3700 éves, rejtélyes piramisra bukkantak Egyiptomban: az egyik első ilyen épület lehetett

Talán egy eddig ismeretlen királynőé volt.

3700 éves, rejtélyes piramisra bukkantak Egyiptomban: az egyik első ilyen épület lehetett
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyiptom páratlanul gazdag ókori kultúrája kimeríthetetlen mennyiségű régészeti leletet hagyott hátra maga után. Még ma is rendszeresen bukkannak a kutatók kisebb-nagyobb jelentőségű új felfedezésekre. Nemrégiben például egy korábban teljesen ismeretlen, kivételesen ősi piramist találtak meg.

Az épület mintegy 3700 éves, azaz a 13. dinasztia idején hozták létre. A piramis az évezredek ellenére nagyon jó állapotban maradt fenn, ezért különösen izgalmas a tudósok számára az új kutatás során végzett munka, mely a történelem eddig homályos foltjaira deríthet fényt.

Az egyik legősibb piramis

Az MTI híradása szerint a felfedezéséről Mahmud Afifi, az egyiptomi műemlékvédelmi minisztérium régészeti osztályának vezetője adott hírt. A piramis Kairótól délre, a dahsúri nekropoliszban található, a 4. dinasztia - i. e. 2613-2494 - első uralkodója, Sznofru fáraó tört falú piramisától északra.  A piramis egy egyiptomi régészcsoport találta meg elsőként. 

A minisztérium közleménye szerint a most feltárt, a 13. dinasztia idején épült piramis ívelt oldalainak különös formája onnan eredhet, hogy az ókori Egyiptomban ez volt az első kísérlet egy sima oldalú piramis építésére. Ha bebizonyosodik, hogy valóban az egyik legősibb ilyen épületet fedezték fel a tudósok, sok minden kiderülhet a piramisok építésének rejtélyes folyamatáról.

A feltárási munkálatok azonban még a kezdetüknél tartanak, így még azt sem lehet tudni, hogy pontosan mekkora lehetett eredetileg a temetkezési építmény. Az egyiptomi minisztérium által közzétett első fotókon csak homokkal körülvett kőtömbök látszanak, valamint a bejárata egy folyosónak, amely belevészni látszik a talajba. 

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Egy királynő sírboltja lehet

A piramisból egyelőre belső struktúrájának néhány részét, köztük a piramis belsejébe vezető folyosót, egy déli rámpához vezető helyiséget és egy nyugati oldalon fekvő szobát sikerült kiásni.

A folyosók feltárása során rábukkantak egy 15 centiméter széles és 17 centiméter magas alabástrom kőtömbre, amelybe tíz függőleges hieroglifasort véstek. A feliratot már tanulmányozzák a régészek. Emellett ugyanitt előkerült egy gránitgerenda és számos különböző méretű kőtömb is.

Zahi Havvász volt egyiptomi régészeti miniszter nyilatkozata szerint az eddigi leletek arra utalnak, hogy a piramis egy királynőé lehetett, akit a férje vagy a fia közelében temettek el. A neves szakember reméli, hogy találnak olyan feliratot, amelyből kiderül a piramis tulajdonosának kiléte. Úgy véli, akár egy eddig ismeretlen királynő neve is felbukkanhat.

Rejtélyes piramisok

Ha szeretnél még több izgalmas piramisról hallani, akkor olvasd el ezt a cikket is, melyben további öt hasonló épületet ismerhetsz meg.

A világ legnagyobb piramisa rejtőzött a domb belsejében

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük