Nem ezektől fogsz lefogyni: 10 élelmiszercímke, amit sokan keresnek, pedig felesleges

Gluténmentes, vegán, paleo? Elmondjuk, miért nem jók, ha fogyni akarsz.

Mentes ételek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A táplálkozástudomány egy rendkívül összetett terület, mely mégis olyan témát vizsgál, ami mindenkit mindennap érint. Aki szeretne egészségesen étkezni, fogyni, életmódot váltani, az rengeteg könnyen elérhető információval szembesül, melyek között laikusként nehéz szelektálni.  

A fogyni vágyók többsége ebben a zűrzavarban úgy igyekszik eligazodni, hogy az összefüggések és kutatások megismerése helyett szélsőséges, értelmetlen, sőt, veszélyes diétás irányzatokat, tiltólistákat kezd el követni. Éppen ezért állandóan nagy divat olyan kúrákat végezni, melyek mentesek attól az ételcsoporttól vagy összetevőtől, amit aktuálisan pont a hízás főbűnöseként kiáltottak ki.

Mentes ételek

Gyakori tévhit, hogy az ételallergiások táplálkozása fogyókúrás, hogy ami egyszerű, az mind jó, vagy, hogy ami egészséges, az azonnal a túlsúly ellen is jó. Mutatunk tíz olyan élelmiszercímkét, amit sok fogyni vágyó keres, valójában azonban nem biztos, hogy ezek segítenek a céljaik elérésében.

Gyakori hiba a gluténmentes és a kalóriamentes közé egyenlőségjelet tenni, mert semmi közük egymáshoz. A rizs és a kukorica gluténmentes, mégis bővelkedik keményítőben, gyors felszívódású szénhidrátban, ami könnyen hízáshoz vezet. A gluténmentes táplálkozás csak gluténérzékenység esetén szükséges, melyet orvos diagnosztizált.
Fotó: manyakotic / Getty Images Hungary
A laktózmentes tej sem fogyókúrás. Ezekben a termékekben a tejcukrot laktázenzimmel teszik az érzékenységben szenvedők számára fogyaszthatóvá. Ezáltal nem alacsonyabb jelentősen sem a kalória-, sem a szénhidráttartalmuk, így, ha nem áll fenn orvosilag megállapított intolerancia, nem érdemes ezeket fogyasztani.
A vegán jelzővel sokan a természetes, növényi alapú élelmiszereket azonosítják, pedig valójában annyit jelent, hogy az étel semmi állati eredetűt nem tartalmaz. Ez nem jó támpont egy fogyókúrázónak, hiszen a kristálycukor és rengeteg más kalóriadús, hízást okozó étel is vegán.
Fotó: minoandriani / Getty Images Hungary
A diabetikus élelmiszerek cukorbetegeknek készülnek, így alacsony a szénhidráttartalmuk, hogy az ne dobja meg hirtelen a vércukorszintet. Ez a fogyókúrázóknak is hasznos, de fontos megnézni az összetevőket, hiszen az azonos ízélmény elérése érdekében gyakran több bennük a zsír, így a kalória is.
Fotó: Jacek Nowak / Getty Images Hungary
A zsírmentes vagy csökkentett zsírtartalmú termékek esetében éppen fordítva történik: gyakran cukorral javítják az ízüket, ezért itt is fontos az összetevőket ellenőrizni. A zsírok szélsőséges kizárása emellett a vitaminok felszívódását is akadályozhatja.
A paleolit táplálkozás elsősorban az egészségre, és csak másodsorban a fogyásra fókuszál, tudományos megalapozottságát azonban kétségbe vonják. A paleo termékek nem tartalmaznak gabonaféléket és tejtermékeket. Összetevőiktől függ azonban, hogy az étrendedbe illenek-e.
Fotó: nito100 / Getty Images Hungary
A kézműves és a bio terméket sem helyes a minőségi, fogyókúrás kategóriákkal azonosítani. Magyarországon jogszabály határozza meg az élelmiszerek esetében, hogy milyen gyártási eljárások felelnek meg a címkéknek. Egy lekvárnál a kézművesség a hagyományos, nyitott üstben főzést jelenti, a bio pedig a permetezés és a vegyszerek hiányát. Cukormentességet azonban egyik sem garantál.
Fotó: grafvision / Getty Images Hungary
A rostok, enzimek, vitaminok hozzáadásával készült termékek esetében se csak ezt az egy sort olvasd el. Attól még, hogy van bennük valami egészséges, egyáltalán nem biztos, hogy az az étrendednek megfelelő mennyiségű, vagy, hogy a többi összetevőjük is az.
Fotó: fermate / Getty Images Hungary
Csak azért, mert egy kenyér sokmagvas, még nem kevesebb a kalóriatartalma, sőt, az olajos magvak igen energiadúsak, így ez gyakorta több, mint a fehér kenyéré. Ha csak a kenyérfogyasztási szokásaidon változtatsz, de a mennyiségeken és máson nem, akkor azzal valószínűleg nem fogsz eredményt elérni.
Fotó: AnnaPustynnikova / Getty Images Hungary
A sportital olyan, mintha a fittséggel függene össze, a fogyásban mégsem segít. Az izotóniás italok az izzadás során elvesztett ásványi anyagokat és folyafékot is pótolják, míg a koffeintartalmúak felpörgetik a szervezetet. Kezdőként egyáltalán nincs rájuk szükség. A magukat vitaminokkal, antioxidánsokkal, szépítő hatással reklámozó vizeknél se árt az óvatosság, hiszen sok lehet bennük a cukor.

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük