Több kutatás is rávilágított már az elmúlt években, milyen komoly kapcsolat lehet a pajzsmirigybetegségek kialakulása, valamint a szervezetbe kerülő bizonyos vegyi anyagok között.
Legyen szó az Exeteri Egyetem 2010-ben nyilvánosságra hozott kutatási eredményeiről vagy épp az Epidemology című folyóiratban 2014-ben megjelent kutatásról, egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a szervezetbe kerülő PFOA jelentős mértékben növelheti a pajzsmirigybetegségek kialakulásának kockázatát.
A PFOA-t, vagyis a perfluoroktánsavat többek között a teflon gyártása során alkalmazzák, emellett más olyan felületek kialakításához is szükség van rá, melyek tapadás- és rozsdamentességet, valamint vízlepergető hatást biztosítanak. Bár jelenleg is folynak vizsgálatok a PFOA emberi szervezetre gyakorolt hatásaival kapcsolatban, a feltételezések szerint nemcsak az igen érzékeny hormonrendszerre lehet hatással, ha az emberi szervezetbe kerül - rendkívül nehezen bomlik le, így a szervezetben való jelenléte szinte bármikor kimutatható -, de összefügghet hatása az immunrendszer gyengeségével, a termékenységgel kapcsolatos problémákkal, különféle születési rendellenességekkel, valamint akár a rákos megbetegedésekkel is.
Mivel teljes mértékben hétköznapi tárgyakban is jelen van, sokan nem is gondolják, hogy veszélyes lehet, jobb azonban az óvatosság: nézd meg képeken, mi az, amivel nem árt, ha vigyázol!

A tapadásmentes felületről a többségnek rögtön a teflonserpenyő jut eszébe, nem véletlenül. Nem árt tudni, hogy nem megfelelő alkalmazás mellett a bevonatban található vegyületek instabillá válhatnak, 260 Celsius-fok fölött már egyáltalán nem stabilak, 350 Celsius-fok fölött pedig felbomlanak. Így, ha egy teflonbevonatú serpenyőt túl magas hőmérsékletre hevítenek, kiszabadulhat belőle a veszélyes perfluoroktánsav. Kellő körültekintéssel ez elkerülhető, nem véletlenül tartják azonban úgy sokan, a legjobb, ha egyáltalán nem alkalmazol ilyen eszközöket.

A káros vegyületről azonban korántsem csak a teflonbevonatú serpenyők esetében lehet beszélni, sok esetben ez is hozzájárul például, hogy az esőkabátok, gumicsizmák és esernyők vízlepergető hatásúvá váljanak. Érdemes előbbiek helyett természetes megoldásokat választani, olyan darabokat például, melyek vízállóságát viaszolás biztosítja.

A vegyület a különféle falfestékekben is jelen lehet, ezért mindenképp érdemes olyat választani, melynek esetében nem szerepel az összetevők listáján.

Egyes gyártók még a fogselyem készítéséhez is felhasználják a vegyület származékait, hogy az könnyebben csússzon a fogak közé, érdemes ezért ebben az esetben is olyan verziót választani, melyre ez nem igaz.

A kozmetikumokkal sem árt vigyázni, egyes samponokban, testápolókban például szintén jelen lehetnek származékai. A termékek címkéjén ilyen esetekben a fluoro-, perfluoro-, PTFE, PFOA jelöléseket kell keresni, majd inkább a polcon hagyni.

Érdemes kerülni a műanyag poharak, műanyag tányérok, valamint a gyorsételek és éttermi ételek hazaszállításához használt dobozokat, ezeket ugyanis gyakran vonják be olyan anyaggal, mely az említett vegyületet is tartalmazza, hogy előbbiek ellenállóbbak legyenek, ne lyukadjanak ki, valamint, hogy ne áztassa át őket az étel.

A mikrohullámú sütőben elkészíthető pattogatott kukoricát is gyakran emlegetik azon listákban, melyek az e szempontból veszélyes tárgyakat sorakoztatják fel.

Plusz egy dolog, amivel vigyázz: azt sem árt tudni, hogy bár önmagában nem lenne veszélyes - ha allergizáló hatását nem tekintjük annak -, a lakásban jelen lévő por is tartalmazhatja a káros vegyületet. Ha teheted, használj HEPA-szűrős porszívót, a bolti vegyszerek helyett pedig minél több természetes házi szert a takarításra.