán kimarad néhány szívdobbanás? Ismerd meg, milyen betegségek okozhatják a tünetet, és előzd meg a komolyabb problémákat!
A szorongás rabságában
Ha egy sorsdöntő esemény előtt idegesség, alvászavar vesz rajtad erőt, nincs okod aggodalomra, ez mindenkivel előfordul. Te azonban a legkisebb változás miatt is kétségbeesel, és folyamatosan aggódsz a jövőd miatt? Ha nem múló, általános szorongás uralja az életedet, előbb-utóbb testi panaszok is kialakulnak.
Gyanús tünetek
A leggyakoribb tünet a szapora szívverés, a mellkasi nyomás. Ha ehhez izmaid feszülése, izzadás és gyomorgörcs is társul, egyre biztosabb lehetsz benne, hogy szívpanaszaidat a szorongás okozza. Érdemes orvosi vizsgálattal kizárni egyéb betegség jelenlétét, ha pedig meggyőződtél tüneteid lelki eredetéről, ne késlekedj a kezeléssel.
Mi a megoldás?
Első lépésben kipróbálhatod a természetes gyógymódokat. A B-vitamin és a magnézium gondoskodik a kiegyensúlyozott lelkiállapotról, élelmiszerek és táplálékkiegészítők formájában is növeld a fogyasztásukat! A gyógyteák közül az orbáncfű, a macskagyökér és a komló megnyugtatja idegrendszeredet. A könnyű sport, az úszás, a séta, a jóga is hatékony segítség. Ha a heves szívdobogás és a kísérő tünetek mégsem szűnnek, kérj orvosi segítséget! Lehet, hogy a terápiás beszélgetés nyújt megoldást, de a gyógyszeres kezeléstől sem kell megriadnod - hatékony és biztonságos módon szabadítanak meg a szorongástól.
Pajzsmirigy-túlműködés
Anyagcseréd szabályozásának kulcsa a pajzsmirigy helyes működésében rejlik. Hormonokat termel, melyek az energia-háztartás karmesterei. Ha pajzsmirigyed működése felgyorsul, folyamatos, heves szívdobogást tapasztalsz, még éjszaka is. A kísérő tünetek megerősítik a betegség gyanúját.
A túlműködés gyakori tünetei
- Heves szívdobogás.
- Remegés, verejtékezés.
-
Fokozott étvágy melletti fogyás.
- Ingerlékenység.
- Nyaki duzzanat - golyva.
A pajzsmirigy-túlműködés egyszerű vérvétellel kimutatható, mely jód-izotópos vizsgálattal egészülhet ki. Orvosod dönti el, hogy szükséges-e gyógyszeres kezelés. Enyhébb esetben érdemes kipróbálnod néhány házi gyógymódot. Táplálkozz vitamindúsan, de kerüld a jódot tartalmazó tengeri halak fogyasztását.
Tartózkodj a túlzott napozástól, a szaunától, és hagyj fel a dohányzással, kávézással. A mérsékelt, rendszeres testmozgás és a kellő mennyiségű pihenés segít egyensúlyban tartani pajzsmirigyed működését.
Kimaradó dobbanások
Ijesztő jelenségként tapasztalhatod, hogy hirtelen felgyorsul szívműködésed, az izmok összehúzódnak, majd rövid ideig kimarad néhány szívdobbanás. Ne ess kétségbe, a tünet nem jelent veszélyes betegséget, de érdemes odafigyelned a kiváltó okokra!
A soron kívüli összehúzódásokat és az azokat követő szünetet leggyakrabban a túlzásba vitt dohányzás vagy alkoholfogyasztás váltja ki, de a mértéktelen kávézás, az energiaitalok fogyasztása is előidézheti. Ha egyéb betegség miatt gyógyszert szedsz, tanulmányozd át a betegtájékoztatót, mert gyakran a mellékhatások között is szerepel a szívműködés megváltozása. Nem szűnő panasz esetén EKG-vizsgálat során győződhetsz meg róla, valóban átmeneti jelenség áll-e tüneteid hátterében. Mindenképp kerüld az izgatószerek használatát, és vesd be a stresszcsökkentő trükköket.
Isémiás szívbetegség
Mielőtt könnyelműen legyintenél, hogy téged biztosan nem fenyeget ez a többféle panaszt összefoglaló betegség, jó, ha tudod: a kockázat bárkinél fennáll. A problémát a szívet tápláló koszorúerek szűkülete okozza. Ennek következtében csökken a szívizomzat vérkeringése, és romlik a szívműködés.
A betegség kiváltó okai
- Magas vérnyomás.
- Cukorbetegség.
- Magas koleszterinszint.
- Dohányzás, túlsúly.
- Mozgáshiány, stressz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha az okok közül a te életedben is előfordul néhány, ne csodálkozz, ha utolérnek a tünetek. A heves szívdobogást mellkasi szorító érzés kísérheti, melyhez légzési nehézség, szédülés kapcsolódik. A panaszok rohamszerűen is felléphetnek, verejtékezéssel, elsápadással párosulva. Az orvosi kezelés tabletták vagy aeroszolos formában belélegzett gyógyszerek használatából áll. A megelőzésben és a kialakult betegség gyógyulásában is fontos, hogy változtass életmódodon! Kerüld a túlzott cukor- és zsírfogyasztást, étrendedben szerepeljenek magas rosttartalmú táplálékok, vitamindús zöldségek, gyümölcsök.
A rendszeres testedzés csökkenti a megbetegedés kockázatát, ám, ha már utolért, akkor orvosodtól kérj tanácsot a biztonságos sport megválasztásához. Az apró változtatásokkal nagy lépést tehetsz, hogy elkerüld a veszélyesebb állapotot.
OLVASD EL EZT IS!
- tea
- stroke
Szívvédő, rákellenes, fogvédő
- pánikbetegség
- pszichoszomatikus
A pánikbetegség 6 jellemző tünete
- depresszió
- megelőzés