Alig 340-en lakják a csodás kis nógrádi falut: pedig minden van itt a csipkemúzeumtól az orsós magnókig
A Nógrád megyei Terényben temérdek látnivaló várja a látogatókat.
A Cserhát lankái között futó Szanda-patak völgyében, Balassagyarmattól mintegy 20 kilométer távolságra fekszik a meseszép Terény. Az alig 340 fős települést páratlan fekvése mellett gyönyörű látnivalói, kiállításai is különleges célponttá teszik az országban.
A jó palócok és tót atyafiak földje ma tele van egyedülálló kulturális kincsekkel. Az Árpád-kori, 1200-as években már írásos oklevelek szerint is létező Terény értékessége korán megmutatkozott: a középkorban városi kiváltságokkal bírt, a 17-18. században pedig előkelő hercegek és grófok, többek közt a Zichy, Balassa és Esterházy család birtokához is tartozott. A falu ma is bővelkedik a látnivalókban.
Csipkemúzeum a Hunnia csipkével
A csipkeverés ősi mestersége nagy tiszteletnek örvendett egykor, volt idő, amikor a vert csipke értéke az arany árával vetekedett. Terényben ma is őrzik a hagyományokat: igazi különlegesség a Nógrád megyei gyökerű Hunnia csipke, melyet Fáy Aladárné alkotott meg, mintáiban pedig a hímzésekből is ismert magyaros motívumvilágot vonultatja fel.
Közzétette: Fay-inn – 2019. január 29., kedd
Ebbe az aprólékos munkát igénylő, csodás világba nyerhetnek betekintést a Hunnia Csipkemúzeumba látogatók, akik maguk is kipróbálhatják a néhány évvel ezelőtt hungarikumok gyűjteményébe felvett csipkeverést. Megismerhető itt a csipkekészítés története, fajtái és a tájegységek szerinti eltérések is.
Paraszporták, gasztrocsodák, stafírungok
Palócföld gyönyörű falujában a hamisítatlan falusi vendégfogadásra is nagy hangsúlyt helyeznek: több szervezett programon is lehetőség van részt venni a faluban sorakozó gyönyörű parasztportákon. Megismerkedhet az ember a kecskesajtkészítéssel, a program kecsketej- és nyerssajt-kóstolással egészül ki, vagy tanyalátogatáson kecskét fejhet, sőt íjászkodásra is van lehetőség.
Az Irány Terény címmel meghirdetett ajánlatok között pedig betekintést nyerhet a látogató az önellátó gazdálkodás rejtelmeibe a Magos Völgy Ökológiai Gazdaságban, a kukorica- és kenderfeldolgozásba, vagy akár helybéli asszonyok bemutatója révén a túrófőzéssel, vajköpüléssel, sajtkészítéssel, illetve a kézzel készített stafírunggal, az egykori tulipános láda tartalmával is megismerkedhet.
Természetesen a helyi gasztronómia már önmagában is megérne egy látogatást: a haluska, azaz a sztrapacska, a palócleves, a herőke néven hívott csörögefánk vagy a szalagos változat, a pampuska is jól megtölti a hasat a kirándulásokhoz. Az ajánlatok nagyobb csoportban vagy kisebb társaságban is elérhetők, de előzetes bejelentkezésre szükség van.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Orsós Magnó Múzeum
A világ legnagyobb orsósmagnó-gyűjteménye Terény szélső kis utcájában található, ahol ráadásul a több száz féltve őrzött magnetofon mindegyike működőképes, így nemcsak külsőleg csodálhatja meg őket az ember, de a készülék helyétől és gyártási idejétől függő hanganyag is meghallgatható rajta.
Nyugati és keleti országokban gyártott gépeket egyaránt felvonultat a kiállítás, ahol az alapító tulajdonos, Nagy Vilmos vezeti körbe a látogatókat, bemutatva a fonográftól kezdődően a magnetofont megelőző és a megjelenést követő időszak fő mozzanatait is a hangrögzítésben.
Közzétette: Orsósmagnó Múzeum – 2020. szeptember 3., csütörtök
A falukép tényleg mesés, ezért egy nagy sétát érdemes tenni az utcákon, ahol a gyermekkorát itt töltő Szent-Györgyi Albert emlékhelye és szobra, a Szent András katolikus templom, valamint egy közösségi park is megtalálható. A falu tájházában a palóc népviselettel és a paraszti porták hagyományos háztartásával lehet megismerkedni bővebben, jó időben pedig a Szanda-patak által táplált Jurta-tó partja csábít piknikezésre.
Palócföld kincsei
Palócföld falvaiban minden megtett lépéssel természeti, épített, kulturális és iparművészeti kincsek sokaságára bukkanhat az ember.
(Képek: Indafotó/bandi71, Országalbum.)
- palóc
- palócföld
- palóc út
- terény
- falusi turizmus
- falu
- falumúzeum
- parasztház
- nógrád megye
- cserhát
- észak-magyarország
- Utazás