4 dolog, amitől csökken a vérnyomás és a vércukorszint: tedd meg, mielőtt komolyabb lesz a betegséged
Apróságok is segíthetnek.
A magasvérnyomás-betegség fokozottan érinti a cukorbetegeket. Dr. Kapocsi Judit PhD, a Kardioközpont magasvérnyomás- és érkockázat-specialistája az összefüggésekre és a körültekintő kezelés döntő szerepére hívta fel a figyelmet.
Az életmódbeli változtatások nemcsak a vérnyomásértékeket vihetik lejjebb, de a vércukorszint is közelebb kerülhet a normálishoz, és akár még a gyógyszer- és inzulinigény is csökkenhet a bevezetésük után.
A magas vérnyomás és a cukorbetegség
Normális vérnyomásnak tekinthető, ha az első érték 120-129 Hgmm közt van, míg a második érték 80-84 Hgmm, de mindenképpen 140/90 Hgmm alatt marad. Ha többszöri méréssel is 140/90 Hgmm-s vagy e feletti a vérnyomás, akkor már magas vérnyomásról van szó.
Az 1. típusú diabétesznél a hasnyálmirigysejtek pusztulása miatt a szervezet nem képes inzulint termelni, amely szabályozza a sejtek cukorfelvételét. Ezért a vérben megemelkedik a cukorszint egészen addig, amíg a sejtek cukorhoz nem jutnak. A 2. típusú cukorbetegségnél relatív inzulinhiányról van szó, tehát a szervezetnek annyi inzulinra lenne szüksége, amennyit már nem képes előállítani.
Ezek a legelső tünetek: 7 jel, ami könnyen cukorbetegségre utalhat nálad is
Nézegess képeket!
ElolvasomEz az összefüggés a két betegség között
A cukorbetegség három ok miatt emeli meg a vérnyomást. Csökkenti az erek rugalmasságát,
növeli a testben lévő folyadékmennyiséget, és megváltoztatja az inzulinháztartást. A két betegséget ugyanazok a rizikófaktorok segítik elő, mint például elhízás, mozgáshiány, egészségtelen szokások.
Ezzel megsokszorozódnak az olyan súlyos szövődmények, mint a vesebetegség, a szem ereinek károsodása, a szívinfarktus és a stroke. A diabétesz az arterioszklerózis kialakulását is elősegíti, kis- és nagyér károsodást okoz, és ezzel a magas vérnyomásnak is rizikófaktora.
Ha pedig a diabétesz és a magas vérnyomás mellé örökölt vagy életmódbeli tényezők is társulnak, jelentősen megnő az akár végzetes kimenetelű szív- és érrendszeri tragédiák kockázata. Ilyenek a mozgásszegénység, az elhízás, a családban halmozódó szívbetegséghajlam, a stressz, a túlzott zsír- és sóbevitel, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, valamint más meglévő betegségek, mint alvási apnoé, vesebetegség vagy gyulladásos ízületi betegség.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezzel megelőzhető a súlyosabb betegség
Már 5 kiló leadása is csökkenti a vérnyomást, legalább heti 5x30 perces fizikai aktivitás jelentősen javítja az értékeket. Az egészséges étrend, vagyis a kevesebb só, vörös hús, zsír, és alkohol, valamint több zöldség, gyümölcs, rost, fehér hús és omega-3-bevitel a vérnyomásra és a vércukorszintre is kedvezően hat. A dohányzás elhagyása fontos, mert a nikotin nemcsak az agyvérzés, a szívinfarktus és a retinopátia miatti vakság esélyét növeli, de a rossz vérellátás miatt akár végtag-amputációhoz is vezethet a betegeknél.
OLVASD EL EZT IS!
- magas vérnyomás
- szívbetegség