A mikroszkopikus világ megannyi csodát rejt. Az élet egy számunkra láthatatlan formája is felfedheti magát, amint a megfelelő eszközzel és nagyításban szemléljük a dolgokat.
Erre legalkalmasabb a TEM, vagyis transzmissziós elektronmikroszkóp, ami elektron-sugárnyalábot használ a vizsgált tárgy képi felnagyítására.
Izgalmas képek halálos kórokozókról
A TEM eszközeivel gyönyörű felvételek készíthetőek. Ezek eredetileg fekete-fehérek, a könnyebb tanulmányozás érdekében utólag színezik őket, így elkülöníthetőek a kórokozók egyes részei egymástól és a fertőzött szövetektől is. A következő galériában ilyen fotók találhatók.

A képen az új koronavírus, a SARS-CoV-2 látható, amit egy, a COVID-19-vel fertőzött amerikai személytől izoláltak.
Fotó: Rocky Mountain Laboratories

Magyarországon az egyik legelterjedtebb vírusos megbetegedés volt a mumpsz, vagyis járványos fültőmirigy-gyulladás, ami főként gyerekeket érintett. Ma már kötelező a védőoltás ellene.
Fotó: Science Source

Az AIDS-es megbetegedésért felelős HIV-vírus így néz ki elektronmikroszkóp alatt.
Fotó: Photographer: Cynthia Goldsmith

Ezen a képen az ebolavírus látható, ami gyakran halálos kimenetelű lázat és súlyos belső vérzéseket okozhat.
Fotó: Cynthia Goldsmith/CDC

A bakteriofág olyan vírus, mely baktériumokon élősködik.
Fotó: @mICROBIO/Twitter

A kanyaróvírus cseppfertőzéssel terjed, nátha, láz, köhögés, kötőhártya-gyulladás léphet fel, valamit a szájüregi nyálkahártyán cseresznyepiros, úgynevezett Koplik-foltok jelennek meg.

A képen látható protozoa Giardia, főleg szennyezett vizekben fordul elő, a vékonybélben gyulladást kiváltva hasmenés okoz.

A képen pirossal színezett Zika-vírus sokkal több ideig megmarad a központi idegrendszerben, mint a véráramban, ami megmagyarázhatja az agyra kifejtett látványos deformációt.
Fotó: Cynthia Goldsmith/National Center for Emerging and Zoonotic Infectious Diseases (NCEZID
(Képek: Science Source, Twitter: @mICROBIUO, Science friday, Scientist Magazine, Medium.com, Jackson Laboratory, Paramedics World, Pinterest)