Pontosan mit érez a gyerek, ha kistestvére születik?

Egy testvér születése óriási fordulópont a gyerek életében.

Testvér születik
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy gyerek életében meghatározó változás, amikor egy szem gyermekből testvérré válik, és amit addig egy gyermekként élt meg a családban, onnantól másod- vagy többedmagával éli majd meg.

Nagyon fontos, hogy szülőként lásd, milyen érzékeny periódus ez egy gyermek számára. Először is értenie kell, mi történik. Ebben jó segítség lehet néhány e célt szolgáló, kistestvér érkezéséről szóló gyerekkönyv, de az egyszerű beszélgetés a legfontosabb. Meséljetek neki róla, ki érkezik a családba, de arról is, mi változik majd meg, és ami fontos, mi nem változik meg.

Mit mondjatok a gyereknek?

Fontos leszögeznetek a gyerek számára már az elején, hogy a kapcsolatotok, az iránta érzett szeretetetek a baba érkezésével nem fog csökkenni. Jó, ha elmondjátok, hogy ugyan a napi teendőitek megszaporodnak, mindig figyeltek majd rá, és ugyanolyan fontos marad nektek. Ugyanott alszik majd az ágyában, együtt esztek az asztalnál, mint most is, lesz birkózás apával, és közösen olvastok mesét - hogy néhány példát mondjunk az olyan rutinszerű dolgokból, amik a gyereknek az állandóságot, a biztonságérzetet adhatják, és amit a gyerek tudattalanul is veszélyben érezhet a baba érkezése miatt.

Persze, nem árt előre tisztázni a gyerekkel, hogy a több feladat miatt egy kis türelemre kéritek őt, aki ügyes nagy testvérként ebben biztosan segít nektek. Jelezzetek neki vissza pozitívan, bármiben is mutat jó reakciót a baba érkezése kapcsán!

Jó ötlet lehet előre bevonni a kicsi körüli feladatokba is, például közösen elpakolni a fiókba a ruhácskákat, és elmondani, hogy ha meglesz a baba, és lesz hozzá kedve, akkor nyújthatja a pelenkát vagy a popsikrémet, segíthet betakargatni, vagy figyelemmel kísérni, nem rúgta-e le a baba a zokniját. Mindez azért fontos, hogy ne érezze kizárva magát a dologból.

Itt megemlítendő, hogy hagyni kell ismerkedni a nagyobb testvért a pocakkal. Fontos elmagyarázni neki, hogy a pocakkal is, mert benne a baba, és majd a babával is óvatosan kell bánni, csak simogatni szabad. Sok anya fél, hogy a gyerek mégis megüti a hasát, ennek kapcsán korábbi cikkünkben adott megnyugtató válaszokat a szülész-nőgyógyász.

Kedvcsinálóként azt is érdemes elmesélni neki, hogy a baba később játszópajtásává cseperedik majd, és akár fiú lesz, akár lány, nagyokat fognak együtt játszani, emellett mindig számíthatnak majd egymásra, hiszen testvérek lesznek. Fontos végül, hogy a gyerekben magától ébredjen szeretet az érkező baba iránt, és ne érezze kényszerítve magát, hogy szeretnie kell a kicsit.

Mit érez a gyerek?

Változó, hogy a gyerekek hogyan fogadják egy testvér érkezését, de az alapos lelki felkészítés, a szülő részéről a megértő, megnyugtató hozzáállás a siker kulcsa lehet. A következő galériában képekben nézheted meg, vajon mit érezhet ilyenkor a nagyobb gyerek.

Szerencsés a helyzet, ha a nagyobb gyerek kitörő örömmel fogadja a baba érkezését, mint ez a kislány is, aki épp megtudta, nagytestvér lesz.
Segít, ha a szülők okosan vezetik be a hírt, és kezdettől bevonják a gyereket a babavárásba. A kicsik számára a növekvő pocak egészen misztikus dolog. Sokuk már ekkor érzelmi szálat alakít ki a babával.
Van olyan, hogy a hírt játékos keretbe foglalva sem fogadják jól a gyerekek, mint ők sem. A féltékenységtől a változástól való félelmen át érzelmek tucatját élik meg. A szülőnek segítenie kell feldolgozni a helyzetet.
Sokan viccesen közelítik meg a dolgot, és a gyerekben ébredő érzelmi válságon keresztül jelentik be a rokonok és barátok számára, hogy újabb babát várnak. Mindenesetre jobb ezt komolyan venni.
A testvérvárásban meghatározó pont, amikor a gyerekek megtudják a születendő testvér nemét. Mostanság divatos ezt rózsaszín vagy kék krémes sütivel, játékos formában közölni.
Ilyenkor sok kicsi csalódik, ha nem az elképzelésük szerinti nemű lesz a baba, és a szülőnek ismét fontos feladata lesz: felépíteni benne újra, amit a hír lerombolt, és segíteni megbarátkozni a baba nemével.
A megértő, a gyerek fejével gondolkodni képes szülő hozzáállása csodákra képes a testvérvárásban. Bár a kötődés kialakulhat a kicsi születése után is, jobb a gyerek lelkének, ha már felkészülten válik nagytesóvá.
Merthogy, ne feledjük: nemcsak baba születik, de nagytestvér is. Az ő életében meghatározó ez a fordulópont.
Akármilyen sima vagy rögös volt az út, végül minden  jóra fordul. Figyeld a szeretetteljes tekintetet!

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük