Eltitkolt MRSA-fertőzés a szociális otthonban: kire veszélyes az antibiotikumnak ellenálló baktérium?
A bázakerettyei eset rávilágít arra, hogy az MRSA-fertőzés ma is hatalmas probléma a magyar egészségügyben.
Az elmúlt napokban került a nyilvánosságra az a hír, mely szerint az elmúlt nyár óta, tehát másfél éve újra és újra problémát okoz egy bázakerettyei szociális otthonban egy antibiotikumnak ellenálló, életveszélyes baktérium fertőzése.
A helyi háziorvos a legutóbbi önkormányzati közmeghallgatáson számolt be arról, hogy a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság bázakerettyei intézményében, a pszichiátriai betegeket gondozó Aranyág Otthonban kitört az MRSA-fertőzés, már 20-25 fertőzött van, így december 2-ától egészségügyi vészhelyzetet rendeltek el.
Az orvos azt is elismerte, hogy már tavaly nyáron, azután pedig idén januárban is problémát okozott a baktérium. Erről azonban eddig a helyi lakosok semmit nem tudtak - számolt be róla a Népszava.
Ma sem ritka az MRSA-fertőzés
Az MRSA-fertőzést egy Staphylococcus aureus nevű, antibiotikumnak ellenálló baktérium terjedése okozza. Noha ezt az egészséges emberek is hordozhatják, a legtöbbször a kórházi fertőzések kapcsán lehet róla hallani, mivel a legyengült immunrendszerű betegeknél a fertőzés kimenetele akár halálos is lehet.
Az MRSA-fertőzés eleinte alig észrevehető, rovarcsípésre emlékeztető kis duzzanatokban ad hírt magáról, azonban a bőr mélyebb rétegeibe jutva súlyos és fájdalmas, gyulladt tályogokat okozhat. Igazán azonban a véráramba jutva válik veszélyessé, ilyenkor szepszis, azaz vérmérgezés léphet fel, amibe akár bele is halhat az ember.
A Staphylococcus aureus baktérium elsősorban a sebváladék másik nyílt sebbel való érintkezése útján terjed, emellett azonban tárgyak felületén is fertőzőképes marad egy ideig. A fertőzés esetén speciális antibiotikumos kúra vagy sebészeti beavatkozás is szükséges lehet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A bázakerettyei eset súlyosságát növeli, hogy a nyilvánosság, így a kórházi látogatók elől is elhallgatták a korábbi fertőzéseket, ami miatt a lakosok sem érzik magukat teljes biztonságban. A helyi vezetés az ígéretek szerint minden szükséges teendőről tájékoztatni fogja a lakosokat.
Kórházi fertőzések Magyarországon
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) elemzésében hívta fel nemrégiben a figyelmet a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) 2018. évre vonatkozó jelentésére, amelyből kiderül, hogy a kórházi fertőzések száma az elmúlt évben jelentősen emelkedett.
Asbóth Márton, a TASZ jogásza elmondta, hogy a tavalyi évben csak a kötelezően jelentendő kategóriákban legalább 15 051-en megfertőződtek, és 541-en voltak azok, akiknél hivatalosan is megerősítették, hogy valamilyen kórházi fertőzésben haltak meg. A valós szám - a be nem jelentett fertőzési típusokkal együtt - azonban ennél is nagyobb lehet.
Akár MRSA-ról, akár más baktériumokról van szó, a beteg a legtöbbször műtétek és különböző orvosi eszközök, például kanülök, katéterek használata után fertőződik meg. Az esetek jelentős része ennélfogva megelőzhető lenne a megfelelő fertőtlenítéssel.
Az adatok tükrében még súlyosabb a tény, hogy a magyarországi egészségügyi intézményekben még ma is ijesztően kevés alkoholos kézfertőtlenítő szert használnak: 10 ezer ápolási napra vetítve az uniós átlag 24 literhez képest itthon, Semmelweis Ignác országában mindössze 9,51 liter fogy el. Ez pedig nagymértékben hozzájárulhat a kétségbeejtően romló tendenciához.
Kinek ajánlott az influenzaoltás?
Az influenza súlyos szövődményei megelőzhetők lennének a vírus elleni oltással. Infektológus mondta el, kinek javasolt oltatni.
Ki oltsa be magát influenza ellen? Nemcsak az időseknek ajánlott
Az infektológus szakember tanácsait érdemes figyelembe venni.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)