Mi okozhatja az éjszakai szomjúságot? Nem csak cukorbetegség lehet a háttérben

Betegség és gyógyszermellékhatás is lehet a háttérben, érdemes figyelni a jelenségre.

Éjszakai szomjúság okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A nyugodt éjszakai pihenést több dolog is gátolhatja, a lábgörcs vagy a gyakori vizelési inger és az éjjel fellépő szomjúságérzet is mikroébredésekhez vezethet. Bár csak apró bosszúságokról van szó, az alvás akadályozásán keresztül mégis megnehezíthetik a mindennapokat.

Az éjszakai szomjúságérzetnek sokan nem tulajdonítanak nagy jelentőséget, ám nem árt felfigyelni a jelenségre, hiszen kezelést igénylő betegség, illetve egyszerűen megoldható probléma is meghúzódhat a háttérben. 

Éjszakai szomjúság okai

Mindenkivel előfordulhat, hogy egy sűrűbb napon egyszerűen elfeledkezik a folyadékbevitelről. A dehidratáció többféleképpen is megbosszulhatja magát, szájszárazság, fáradtság, sőt fejfájás is jelentkezhet. Este pedig, ha már letudta a napi feladatait az ember, jobban felfigyelhet a szomjúságérzetre is. 

Azonban nem csak a dehidratáció állhat az éjszakai szomjúság hátterében. Amennyiben gyakran ébredsz fel este arra, hogy szomjasnak érzed magad, megébredve egyből a vizespohárért nyúlsz, érdemes lehet elgondolkodnod a lehetséges okokon.

Alvókörnyezet

Az alvókörnyezet jócskán befolyásolhatja a pihenés minőségét. Általánosságban kijelenthető, hogy egy hűvös, sötét és csendes helyiségben jobban megy az alvás, mint egy meleg, fényszennyezéssel terhelt szobában. A páratartalom is számít: ha szomjasan ébredsz éjszaka, lehet, hogy az otthonodban túl száraz a levegő. Nemzetközi ajánlások értelmében a 30 és 50 százalék közötti páratartalom tekinthető ideálisnak, ez elég száraz ahhoz, hogy akadályozza a penész növekedését. 

Alvási apnoe

Az alvási apnoe egy sokakat érintő alvászavar, amely jelentősen megterheli a szervezetet. Lényege, hogy a légzés időnként abbamarad, kisebb-nagyobb légzésszünetek alakulnak ki. Egy-egy ilyen epizód során a vér oxigénszintje esik, lassul a pulzus, és csökken a vérnyomás, majd a szervezet stresszreakciója következtében újraindul a légzés. 

A horkolás mellett a betegség tipikus tünete a reggeli szájszárazság, esetleg torokfájdalom és fejfájás, de az érintettek hirtelen légszomjra is megébredhetnek, a szájszárazság miatt pedig szomjasnak is érezhetik magukat. 

Perimenopauza, menopauza

A változókort megelőző, illetve a változókori hormonváltozások változatos tünetekkel járnak, a hangulatváltozások, dekoncentráltság mellett megjelenhetnek a hőhullámok, az éjszakai izzadás és a fokozott szomjúságérzet is. 

Cukorbetegség

A cukorbetegség egyik legjellemzőbb tünete a megnövekedett szomjúságérzet. Amennyiben a szervezet nem tudja kellőképpen feldolgozni a cukrot, a vesék fokozott munkára kényszerülnek, hogy megszabaduljanak a véráramban lévő felesleges cukortól. Így aztán több vizeletet állítanak elő, ami szomjúságreakciót vált ki. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Gyógyszermellékhatás

Egyes gyógyszerek fokozott szomjúságérzet kialakulásához vezethetnek. Ilyenek például a kortikoszteroidok, az antipszichotikumok és az antidepresszánsok. Érdemes tanulmányozni a betegtájékoztatót, illetve szakemberrel konzultálni, ha valaki rendszeres gyógyszerszedés mellett állandóan szomjasnak érzi magát. 

Ha a fokozott szomjúságérzetet állandó fáradtság, gyakori vizelési inger, esetleg zavaros látás és lassabb sebgyógyulás is kíséri, különösen fontos kivizsgáltatni a problémát. 

Mi a legegészségesebb hőmérséklet a lakásban?

Az otthoni hőmérséklet nem csak az alvás miatt fontos. Nem árt tudni, hogy ahogyan a meleg, úgy a hideg is megviselheti a szervezetet, különösen igaz ez azokra, akik gyengébb immunrendszerrel, krónikus betegségekkel élnek. A legegészségesebb otthoni hőmérséklet megállapítására több kutatás is készült, és bár az eredmények szerteágazók, tanulságok is levonhatók belőlük.

Mi a legegészségesebb hőmérséklet a lakásban? Ha ennél hűvösebb a lakás, nő a szívbetegségek kockázata

A krónikus betegségekkel, gyengébb immunrendszerrel élőknek fokozottan figyelniük kell az otthonuk hőmérsékletére.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük