A felnőttkori székrekedés 3 kiváltó oka és kezelése
Kiválthatja a táplálkozási mód vagy a körülmények, de akár betegség is állhat a háttérben.
Orvosi definíció szerint a székrekedés száraz, kis mennyiségű, illetve heti kettő vagy annál is kevesebb székletürítést jelent. Ha a megszokott székelés egyszer-egyszer kimarad, akkor alkalmi, ha rendszeresen, akkor idült székrekedésről beszélünk.
Gyerekkorban legtöbbször a szülők követik el azt a hibát, hogy nem szoktatják rá a gyermeket, hogy szükségletét naponta, azonos időben végezze. Felnőttkorban azonban számos más probléma állhat a háttérben. Dr. Celler Tibor elárulja, hogy mi okozza, és mit tehetsz ellene.
A székrekedés kiváltó okai felnőttkorban
Helytelen táplálkozás
A rendszertelen székletürítés leggyakoribb oka a kis mennyiségű, de magas kalóriatartalmú étel fogyasztása. Ha az éhségérzetet egy kávéval, teával, szendviccsel nyomod el, nem alakul ki a székelési inger kiváltásához elegendő bélsár, és így napokig nem történik semmi.
Még rendszeres széklet esetén is sokan szenvednek rejtett székrekedéstől. Ha sok keményítőtartalmú és agyonfőzött ételt fogyasztasz, megfosztod magad a rostoktól és a vitaminoktól. Érdemes tehát minimalizálni a finomra őrölt lisztből készült termékeket, a magas cukortartalmú és bő olajban sütött ételeket. Minden ilyen jellegű táplálék a vastagbélen végighaladva üledéket hagy hátra, ez a vastagbél bemélyedéseiben a vízfelszívódás után kemény székletté válik.
A megszokott körülmények változása
Felnőttkorban a székrekedést sokszor a megszokott körülmények megváltozása idézi elő. Tipikus jelenség például az utazás, ami a megszokott életmód és étrend változtatását is jelenti: ilyenkor nincs mód a szokott időben és helyen történő székletürítésre.
Az inger ismételt elnyomása, a székletvisszatartás azt eredményezheti, hogy a probléma állandósul, a székelés egyre nehezebben megy. Az sem szokatlan, hogy haspuffadás, hasfájás tarkítja a képet. A pangás következtében kialakuló aranyeres csomók megjelenése tovább nehezíti a helyzetet.
Betegség is lehet
A székrekedés nagyon sok ember érint, mégis hosszú idő telik el, míg ezekkel a panaszokkal felkeresik az orvost. A helytelen életvitelre, rossz szokásokra, szorongásra visszavezethető, úgynevezett funkcionális székszorulás mellett sokféle szervi megbetegedés is állhat a háttérben. Ilyen például a divertikulózis, különféle anyagcsere- és endokrin betegségek, a vastagbél daganatos elváltozásai, de nagyon sok gyógyszer is okozhat ilyen jellegű panaszokat.
Mit tehetsz a probléma ellen?
Több folyadékot és több mozgást!
Nemcsak a helytelen táplálkozás, hanem az elégtelen folyadékbevitel is okozhatja a panaszokat: ilyenkor nincs elegendő folyadék a széklet normális víztartalmának kialakításához.
A megfelelő anyagcseréhez napi minimum két-két és fél liter folyadékra van szüksége a szervezetednek. A folyadékhiány mellett a mozgásszegény életmód, az ülő foglalkozás sem segíti a normális bélműködést. A testmozgás hiányában lassul a vérkeringés, az anyagcsere. A sport nem csupán a vázizmokat, de bizonyos fokig a belső szerveket is átmozgatja, épp ezért érdemes beiktatnod valamilyen mozgásformát az életedbe, melyet lehetőleg napi rendszerességgel végzel.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Rostok és rostok
A rostban gazdag étrend megakadályozza, hogy a széklet besűrűsödjön, és a széklet tömege is növekszik. Ez a nagyobb volumen pedig elegendő ingert hoz létre az ürítéshez. Sok élelmi rostot tartalmaznak a teljes kiőrlésű lisztből készült sütőipari termékek, a zöldség- és főzelékfélék, valamint a gyümölcsök. Kiemelten fontos élelmirost-forrás a barna kenyér, az étkezési korpa, a müzli, a búzacsíra, az őszibarack, a sárgabarack, a körte, a szilva, a füge, a káposztafélék, a zöldborsó, a petrezselyemgyökér, a sárgarépa.
Te milyen házi gyógymódot vetsz be a probléma ellen?
OLVASD EL EZT IS!
- táplálkozás
- székrekedés
A székrekedés 3 leggyakoribb oka
- tünet
- székrekedés