A fokhagyma 3 egészségügyi hatása - És megoldások a szag ellen

Nem eszel fokhagymát, mert kínosnak érzed erős aromáját? Ez többé ne akadályozzon meg!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Dél-Ázsiában őshonos, közkedvelt fűszernövényt már az ókorban is használták gyógyászati célokra. A történelem során alkalmazták a lepra gyógyításától kezdve a féregűzésen át egészen az aranyér kezeléséig. Sokoldalú gyógyhatását és erős aromáját annak a körülbelül százféle kéntartalmú vegyületnek köszönheti, melyet a fokhagymagerezdek tartalmaznak. Ismerd meg, milyen betegségek ellen használhatod a növényt, illetve azt is, mit tehetsz a szagok ellen!

Szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére

Számos tudományos kutatás bizonyította az elmúlt években, hogy a fokhagyma segít megelőzni a koszorúér-betegségeket. Hatástalanítja a véralvadásban szerepet játszó fehérjéket, értágító tulajdonsága révén pedig csökkenti a vérnyomást. A főzéshez sok fokhagymát használó spanyol és olasz konyha magyarázatot adhat arra, miért ritkábbak ezekben a mediterrán országokban az érelmeszesedés következtében kialakuló szív- és érrendszeri betegségek.

Koleszterincsökkentő

Sok táplálkozástudományi szakember véleménye szerint a fokhagyma remek fegyver lehet a magas koleszterinszint ellen. A fűszernövény vegyületei beavatkoznak a májban végbemenő koleszterin-anyagcserébe, így kevesebb LDL-, vagyis rossz koleszterin kerül a véráramba.

Búcsú a kórokozóktól

A kiváló fűszernövény segítségedre van a kórokozók - baktériumok, vírusok és gombák - elleni védekezésben. A fokhagyma legfőbb hatóanyaga a komoly antibakteriális hatással bíró allicin, mely az emésztés során keletkezik a növényben lévő alliinból.
Amennyiben szeretnéd elkerülni a baktériumok, illetve vírusok által okozott tipikus őszi betegségeket, még most emeld a fokhagymaadagodat! Ha érdekel a Kínából származó fokhagymacsepp receptje, kattints korábbi cikkünkre!

Gyomorfekély ellen is

Laboratóriumi vizsgálatok igazolták, hogy a gyomorfekély kialakulásában komoly szerepet játszó Helicobacter pylori ellen is remek ellenszer az aromás fűszernövény. Ha többet szeretnél olvasni a kórokozó és a gyomorfekély kialakulása közötti kapcsolatról, kattints korábbi cikkünkre!

Íme, a legerősebb baktérium- és vírusölő növények

Nézegess képeket!

Elolvasom

Daganatellenes hatás

A fokhagyma a rákmegelőzésben is bizonyított: különösen az emésztőrendszeri daganatok kialakulása ellen ajánlott táplálék. Hatásmechanizmusa még nem pontosan ismert, de a fokhagyma valószínűleg növeli azoknak az enzimeknek az aktivitását a szervezetben, melyek semlegesítik a kóros sejtburjánzást elindító anyagokat. Továbbá tudományos vizsgálatok szerint gátolja a gyomorrák kialakulásában közrejátszó nitritvegyületek képződését.

Ha tehát rendszeresen fogyasztasz fokhagymát, csökkented a gyomorrák, illetve más emésztőrendszeri daganatok kialakulásának valószínűségét. Mivel a fokhagymából főzés során számos gyógyhatású vegyület elillan, ajánlott nyersen fogyasztani.

Mit tehetsz a kellemetlen aromák ellen?

Mivel az igazán sokoldalú fűszernövénnyel számos betegség kialakulását megelőzheted, kár volna lemondanod rendszeres fogyasztásáról pusztán azért, mert leheleteden érződik majd az erős aroma. Mutatunk három valóban bevált szagsemlegesítő trükköt!

Petrezselyemmel

A petrezselyem számos, egészségügyi szempontból előnyös tulajdonsággal rendelkezik.
Levele légúttisztító, étvágygerjesztő, gyomorerősítő, valamint vesetisztító hatású. Emellett vacsora után egy-két szál petrezselyem elrágcsálásával közömbösítheted a kellemetlen fokhagymaszagot is!

Fogyassz tejet!

A tej víz-, illetve zsírtartalma elveszi a fokhagyma erőteljes aromáját. A legjobb, ha a fokhagymafogyasztással párhuzamosan iszol tejet. Amennyiben még a szádban összekeveredik a két táplálék, a tej jobban semlegesíti a nem kívánt aromákat. Érdemes magasabb zsírtartalmú tejet választanod.

Babkávé - régi trükk

Valószínűleg már nagyapád is ismerte a babkávé szagsemlegesítő hatását, és nem kizárt, hogy előszeretettel fogyasztotta randevú előtt. Bátran folyamodj te is ehhez a régi, bevált módszerhez: fokhagymafogyasztást követően rágcsálj el egy-két szem babkávét.

Ezt is szeretjük