Amikor éjfélt üt az óra, megszólal a Himnusz, jön a koccintás, a jókívánságok, majd tűzijátékok garmadáját lövik fel az ég felé. Nálunk általában ezzel a forgatókönyvvel találkozik az ember egy szilveszteri mulatságon.
Országhatároktól függetlenül az óév búcsúztatása és az újév köszöntése csaknem mindenhol hagyomány, a legtöbb helyen pedig mulatozással várják az emberek, hogy éjfélt üssön az óra - akárcsak nálunk. Néhány elemben mégis gyökeresen eltérnek a távoli vidékek ünnepei.
Szilveszter más országokban
Magával ragadó képeken örökítették meg a szilveszteri ünnepet a világ különböző pontjain: van, ahol a tengerben táncolják végig az éjszakát, máshol máglyán bábukat égetnek, és az utcák megtelnek zajos, nyüzsgő élettel. Egy azonban közös: céljuk, hogy az új évet tiszta lappal, boldogan, szerencsével kezdjék el.

Ecuadorban az óév özvegyeinek öltözött férfiak járják az utcákat adományt kéregetve, éjszakára alaposan illuminált állapotba kerülve. Az este tetőpontja az éjfél, amikor papírból készült bábokat egy máglyán égetnek el. Az aznap viselt sárga fehérnemű jólétet és szerencsét, a piros szerelmet hoz.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

Japánban busószerű, démonnak öltözött férfiak lepik el az utcákat, ijesztgetve a lusta gyerekeket a házaknál, és megáldva a termést. Éjfélkor a buddhista templomokban felzendülnek a harangok 108-szor, az emberi bűnök számát szimbolizálva, de fontos hagyomány az újévi üdvözlőlap küldése és a gyermekeknek adott pénz is.
Fotó: Satoshi Takahashi / Getty Images Hungary

Új-Zélandon tűzijátékokkal, tánccal és utcai performanszokkal köszöntik az újévet, Szamoa és Kiribati után harmadikként a Föld országai közül, épp 12 órával a mi éjfélünk előtt. Érdekesség, hogy a szigetországban újév másnapja is hivatalos ünnep.
Fotó: Dave Rowland / Getty Images Hungary

Brazília tengerparti vidékén vízközelben várják az éjfélt az emberek. Hagyományosan fehér ruhába öltöznek, hogy a következő évük boldogságban teljen, gyertyákat gyújtanak a homokban, virágokat szórnak a tengervízbe, és áttáncolják az éjszakát.
Fotó: Mario Tama / Getty Images Hungary

Az orosz újévi ünnepségek érdekessége, hogy egybefonódnak a karácsonnyal: míg előbbi január 1-jétől 5-éig tart, a karácsonyt csak 7-én ünneplik. Újév napján ajándékozza viszont meg a Télapó és segítője, a Hóleány a gyermekeket, és ilyenkor állítanak karácsonyfát is, ami a szovjet idők vallási tilalma miatt alakult ki.
Fotó: Yelena Afonina

Az Egyesült Államokban, New Yorkban tartják a világ talán legnagyobb szilveszteri buliját. A Times Square ilyenkor megtelik, éjfél előtt leengednek egy hatalmas fénygömböt, amely a visszaszámlálást követően kialszik, és megjelennek az újév fényei, miközben milliószámra ömlik a tömegre a konfetti.
Fotó: Gary Hershorn / Getty Images Hungary

Az Egyesült Arab Emirátusok fővárosa, Dubaj mindenben monumentálist, lenyűgözőt akar csinálni, nem lehet ez másként szilveszter napján sem: a Burdzs Kalifa ilyenkor valósággal ragyog az éjszakában, körülötte rengeteg tűzijátékot lőnek fel, az épület összes hotelszobája megtelik.
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary

Algériában és több észak-afrikai országban a miénknél később van az ünnep: a berber Yennayert január 12-én tartják meg. Ilyenkor vágják le először a kisfiúk haját, megszabadítva őket minden rossztól, de házasságok is köttetnek. Érdekesség, hogy a berber időszámítás szerint januárban már a 2969. év ér véget.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary
(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)