Rákkeltő, idegméreg, és tele lehet vele a lakásod: ez a 6 dolog is ebből készül!

Veszélyesebb, mint hinnéd, és sok mindenben ott lehet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az ólom mérgező bizonyos mennyiségben idegrendszeri károsodást, agyi elváltozást okozhat, illetve rákkeltő hatást is tulajdonítanak neki. Az ólommérgezés hirtelen is kialakulhat, ugyanakkor lassan, fokozatosan is, ha állandó az érintkezés, még ha csak kismértékben is, a szervezetből ugyanis nem ürül ki. Ha a szervezetbe jut, az ólom sejtméregként viselkedik, és kiszorít  létfontosságú anyagokat, például a vasat és a kalciumot.

Az ólommérgezés különösen gyermekekre veszélyes, akik esetében maradandó károsodásokat és fejlődési rendellenességeket okozhat, de felnőtteknél is előfordul a hatására vérszegénység, a magas vérnyomás, illetve különféle idegrendszeri tünetek. Terhesség esetén is komoly kockázatot jelenthet, vetélést és koraszülést is könnyen okozhat.

Ha valaki ólommérgezésre gyanakszik, orvoshoz kell fordulni, és eltávolítani minden olyan tárgyat, amely ólmot tartalmazhat. Bár az Európai Unióban igen erőteljesen korlátozzák az ólmot tartalmazó termékek forgalomba hozatalát, a lakások és az ott található tárgyak és eszközök korának köszönhetően még könnyen jelen lehet a te otthonodban is.

Bár az ólomtartalmú festékeket, falfestékeket mára betiltották, könnyen lehet, hogy jelen vannak egy-egy régebbi lakásban, ami különösen veszélyes lehet, ha a régi festékréteg lepereg és töredezik, így ugyanis nagy a kockázata, hogy az ólom a levegőbe kerül. Létezik olyan módszer, amivel megállapítható, jelen van-e az ólom - ide kattintva erről többet is megtudhatsz -, ha pedig bebizonyosodik, érdemes bevonni ólommentes festékkel, tapétával vagy faburkolattal.

Szintén problémát jelenthet, ha a házban, melyben élsz, régi a vízvezetékrendszer, a régi csőrendszerek ugyanis ólmot is tartalmazhatnak, ami a vízbe is bekerülhet. A legjobb megoldás a rendszer cseréje, ha azonban erre nincs mód, átmeneti megoldásként érdemes például legalább egy-két percen át folyatni a vizet, mielőtt iszol belőle. Ide kattintva bővebben is olvashatsz a témáról.

A festékekkel és vízvezetékekkel ellentétben jóval könnyebb eltüntetni, de legalábbis a gyermekek elől elzárni a különféle kisebb, ólomtartalmú tárgyakat, elkerülve például, hogy azokat a szájukba vegyék. Klasszikus példát jelentenek ilyenekre a régi, akár családi relikviaként őrzött játékok, ólomkatonák.

A régi ékszerekkel ugyanígy érdemes vigyázni, könnyen tartalmazhatnak ugyanis ólmot is. Ha gyanakszol, érdemes megvizsgáltatni, megmutatni szakértőnek.

Sokan nem tudják, de tartalmazhatnak ólmot a régebbi, mázas kerámiák is, az ólommentes máz ugyanis csak viszonylag későn, a '90-es években jelent meg. Ha vannak ilyenek a lakásban, tartsd úgy őket, hogy gyermekek ne érhessék el, és csak dísztárgyként alkalmazd őket, ne egyél, illetve igyál belőlük.

Bár az Európai Unióra például szigorú szabályok vonatkoznak az ólomtartalmú termékekkel kapcsolatban, a világ számos részén ez nincs így, így ha nem figyelsz erre tudatosan, egy-egy utazás alkalmával könnyen beszerezhetsz olyan szuvenírt, mely ólmot tartalmaz, legyen szó fémtárgyakról, aprócska szobrokról, de egyes hírek szerint bizonyos tradicionális gyógykészítmények is tartalmazhatnak ólmot.

Rákkeltő lehet az ilyen WC-papír

Plusz négy másik dolog, amivel nagyon vigyázz, hiszen nem mindegy, miből milyet használsz. Nézd meg a képeket, és erre figyelj!

Rákkeltő lehet az ilyen WC-papír: plusz 4 másik dolog, amivel nagyon vigyázz!

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük