Az ölelés 5 jótékony hatása a gyerekre: az agyi fejlődését és az immunrendszerét is erősíti
Az ölelésnek meglepően sok jótékony hatása van, amik közül most ötöt emeltünk ki.
Nem szabad alábecsülni, hogy mennyire fontos a gyermek számára az ölelés. A fizikai kontaktus ezen típusa általánosságban mindenkit jó érzéssel tölt el, de a gyerekek fejlődésében kulcsfontosságú szereppel bír.
Tudományosan bizonyított, hogy az ölelés nem csak kellemes érzést okoz, hanem a gyerekek számára egyenesen nélkülözhetetlen. Segíthet abban, hogy a kicsi okosabb, egészségesebb, boldogabb, ellenállóbb legyen, ugyanakkor fontos része a szoros gyerek-szülő kapcsolat kialakításának.
A gyerek okosabb lesz
Az emberi érintkezés létfontosságú az agy fejlődéséhez. A kicsik az összes érzékszervüket használva adaptálják az információkat, szükségük van stimulációra ahhoz, hogy a helyes mederben folyjon a fejlődésük. A bőr érintse, a testi kontaktus, mint az ölelés bizonyítottan az egyik legfontosabb közülük, hogy erősödjön a szervezetük és az agyuk.
Sajnos a kelet-európai árvaházak többségében a babákat ritkán ölelik vagy simogatják meg. Általában 22-23 órát töltenek egyhuzamban a bölcsőjükben, csak az etetés során érintik meg őket. Ahogy fejlődnek, gyakran mentális és mozgáskoordinációs problémák jelentkeznek náluk.
A International Journal of Developmental Neuroscience oldalán publikált tanulmány során a kutatók intézményben nevelkedő csecsemőket vizsgálták, akiknek 20 perccel tovább tartó érintkezésében volt részük 10 héten keresztül. A vizsgálat során kiderült, hogy gyorsabban fejlődtek, mint azon társaik, akik kimaradtak ebből. Rájöttek arra is, hogy az érintés módja sem mellékes. Csak a gondoskodást jelző testi kontaktus, mint a gyengéd ölelés hatott pozitívan az agyuk fejlődésére.
A növekedésben is segít
Az érintés a növekedés és fejlődés elősegítésének fontos módjaként jelenik meg. Nem csak az agyuk fejlődését befolyásolja az ölelés, még a testmagasság is függ tőle. Előfordul, hogy azon gyerekeknek, akik nélkülözik a fizikai érintést, nem fejlődik normális ütemben a testük, mert nem képes hatékonyan feldolgozni a tápanyagokat.
A Failure-to-thrive, röviden FFT fejlődésbeli rendellenesség esetén a kicsik szervezete nem megfelelő súlygyarapodást jelez. Még azok a gyerekek is, akkor ebben szenvednek, gyengéd érintéssel, öleléssel ténylegesen fejlődni képesek. Az ölelés oxitocin hormont szabadít fel, ami szeretethormonként is ismert. Ez a hormon a testben lényeges folyamatokat befolyásol, szerepet játszik az agyalapimirigy-erek kialakulásában, ami számos fiziológiai folyamatot szabályoz, többek között a növekedést is stimulálja.
Egészségesebb lesz a gyerek
Az ölelés nemcsak az egészséget támogatja, de még a sebgyógyulást is elősegíti, ami szintén az oxitocinnal függ össze. A megnövekedett oxitocinszint erősítheti immunrendszert azáltal, hogy csökkenti a pajzsmirigyhormonok plazmaszintjét és a gyulladásokat, aminek hatására gyorsabban gyógyulnak a sebek is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Megszünteti a dührohamokat
Az ölelés a gyerek lelkivilágának is jót tesz. Semmi nem tudja hatékonyabban megnyugtatni őket dühroham közben, mint egy nagy ölelés. Sok szülő aggódik, hogy ezt a reakciót egyfajta jutalmazásként élhetik meg a kicsik, de ez egyáltalán nem igaz. Egyszerűen arra tanítja a gyereket, hogy kontrollálni tudja az érzéseit, ami segít a jövőben is, hogy elkerülje az érzelmi összeomlásokat vagy depressziót. Az oxitocin csökkenti a stressz-szintet, és feloldja a szorongást.
Szoros kapocs kialakítása
Az ölelés bizalmat épít, kulcsszerepe van az erős és tartós kapcsolatok kialakításában. Csökkenti a félelemérzetet, és védelmet nyújt, amitől egyfajta védelmező kapocs alakul ki, mely megerősíti a szülő-gyerek köteléket.
Az ölelés minden gyerek számára előnyös, de nem szabad elfelejteni, hogy a test autonómiája is szintén fontos. Azt is érdemes megtanulnia a kicsiknek, hogyan tudják kedvesen elutasítani, és olyan szituációkat kezelni, amikben kényelmetlenül érezhetik magukat. A gyerek beleegyezése is kell hozzá, nem szabad ráerőltetni akkor, amikor egyáltalán nem akarja.
Mit tesz a gyermek lelkével, ha megütik? A pszichológusok sorra vették, miért ártalmas
Régóta közismert tény, hogy a lehető legkárosabb, ha a gyereket a szülő veréssel próbálja fegyelmezni. Ennek ellenére sajnos máig heves viták tárgyává képes emelkedni a jól időzített atyai vagy anyai pofon létjogosultsága.
Mit tesz a gyermek lelkével, ha megütik? A pszichológusok sorra vették, miért ártalmas
A gyerek megütése nemcsak törvénybe ütközik, de sosem múló, mély lelki sebeket is okozhat benne.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)