A keserű szájíz okai: Candida, ínybetegség vagy antibiotikum-kúra?
Amellett, hogy a rossz szájíz kellemetlen probléma, betegségre is utalhat.
- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- KRESZ-tábla-kvíz: tudod, melyik a várakozni tilos tábla? Teszteld tudásodat!
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
Talán veled is előfordult már, hogy - a fogmosástól függetlenül - azt tapasztaltad, szájízed megváltozott, keserű lett. Ha a tünet néhány nap alatt nem múlik el magától, mindenképpen érdemes utánajárnod az okoknak.
A keserű szájíz hátterében állhat valamilyen gyulladás, fogászati probléma, de akár antibiotikum-kúra is okozhatja a panaszt.
Candida-fertőzés
A Candida albicans nevű élesztőgombafaj a bőrön és a nyálkahártyákon bárhol megtelepedhet. Jelenléte az emberi szervezetben teljesen természetes, ám, ha - antibiotikum-kúra vagy fokozott stressz hatására - túlságosan elszaporodik, kellemetlen tüneteket produkálhat.
A keserű szájíz mellett okozhat emésztési panaszokat, puffadást, hüvelyi viszketést - attól függően, hogy a testen belül hol vert tanyát. Amennyiben a kellemetlen szájíz mellett nyelveden fehéres-sárgás lepedéket is megfigyelsz, szinte biztosra veheted, hogy szájüregi gombás fertőzés áll a háttérben.
Ínybetegség
Ha a keserű szájíz ínyvérzéssel, fognyaki érzékenységgel párosul, valószínűleg ínybetegség okozza a panaszaidat. A háttérben meghúzódhat fogínygyulladás: ez az igen gyakori betegség a felnőtt lakosság 95%-át érinti élete során hosszabb-rövidebb ideig.
A gyulladást jellemzően az váltja ki, hogy baktériumokat tartalmazó lepedék gyűlt össze a fognyaki íny felett. Amennyiben ezt az állapotot nem kezeled, fogágybetegség alakulhat ki, mely hosszabb távon fogvesztéshez vezet.
Antibiotikum-kúra
Ha az orvos bakteriális fertőzésre antibiotikum-kúrát ír fel, sajnos számos kellemetlen tünettel számolhatsz. Az antibiotikumok gyakran okoznak rossz közérzetet, keserű szájízt, hasmenést, és károsítják a bélflórát.
Annak érdekében, hogy alkalmazása során minél kevesebb mellékhatással kelljen számolnod, az antibiotikum-kúrát mindenképpen érdemes probiotikum-tartalmú készítménnyel kiegészítened.
A kialakult Candida gomba okozta fertőzés sokkal gyakrabban félrediagnosztizált betegség, mint más hüvelyi fertőzések. Biztos eredményt az otthon elvégezhető gyorsteszt vagy orvos által rendelt laborvizsgálat adhat. A gyorstesztet patikákban, vagy például online a FeminaShopban vásárolhatod meg, a laborvizsgálatot pedig előzetes bejelentkezés után belgyógyászodtól kérheted.
Az otthoni Intim Candida Gyorstesztet itt rendelheted meg »
Középfülgyulladás
Ha a keserű ízt csak a szád egyik oldalán érzed, előfordulhat, hogy a problémát nem a szájban kell keresni, illetve nincs köze az emésztőrendszerhez. Mivel a szájüreg a fülkürtön keresztül összeköttetésben áll a dobüreggel, a hallószervet érintő gyulladásos folyamat éreztetheti hatását a szájban is. Leggyakrabban középfülgyulladás okoz kellemetlen, keserű szájízt. A betegség további tüneteiről és kezelési lehetőségeiről bővebben olvashatsz korábbi cikkünkben.
OLVASD EL EZT IS!

- megelőzés
- szájvíz
Ínyvérzés ellen: 7 szájvíz, ami tényleg használ

- megelőzés
- fogkő