Mennyire rontja a látást a képernyő? Szemész szakorvos válaszolt a kérdésre
A szem fokozott kiszáradása is panaszokhoz vezet.
Sokan végzik munkájukat monitor előtt, és esténként a tévé elé ülve pihennek. A Nielsen legfrissebb, a napokban közzétett felmérése szerint egy magyar felnőtt átlagosan 10,4 órát tölt el a képernyő előtt naponta, és 88% tudja is, hogy ez nem feltétlenül jó a szemnek.
- A múlt század óta globálisan és drasztikus mértékben terjed a rövidlátás, ami kis odafigyeléssel elkerülhető - hívja fel a figyelmet Dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.
Okok
Felmérések szerint Délkelet-Ázsiában a hatéves gyerekek körében 40%, a fiatal felnőtteknél pedig már 80-90% a rövidlátók aránya, és, bár nyugaton nem ennyire drámai mértékben, de szintén folyamatosan növekednek ezek a számok.
- Ha a beteg időben eljut vizsgálatra, a látásromlás nagy része megelőzhető vagy kezelhető. A fejlett országokban sajnos nem ritka, hogy az emberek elhanyagolják szemük egészségét, és nem, vagy csak későn fordulnak orvoshoz. Önmagában a rövidlátás, mint fénytörési hiba, nem okoz vakságot, az azzal összefüggő különböző betegségek és szövődmények azonban a látás elvesztéséhez vezethetnek. Egyértelműen pozitív változást hozna azonban, ha kevesebbet ülnénk a képernyők előtt vagy más mesterséges fényforrásoknál - mondja a szakorvos.
Sokan végzik munkájukat monitor előtt, ami több veszélyt is rejt magában, de néhány alapelv betartásával munka közben is kímélhető a szem.
- Fontos figyelni arra, hogy a képernyő beállítása megfelelő legyen: a dolgozó 50-70 cm-re üljön a képernyőtől, a képernyő közepe a szemmagasságnál 10-15 cm-rel lejjebb legyen, az asztali lámpa csak a billentyűzetet és az asztalt világítsa, a képernyőt ne! A monitor előtti munkavégzők hétszer-tízszer pislognak percenként a normális 22-24 helyett. A kevés pislogás szemszárazságot, fáradtságot okoz, ezért érdemes figyelmeztetni magunkat, akár a monitorra helyezett kis cetlivel - javasolja a szemész szakorvos.
Miért szárad ki jobban a szem?
A tartósan monitor előtt ülők kevesebbet pislognak, ami a szem kiszáradásához és ezáltal a látás minőségének romlásához vezet. Az ember percenként átlagosan 22-24-szer pislog. Ha sokáig mereven nézel valamit, például monitort, ez a szám hétre-tízre csökken. A szem korai kifáradásának a munka során az alacsony pislogási szám a meghatározó tényezője. Tovább rontja a helyzetet, hogy a munkahelyek nagy részénél légkondi is működik, ami még tovább szárítja a szemet. Ehhez hozzájön még, hogy a kelleténél általában több a mesterséges megvilágítás is a munkahelyeken, ami szintén a szem fáradását okozhatja.
Mit lehet tenni a látásromlás ellen?
- Egyesek szerint a természetes napfény elengedhetetlen a fejlődéshez, és a gyerekek megváltozott szabadidős szokásait okolják a rövidlátók növekvő aránya miatt. A rövidlátás kialakulása többtényezős folyamat: biztosan vannak genetikai, környezeti és életmódbeli okai is. A környezeti okok között szerepel, hogy a gyerekek kevés időt töltenek a szabadban, ahol nagyobb a látási távolság, így a szem kevésbé közelre koncentrál. De ezenkívül számos vizsgálat bizonyítja, hogy mennyire fontos a napfény szerepe a jó látásfejlődésben - mondja dr. Nagymihály Attila, a Budai Szemészeti Központ intézetvezető főorvosa.
Az Amerikai Szemorvos Társaság egy tanulmányban foglalta össze, hogy mi várható a jövőben a rövidlátás előfordulásában: 2000-ben a föld lakosságának 23%-a volt rövidlátó, ez a szám várhatóan 50%-ra emelkedik 2050-re, ami az akkori várható lélekszámmal számolva 5 milliárd embert jelent. A nagyfokú rövidlátás, a -5.0-ös dioptria vagy az annál nagyobb majdnem 1 milliárd embert fog érinteni, ami azért fontos, mert ezek között sokkal nagyobb a súlyos szemészeti szövődmények gyakorisága. A tanulmány szerint 2050-re várhatóan a rövidlátás miatti szemészeti szövődmények lesznek a fő felelősök a válságért.
A DiamondFEMTO kezelés a rövidlátáson segít a szaruhártya formájának átalakításával. A Magyarországon elérhető egyik legmodernebb kezelés fájdalom nélkül szabadítja meg a pácienst a szemüvegétől, két lézer segítségével.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Rövidlátás szemüveg nélkül
Ha szerencsés vagy, és még nem tapasztaltad meg a rövidlátást, most pár pillanatra átélheted.