Így csillapítsd a hányingert percek alatt!
Az utazási rosszullét ellen sok apró trükk létezik.
Az utazási betegség orvosi tekintetben is elfogadott fogalom, annak ellenére, hogy nem egy klasszikus értelemben vett kórról van szó. A kinetózis tünetegyüttese a látási ingerek és az egyensúlyérzékelés közötti ellentétek miatt alakul ki, amely általában hányingerrel, hányással, szédüléssel, tompasággal jár, és jellemzően addig nem enyhül, amíg a tüneteket kiváltó mozgás meg nem szűnik.
Helytől függően lehet szó tengeri- vagy légibetegségről, de gyakorta jelentkeznek a földön való közlekedés során is a tünetek, például autóban és buszon. Eláruljuk, hogyan védheted ki!
Ezért alakul ki
Az autóban, buszban való olvasás, térképböngészés, laptopozás és egyéb tevékenységek során gyakran jelentkezik utazási rosszullét, aminek oka, hogy a szemek lefelé néznek, így a jármű mozdulatlan belsejét érzékelik, az egyensúlyszerv viszont az autó vagy busz mozgását közvetíti az agy számára.
Repülőn való utazás esetében ugyanez a helyzet, annyi különbséggel, hogy itt még az ablakon való kitekintéssel sem nagyon lehet a repülő mozgását érzékelni, ugyanis nem látni a horizontot.
Figyeld a látóhatárt!
Célszerű olyan dologgal - például zenehallgatással - elfoglalni magad, ami mellett nyugodtan figyelheted a kilátást - a látóhatár kémlelése sokat segíthet abban, hogy helyreálljon az agy és a belső fül viszonya, és megszűnjenek a tünetek. Ha ez nem köt le hosszú órákon keresztül, akkor próbálkozhatsz a fenti tevékenységekkel is, csak időről időre pillants ki az ablakon a haladás irányába, hogy a látott és érzett információk megegyezzenek.
Ülj a menetiránnyal szemben!
Nyilván autóban és repülőn a menetirány nem kérdés, de buszon vagy vonaton előfordulhat, hogy a helyjegyed menetiránynak háttal szól. Ilyenkor érdemes lehet átülni egy olyan szabad helyre, ami a menetiránnyal szemben található, mert a jármű mozgása és az elsuhanó táj ellentéte szintén kiválthatja a fenti tüneteket.
Pihenj!
A hányinger csökkentésére jó megoldás lehet, ha a szemeidet lehunyod, sötét hatására ugyanis feloldódik a látás és a belső fül közötti ellentét. Még jobb, ha megpróbálsz ellazulni és picit szundítani, ugyanis alvás közben a rosszullétet okozó információk nem jutnak el az agyba. Nem beszélve arról, hogy így gyorsabban telik az idő is.
Ez a legrosszabb a vonatokon, buszokon
Az utca emberét kérdeztük arról, mit kifogásol leginkább a vonatokban és a buszokban. Íme, a válasz!
Nyiss ablakot!
Nyilván a repülőn nem megoldható, de más járművekben az is segíthet, ha ablakot nyitsz, és hagyod, hogy a hűvösebb menetszél kicsit lehűtsön. Sokszor ez is elég ahhoz, hogy az ember megnyugodjon, és a hányingerét leküzdje.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Légy előrelátó!
Ha többször meggyűlt már a bajod a rosszulléttel, akkor célszerű előrelátónak lenni. A gyömbér és citromfű köztudottan megnyugtatja a gyomrot, érdemes lehet még indulás előtt lassanként elkortyolni egy bögre teát, de egy termoszból akár útközben is ihatod, bár ebben az esetben a gyakori vizelési ingerrel is számolni kell. Ez egyébként a nyelés miatt akkor is praktikus, ha bedugul a füled a nyomás miatt.
Vény nélküli gyógyszereket is lehet a patikában vásárolni kifejezetten e célból, a Daedalon az egyik legismertebb, ha erről van szó. Ugyanakkor homeopátiás szereket is választhatsz, ezek is hatásosak lehetnek. A Cocculine nevű tabletta például szintén eredményre vezethet.
OLVASD EL EZT IS!
- utazási tipp
- utazási hírek