Mit jelez az alacsony hemoglobinszint a laborleletben, és mi a teendő vele?

A cikkből kiderül, hogy mitől lehet alacsonyabb a hemoglobinszint.

Alacsony hemoglobinszint okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Mit mutat a laborleletben olvasható hemoglobinszint? Milyen okai lehetnek az alacsonyabb hemoglobinértéknek, és mi a teendő vele? Ezekben a kérdésekben segített tájékozódni dr. Halm Gabriella belgyógyász, hematológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ szakembere.

Az alacsony hemoglobinszint okai

A hemoglobin a csontvelőben képződő vörösvértestekben termelődő vastartalmú fehérje. Magas vastartalmának köszönhető a vér vörös színe. A hemoglobin megköti a belélegzett oxigént, és a keringési rendszeren keresztül elszállítja azt a tüdőből a szervezet sejtjeihez. A hemoglobin azonban nemcsak oxigént, de más gázokat is, szállít. Miután leadta az oxigént a célsejteknek, szén-dioxidot köt meg, amitől kilégzéssel szabadul meg a szervezet. 

Alacsony hemoglobin szint okai 2
Fotó: Iana Kunitsa / Getty Images Hungary

- A hemoglobint (hgb) általában a teljes vérkép részeként vizsgálják. Normál értéke felnőtt férfiaknál 130-170 gramm/l, felnőtt nők esetében 120-150 g/l között van. Ezt az értéket azonban mindig a vérkép egyéb összetevőivel, valamint más klinikai és laboratóriumi eredményekkel együtt, az életkor és számos egészségügyi állapot figyelembevételével kell értékelni - hangsúlyozza dr. Halm Gabriella.

A normálisnál alacsonyabb hemoglobinszint azt jelzi, hogy a szervezet sejtjei nem kapnak elegendő oxigént a vérből, ezért a sejtekben található energiatermelő részecskékben (mitokondriumokban) az anyagcsere-folyamatok károsodnak. Oxigén hiányában nem tudnak kellő energiát termelni a szervezet fő üzemanyagforrásából, a glukózból. Ez a vérszegénység tipikus tüneteihez, fáradtsághoz, gyengeséghez, sápadtsághoz, szédüléshez és terhelésre jelentkező nehézlégzéshez vezet - további jeleiről itt olvashatsz.

- Életünk egyes szakaszaiban, például serdülőkorban vagy a várandósság, szoptatás idején a szervezet megnövekedett vasigénye miatt kialakuló alacsonyabb hemoglobinszint átmeneti és normális jelenségnek tekinthető. Idősebb korban, amikor a sejtszaporodás lelassul, szintén megfigyelhető, hogy az alsó referenciatartomány alá csúszik az érték. Az alacsony hemoglobinérték azonban számos egészségügyi probléma következménye is lehet.

Alább olvasható a négy leggyakoribb ok.

Akut vagy krónikus vérvesztés

Ide tartoznak a műtét vagy trauma következtében kialakuló vérvesztések, illetve a jellemzően emésztőrendszeri (gyomorvérzés, fekély, daganat, aranyér) vagy nőgyógyászati eredetű (mióma) kórképpel kapcsolatos vérzések. Nők esetében a menstruáció is nagyfokú és súlyos vérveszteséget eredményezhet - az erős vérzés mögött más okok is állhatnak, kattints ide a továbbiakért!

A cikk az ajánló után folytatódik

Lehangoltság? Nyerd vissza az életkedved!

Ha tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat, és nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segít az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer javítja a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.

A Remotiv extra vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

Promóció

A vörösvértestek csökkent képződése

Hiányállapotok, elsősorban a nem megfelelő vas-, B12-vitamin-, illetve folsavbevitel állhat a hátterében. Előfordulhat, hogy a vitaminok és nyomelemek nem szívódnak fel a tápcsatornából. Krónikus vesebetegség, cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés, autoimmun és daganatos megbetegedések is negatívan befolyásolhatják a hemoglobinértéket.

Csontvelőbetegségek (aplasztikus anémia, leukémiák) valamint a kemo- és sugárterápia és egyes toxinok miatt szintén elégtelen lehet a keletkező vörösvértestek mennyisége. 

A vörösvértestek fokozott pusztulása

Öröklődő vörösvérsejtképzési betegségek (thalasszémia, sarlósejtes vérszegénység, szferocytosis), valamint szerzett folyamatok, autoimmun hemolitikus anémia, illetve gyógyszermellékhatás (például penicillin és származékai, nem szteroid gyulladáscsökkentők - NSAID) következtében alakul ki.

Lépmegnagyobbodás

Fertőzéses, gyulladásos, illetve vérképzőszervi daganatos betegségek is okozhatják a lép megnagyobbodását. Ennek következtében indokolatlan mennyiségű vörösvértest raktározódik a lépben, ami miatt vérszegénység és alacsonyabb fehérvérsejtszám és vérlemezkeszám csökkenése is megfigyelhető.

Alacsony hemoglobin szint okai 1
Fotó: Tetra Images / Getty Images Hungary

Mit jelent az alacsony hemoglobinszint?

-A normálisnál alacsonyabb hemoglobinérték - kevés kivétellel - vérszegénységet jelent, és az esetek 80 százalékában elmondható, hogy a vashiány áll a hátterében. Ennek ellenére nem tanácsos, hogy a laboreredményt kézhez kapva azonnal vaspótlásba kezdjünk, a vérszegénység diagnózisát ugyanis egyéb laborparaméterek és a beteg állapotát is figyelembe véve és a szükség szerinit további vizsgálatok elvégzésével lehet megerősíteni. Konzultáljunk szakorvossal, aki a diagnózis felállítását követően a megfelelő terápiát (vitamin- és ásványianyag-pótlás, étrend módosítása, gyulladásos folyamatok vagy a vérvesztés kezelése stb.) fogja javasolni számunkra - tanácsolja dr. Halm Gabriella, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyász, hematológus szakorvosa.

Így mutatja meg a bőr a vashiányt: nem csak a sápadtság hívja fel rá a figyelmet

A vashiány a nőknél gyakori probléma, ami változatos tünetekben nyilvánulhat meg.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük