A cigánykirálynő palotája ma is különleges hely: Esther Faa Blythe rezidenciája egyáltalán nem fényűző
Esther Faa Blythe palotája a mai napig megtekinthető Skóciában.
A skót történelemből több dinasztia is felderenghet, legalábbis a Stewartok neve biztosan, de azt már kevesebben tudják, hogy a 16. század első felében egy híres roma uralkodócsalád is letelepedett a felföldön.
Antropológusok szerint a cigányság bevándorlása több hullámban zajlott. Közülük sokan az 1700-as évekre Kirk Yetholm aprócska településén horgonyoztak le, ahova kisebb palotát is felhúztak uralkodóiknak. Ugyan az 1970-es évektől kezdve a cigány megnevezést felváltotta a roma kifejezés, a skót történelem ezen időszakára hivatkozva cigánykirálynőkről és cigánykirályokról beszélünk.
Kirk Yetholm cigánykirálynője
A Skóciában élt dinasztia cigánykirály titulusát az elmúlt ötszáz év alatt különböző emberekhez társították. Örökölhették a címet, de megszerezhették vagy igényelhették is. Legtöbbször a királyság mindössze egy kisebb csoportra korlátozódott, de olykor még nemzetközileg is elismerték.
A skót-angol határ közelében elterülő Kirk Yetholm városa legalább négy évszázadon keresztül a roma vándorok székhelye volt, köztük is kiemelkedően sokan éltek ott a Faa család tagjai közül, akiket először egy 1540-ből származó forrásban említettek meg. 1800-ra már több mint száz roma élt a városkában, kereskedelemmel foglalkoztak, bádogosmunkákat, edényfoltozásokat végeztek.
A területen lévő visszafogott, mindössze egyszobás palotát Esther Faa Blythe cigánykirálynőnek építették. Ő volt a lánya Charles Blythe királynak. Férjét, John Rutherfordot börtönbe zárták lopás miatt, és ugyan Esther Faa Blythe maga sem volt szeplőtlen, eszes és tiszteletet parancsoló nő volt.
Esther Faa Blythe uralkodása
Édesapja 1861-es halálával nyerte el a Yetholm-cigányok királynője címet, amiért puszta kézzel meg kellett küzdenie saját húgával. A régi uradalmi házat megtarthatta kis testvére, neki pedig újat építettek, egy sima, akkor még borostyánnal borított, fehér színű házat. A korabeli látogatók visszaemlékezései alapján két kard is lógott a bejárat fölött, amik közül az egyiket az 1513-as floddeni csatában forgatták.
A terület népszerűsége nőttön nőtt a turisták körében a cigánykirálynő vendégszeretete miatt, minden látogatóval méltányosan bánt. A roma mini birodalom utolsó királyát, Esther Faa Blythe fiát, Charles Faa Blythe-t 1898-ban koronázták meg. Ekkor a híres cigánypalotát felújították, és a díszes ceremóniára egyes források szerint 10 ezren érkeztek. Az újdonsült király felavatására világraszóló ünnepséget, körmenetet rendeztek, ami rengeteg látogatót vonzott Kirk Yetholmba, híre messzi tájakra is eljutott.
Az utolsó király 15 évig élt a rezidencián, 1902-ben bekövetkezett halála után már nem koronáztak meg több cigánykirálynőt, és királyt sem itt. Emlékük a mai napig él a helyi dialektusban, és történeteik is fennmaradtak, melyek szájról szájra terjednek tovább.
A skót cigánypalota
A már 12 éve magántulajdonban lévő házat akár ki is lehet venni napokra, de a tulajdonosok főleg pároknak javasolják az ott-tartózkodást kis mérete miatt. Akárhogy is, különös hangulata, és érdekes története egyaránt sokakat vonz a területre, olyannyira, hogy szinte minden nyáron telt házas heteik vannak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Skócia fővárosától, Edinburghtól körülbelül másfél óra alatt megközelíthető hely környezetében különböző érdekességek tekinthetőek meg. Mivel a természet szívében alapították a kis helyiséget, gyönyörű kirándulóhelyekre lehet barangolni innen, de a település impozáns fekete bazaltból épült templomát vagy a méretes határon álló Jelzőkövet is érdemes megnézni.
Kik azok a Gábor-cigányok?
A Gábor-cigányok ma is szigorú hagyományok szerint élnek, és jellegzetes népviseletben járnak az utcákon.
Kik azok a Gábor-cigányok? Szigorúan őrzik a hagyományaikat a mindennapokban is
A Gábor-cigányok ma is szigorú hagyományok szerint élnek, és jellegzetes népviseletben járnak az utcákon.
Elolvasom(Cikken belüli képek forrása: James Denham / geograph CC BY-SA 2.0, Skóciai történetek / Facebook, pinterest, borítókép forrása: Getty Images Hungary)