A nyirokrendszer egy mirigyekből, nyirokcsomókból és nyirokerekből álló része az emberi szervezetnek, melynek munkájában a csecsemőmirigy, a lép és a mandulák is részt vesznek. Noha a sejtanyagcsere melléktermékeinek szállításával igen fontos feladata van, mégis csak kevés szó esik jelentőségéről.
A nyirokkeringés ugyanis azért felelős, hogy a szövetektől a vérbe juttassa el a kiválasztott anyagokat, melyeket onnantól a test saját méregtelenítő rendszerének két legfontosabb része, a máj és a vesék dolgoznak fel.
A nyirokkeringés serkentése
A nyirokrendszer egészséges működése éppen ezért nélkülözhetetlen fontosságú a test számára, ám ezt a gyógyszerek, a dohányzás, a mozgásszegény életmód és a túlsúly mind negatívan befolyásolják. A gyakori vizesedés, például a lábszáron vagy a hason is arra utal, hogy nem zajlik egészen minden rendben. A lelassult nyirokkeringés élénkítésére a következő természetes otthoni módszereket próbálhatod ki, melyek segítenek a vizesedés ellen is.

Zuhanyzás előtt, heti egy-két alkalommal egy száraz kefével intenzíven, de ne fájdalmasan dörzsöld a bőrödet körkörösen, a bokától és a csuklódtól mindig felfelé és a törzsön befelé haladva.
Fotó: Zapnyc / Getty Images Hungary

Alkalmazz napi néhány percen át váltózuhanyt, mely az erek összehúzódásával és tágulásával éri el a nyirok pumpálását.
Fotó: silverjohn / Getty Images Hungary

A leginkább érintett területek masszírozása sokat segíthet. Időnként pedig akár speciális, gyengéd, ritmikus nyirokmasszázsra is érdemes lehet elmenni ödémák ellen.
Fotó: KatarzynaBialasiewicz / Getty Images Hungary

Noha a nyirokfolyadék mennyisége jócskán meghaladja a vérét, mégsem rendelkezik olyan pumpával, mint amilyen a szív. Mozgását a rekeszizom segíti, különösen a mély orrlégzés.

A légzés és az izommunka felpörgetésével egy jó ugrálós edzés nagyon serkentően hat. Napi fél óra aerobik például már nagyon sokat számít.
Fotó: moodboard / Getty Images Hungary

Furcsán hangzik talán, de a víz az egyik legjobb vízhajtó, mely hígítja a szervezet váladékait, így azok könnyebben jutnak egyik helyről a másikra.

A kasvirág - Echinacea - teája, kivonata is nyirokserkentő hatással bír. Alkalmazásával kapcsolatban olvasd el az adott termékre vonatkozó használati utasítást.

A gyümölcsök, zöldségek savai és enzimei is képesek kismértékben segíteni. Különösen hatásos őket éhgyomorra fogyasztani.
Fotó: DenizA / Getty Images Hungary

A kínai csüdfű - Astragalus membranaceaus - gyökeréből készült szerek vízhajtó, immunerősítő, értágító és nyirokserkentő hatásúak. Használatáról gyógyszerész, orvos, herbalista tájékoztathat.
Fotó: Lcc54613 / Getty Images Hungary

A kanadai aranygyökér - Hydrastis canadensis - kivonatait orvos írhatja fel vérnyomásemelő, erős vérzéscsökkentő hatásuk miatt, ám alkalmazhatóak a vénás és nyirokkeringés elégtelenségeire.
Fotó: bkkm / Getty Images Hungary