A székrekedés súlyos következménye
A székrekedés nemcsak kellemetlen, de veszélyes is lehet. Ha a vastagbél fala meggyengül, apró gócok keletkezhetnek.
Divertikulózis esetén a vastagbelet burkoló nyálkahártya kitüremkedik a bélfal meggyengült pontjain, szőlőszem nagyságú tágulatokat – divertikulumokat – képezve. Az európai lakosság körében igen gyakori ez a betegség – a rostszegény táplálkozásnak köszönhetően.
A rostok ugyanis fellazítják a székletet, így megkönnyítik annak továbbhaladását, és csökkentik a bélfalra nehezedő nyomást. A kemény széklet ürítésével járó erőlködés kedvez a divertikulumok kialakulásának – ez pedig megmagyarázza, miért gyakoribb a probléma kialakulása székrekedés esetén.
Vannak tünetei?
A divertikulózis rendszerint nem okoz tüneteket. Ha mégis, azt puffadás, hasi görcsök, székrekedés és alhasi fájdalmak formájában teszi. Az állapotot azonban többnyire valamilyen más okból végzett vizsgálat tárja fel. A divertikulitisz viszont esetenként a tünetek alapján is diagnosztizálható. Az orvos ellenőrzi, tapintásra érzékeny-e a has, majd vért vesz, amelyből a fertőzés kimutatható. Szükség esetén a bél belsejének endoszkópos tükrözésére is sor kerülhet.
Miért veszélyes a betegség?
A divertikulumok, ha bélsár vagy táplálékmaradvány reked meg bennük, begyulladhatnak és elfertőződhetnek. Ezt az állapotot nevezik az orvosok divertikulitisznek. A divertikulózisban szenvedők 10-20%-ánál kifejlődik, és a vastagbél megrepedéséhez, elzáródásához, vérzéséhez vezethet. Ha tályog képződik, duzzadás, szövetkárosodás léphet fel, és a fertőzés a test más részeire is átterjedhet. Előfordul, hogy a genny a bélből átterjed a hasüregbe – ez pedig súlyos fertőzéshez, hashártyagyulladáshoz vezethet. Ilyenkor már azonnali sebészi beavatkozásra van szükség, mely során a hasüreget kitisztítják, fertőtlenítik – a bél érintett részét pedig eltávolítják.
A divertikulózis megelőzése
Ha szeretnéd elkerülni ennek a veszélyessé fajuló betegségnek a kialakulását, nem árt megtenni pár szükséges óvintézkedést. Nem kell nagy dolgokra gondolnod, elég néhány apróbb életmódbeli változtatás, amellyel sikeresen elkerülheted a divertikulózis kialakulását.
Rostos ételek
Nemcsak elkerülheted a betegség felbukkanását, de enyhítheted is a divertikulózis tüneteit kellő mennyiségű rostos étel fogyasztásával. Rostban igen gazdagok a friss gyümölcsök és zöldségek – különösen a hüvelyesek –, valamint a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérfélék.
Az elmaradhatatlan joghurt
A vastagbélben normál körülmények között is olyan hasznos baktériumok élnek, melyek képesek megakadályozni a kórokozó mikroorganizmusok elszaporodását. Különösen ajánlott a joghurtok és tejtermékek fogyasztása antibiotikumok után.
Sok folyadék
Rendkívül fontos, hogy naponta legalább nyolc pohár folyadékot vegyél magadhoz - főleg teát, gyümölcslevet és ásványvizet. Ezzel megelőzheted a székrekedés kialakulását. A sok folyadék ugyanis fellazítja a székletet, így megkönnyíti annak áthaladását a bélrendszeren.
Gyengéd segítség
A joghurton kívül hasznos lehet még a Normaflore nevű belsőleges szuszpenzió. Ez a probiotikumokat tartalmazó, vény nélkül kapható szer segít helyreállítani a szervezet egyensúlyát. A kefirhez hasonlóan ez is különösen antibiotikum-kúra után javasolt.
A testmozgás szerepe
A torna jó megoldás lehet székrekedés esetén, mivel serkenti a bélmozgást. Minden nap szánj legalább fél órát valamilyen nem túl megerőltető testedzésre. Jó választás lehet a gyaloglás, a kocogás, az úszás vagy a kerékpározás.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Vitaminokkal felfegyverkezve
Az E- és C-vitamint, valamint cinket tartalmazó multivitamin-készítmények és ásványianyag-kiegészítők napi szedése jó hatással lehet egészségedre. Ezek a vitaminok erősítik az immunrendszert, segítve ezáltal a fertőzések leküzdését.
A divertikulózis kezelése
A gyulladásgátló gyógyszerek – többek között az ibuprofen – enyhíthetik a divertikulózis okozta görcsöket, a haspuffadást, valamint a székrekedést. A bél pihentetése céljából pedig az orvos pépes diétát és simaizomgörcs-oldó gyógyszereket írhat elő. Ha végbéltáji vérzés is fennáll, az érintett területre érszűkítő hatású szert – például vasopressint – fecskendeznek be, amely elállítja a vérzést, és enyhíti a tüneteket. A tályogot rendszerint antibiotikumokkal kezelik. Ha azonban a gyógyszerek nem segítenek, a felgyülemlett gennyet tű vagy katéter bevezetésével kell leszívni.
Cikkünk a Reader's Digest Törődjön többet egészségével! című könyve
alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- székrekedés
- puffadás
Puffadás, székrekedés, elhízás
- gyulladás
- hasfájás
Székrekedés, puffadás, hasi fájdalom
- hasfájás
- székrekedés