Így rövidít meg a munkaadód

A leggyakoribb trükközések

A munkaadói szabályszegések kárvallottja legtöbbször te vagy. Légy résen, ne hagyd, hogy kihasználjanak!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség adatai szerint, bár javulóban van Magyarországon a foglalkoztatási kultúra, 2010-ben a munkavállalók fele szenvedett el valamilyen jogsértést. Még mindig gyakoriak a munkaszerződés és bejelentés nélküli fekete foglalkoztatások, és a munkaidő manipulálása miatt sokszor csak kevesebb pénzt fizetnek a ledolgozott órák számához képest.

Nem kell feltétlenül a kizsákmányolót keresned a munkáltatók minden cselekedete mögött, ugyanakkor van néhány munkajogi kiskapu, amit a szemfülesek véteknek éreznek nem kihasználni. Ha ismered a leggyakoribb módszereket, elejét veheted a visszaéléseknek.

Ötlettolvajok

Pályakezdőként nem könnyű betörni a munkaerőpiacra, különösen olyan területre, ahol belterjes, ismeretségi alapon működő álláskiosztás van gyakorlatban. Mivel például kommunikáció szakosokból Dunát lehetne rekeszteni, örülhetsz, ha belefutsz egy-egy ígéretesnek tűnő álláshirdetésbe média, PR- vagy kreatív területen.

Ezeknél a pályázatoknál a cégek többlépcsős felvételi eljárást hirdetnek, és rendszerint az első körös jelentkezőktől kreatív ötletelést, kész koncepciót vagy más próbamunkát várnak. A naiv munkakeresőnek ilyenkor eszébe sem jut, hogy az ügynökség esetleg nem új munkatársat, sokkal inkább inspiráló ötleteket szerzett a begyűjtött pályázatokból. Kijátszhatod az ötlettolvajokat, ha az anyagodhoz csatolsz egy szerzői jogokat kikötő nyilatkozatot, mely egyértelműsíti, hogy a munka a saját szellemi terméked.

Ingyenes próbanapok

Előfordulhat, hogy a sikeres interjú után a tényleges munkába állás helyett próbanapokon kell teljesítened, majd az élesben ledolgozott tesztidőszakot követően véglegesítik a döntést. Ésszerűnek tűnik, hogy kíváncsiak, hogyan állod meg a helyed a mindennapok rutinfeladataiban, és az is érthető, ha több pályázót is versenyben tartanak, hogy végül a legalkalmasabb kaphassa meg a munkát.

15 életbevágóan fontos illemszabály

Nézegess képeket!

Elolvasom

Azt azonban tudnod kell, hogy még egyetlen próbanapra is kötelesek munkaszerződést kötni veled, és kifizetni a ledolgozott órák vagy napok után járó bért. Erre azért is kell ügyelned, mert egyes cégek csupán átmeneti megoldásként vetik be a próbanaposokat, hogy egy-két hétre helyettesíteni tudják az állandó dolgozójukat, az ingyen munkaerő pedig így az ölükbe hullhat, ha nem vagy résen.

Ködösítés, kirúgás

Ha éppen szeretnének megszabadulni egy alkalmazottól, sokszor praktikákkal próbálkoznak a ravaszabb munkaadók annak érdekében, hogy saját terheiket csökkentsék. A leggyakoribb, hogy megpróbálják rábírni a munkavállalót a közös megegyezéssel történő munkaviszony-megszüntetésre.

Jó, ha békében váltok meg egymástól, ám ez nem jelenti azt, hogy le kellene mondanod a jogaidról: rendes felmondás esetén ugyanis végkielégítés illet meg, ráadásul nem mindegy, hogy azonnal utcára kerülsz, vagy kitöltöd a felmondási idődet.

Az indoklás nélküli elbocsátás is ide tartozik. Egy ideig érvényben volt ez a jogszabály, mely többek között számtalan köztisztviselőnek okozta a vesztét, és szinte korlátlan hatalmat adott a munkaadónak. Június 1-jétől azonban jogellenesnek számítanak ezek a felmentések, miután az Alkotmánybíróság megszüntette a lehetőséget.

Állást keresel?
Jó munkát találni nem könnyű. Ha szeretnél eligazodni az álláskeresés útvesztőiben, és jó tanácsokra van szükséged, böngéssz linkgyűjteményünkben!

Visszaélés a rugalmas munkaidővel

A speciális munkaidő-beosztástól korábban tartottak a munkaadók, mivel kevésbé ismerték a jogi korlátokat, ám egyesek rájöttek, hogy a rugalmas munkaidő akár fegyver is lehet a kezükben.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Míg te felkapod a fejed a lazuló kötelezettségek és a nagyobb szabadság lehetőségének reményében, addig a munkáltató jóvoltából a dolog akár a visszájára is fordulhat. Ha ugyanis a munkaszerződésben nem rögzítették a munkaidőt, a rugalmas értelmezhető úgy is, hogy akár este vagy hétvégén is köteles vagy munkaadód rendelkezésére állni.

Ezt is szeretjük