Hétköznapi tünet, de súlyos betegség állhat a hátterében
Szinte minden orvos komolyan veszi az ilyen tünetet.
Biztosan veled is előfordult már, hogy az ájulás kerülgetett, ha például túl sokáig kellett állnod a napon. Sokszor ez a kézenfekvő ok áll a jelenség mögött, mely azonban dr. Vida Zsuzsanna, az Oxygen Medical neurológusa szerint néhány esetben komoly betegség tünete is lehet.
Mi zavarhatja a vérellátást a fejben?
Ha hirtelen akadályozottá válik a fej felé tartó véráramlás, és az agyban egy több mint nyolc másodpercig tartó vérellátási zavar jelentkezik, rövid ideig eszméletvesztés vagy ájulás következhet be.
A kezdeti tünetek már két-három másodpercig tartó vérellátási zavar után jelentkeznek, ilyenkor gyengének, bizonytalannak érzi magát az ember. Jellemző az ásítozás, a szédülés, a hideg és nyirkos verejtékezés és az elsápadás is.
Míg a fiatalok ájulása mögött általában ártatlan jelenségek húzódnak meg, az idősebbek esetében gyakoribb egy olyan alapbetegség, mely ezt a tünetet okozza. Ha tehát nem nyilvánvaló az ájulás oka, vagy gyakran ismétlődik a jelenség, feltétlenül ki kell vizsgáltatni.
Az ájulás okai
Stressz, fájdalom, éhség, meleg, állás
Leggyakrabban erős stresszhatás, hirtelen, intenzív fájdalom, éhség, nagy meleg vagy hideg, hosszú állás váltja ki az ájulást. A megelőzésben a rendszeres étkezés segíthet, a hosszú állás alatt pedig a lábujjak mozgatása beválhat az ájulás ellen.
A tápanyagellátás zavara
A túl alacsony vagy túl magas vércukorszint is okozhat ájulást. Mindkét esetben hosszabb ideig tartó eszméletlenség is jelentkezhet, mely orvosi ellátást igényel. A vércukorszint rendezését követően javulnak a tünetek, így a cukros víz itatása, szőlőcukor elszopogatása segíthet.
Vérkeringés- és vérnyomásproblémák
A túl alacsony és túl magas vérnyomás is eredményezhet ájulást. Úgynevezett volumenhiányt okozhat a kiszáradás, a súlyos vérszegénység, a vérveszteség, mint például az erős menstruáció is. A szívműködés zavara is állhat a háttérben, főként szívritmuszavar, túl lassú szívműködés és elégtelen pumpafunkció. Rendkívül ritkán, de előfordulhat a nyaki főütőér túlérzékenysége, amely főleg idős emberekre jellemző. Ha ilyen esetben az ütőeret nyomás éri, akkor ez reflexes szívleállást eredményez, az pedig összeeséshez vezet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az agy elektromos működészavara
Ha az eszméletvesztés hátterében agyi elektromos működés zavar gyanúja áll fenn, EEG - elektroenkefalogram - vizsgálatra lesz szükség. Az úgynevezett convulsiv rosszullétek lehetnek alkalmi jellegűek, amikor is a kiváltó ok - például alkoholfüggőség vagy alkoholmegvonás - vált ki rohamot.
Ha a rosszullét ismétlődik, illetve az EEG-vizsgálat kóros eltérést mutat, az jelenthet epilepszia betegséget is. Ennek van olyan rohamtípusa, amely pillanatnyi eszméletvesztéssel jár, vagy inkább elbambulásokkal és figyelemzavaros periódusokkal. Ilyen esetben nem a klasszikusnak tartott epilepsziás rosszullét következhet be végtaggörcsökkel.
Az oxigénellátás zavarai
Előfordulhat, hogy egy heves köhögés vált ki eszméletvesztést. Megtörténhet az is, hogy egyes gyógyszerek, főleg az értágítók és a vérnyomáscsökkentők járnak mellékhatásként ájulással. Fejsérülésből és komoly ütésből eredő működészavar miatt is elveszítheti az ember az eszméletét.
Mi a teendő ájulás esetén?
Ha az ájult személy vízszintes helyzetben van, fontos, hogy ne próbáld meg felültetni és a fejét felemelni, mert így nehezítenéd a vér felfelé áramlását. Mindössze fordítsd oldalra a fejét. Ha ül, nyomd a fejét a térdei közé, így könnyebben áramolhat az agyba a vér.
Ne itass, etess vele semmit, csak ha már teljesen magához tért. Érdemes meglazítani a ruháját, vizet spriccelni rá, amitől gyorsabban magához térhet. Amennyiben más tüneteket is tapasztalsz, vagy nem tud magához térni, hívj orvost. Ha az ájulás többször is megismétlődik, mindenképpen javasolt az alapos kivizsgálás.
OLVASD EL EZT IS!
- magas vérnyomás
- turmix
Így készítsd el a legjobb vérnyomáscsökkentő italt: mutatjuk az ínycsiklandó receptet is!
- alkohol
- vér
Túl magas vasszint: mikor kell megijedned?
- tünet
- vérkeringés