Ehető-e a kicsírázott krumpli? Ezeket a szempontokat kell figyelembe venni

Ha a burgonya kicsírázik, vagy zöldülni kezd, nő a benne található glikoalkaloidok mennyisége.

Kicsírázott krumpli ehető-e?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Időről időre mindenkivel előfordul, hogy nagyobb mennyiséget vásárol például krumpliból, mint amennyire épp szüksége lenne, ám a következő főzés előtt apró csírakezdeményeket vesz észre a zöldségen.

Van, aki ilyenkor egyből megszabadul a kihajtott példányoktól, de akadnak olyanok is, akik egyszerűen kivágják a nekik nem tetsző részeket, majd felhasználják a burgonyát, mintha mi sem történt volna. Örök kérdés, hogy ehető-e a kicsírázott krumpli, vagy veszélyt jelent-e az egészségre.

Ehető a kicsírázott krumpli? 

A krumpli, ha sokáig áll, és megfelelőek a körülmények, gyakran csírázásnak indul. Sokan azon túl, hogy azt feltételezik, ilyenkor már mindenképp valamilyen fokú minőségromlásról lehet beszélni, azt is tudják, hogy a zöldségben eddigre felszaporodtak a mérgező anyagok, így a legbiztonságosabb megoldás a kidobás. Mindkét elgondolásnak van igazságalapja, azonban nem biztos, hogy egyből a kukába kell hajítani a krumplit. 

A burgonyában természetes módon megtalálhatóak bizonyos glikoalkaloidok, a szolanin és a chakonin, amelyek számos más táplálékban, például a padlizsánban és a paradicsomban is jelen vannak. Ezek a vegyületek kis mennyiségben még bizonyos egészségügyi előnyökkel is járhatnak, nagyobb dózisban viszont már mérgezőek lehetnek. A krumpli csírázása azt jelenti, hogy a zöldség glikoalkaloid-tartalma is növekedésnek indult. Erre utal még a zöldülés és a kesernyés íz is. 

Bár a szakértők szerint, ha valaki biztosra szeretne menni, legjobban teszi, ha már nem használja fel a zöldülésnek és csírázásnak indult burgonyát, a kérdéses részeket, a héjat, az egész csírát és az összes zöld területet teljes mértékig eltávolítva biztonsággal fogyasztható a zöldség. Ha a krumpli nagyobb része érintett, puhának tűnik, a héja is ráncos, akkor valóban érdemesebb már megválni tőle.

A mérgezés tünetei a szervezetbe bejuttatott glikoalkaloid mennyiségének függvényében alakulnak. A panasz lehet hányinger, hasmenés és hasfájdalom, nagyobb dózisnál szapora pulzus, láz, fejfájás, zavartság jelentkezhet. A kellemetlenségekre az étkezést követő néhány órában, általában egy napon belül lehet számítani. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A nyirkos, meleg helyeken könnyebben hajtásnak indul a zöldség, így a vásárlást követően, ha nem kerül egyből felhasználásra, hűvös, jól szellőző, sötét, napfénytől elzárt helyen érdemes tárolni. A fagyasztó és a hűtő nem jó helyszín, mivel az alacsony, körülbelül 10 Celsius-foknál kisebb hőmérséklet hatására a burgonyában található keményítő cukorrá alakul, amitől elszíneződik, és édesebb is lesz a főzés során. 

4 élelmiszer, amit nem kell a lejárat után azonnal kidobni

A csomagolásokon kétféle megjelöléssel is találkozhat az ember, amit a mindennapokban sokan hajlamosak összetéveszteni. Pedig vannak olyan élelmiszertípusok, amelyeknél a lejárat következmények nélkül szabadabban kezelhető.

Felhasználható a liszt a lejárat után? 4 élelmiszer, amit nem kell azonnal kidobni

Néhány élelmiszert lejárat után is nyugodtan megehetsz.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük