
Megrendítő látvány az egykor pompás magyar kastély: 4 elegáns épület, ami mára romjaiban pusztul
Elhagyatva tengődnek ezek a magyar kastélyok, pedig igazán pompásak voltak egykor.


Sokak számára szívbe markoló érzés, amikor egy gyönyörű, művészi igényességgel megalkotott építmény veszendőbe megy, és romjaiban heverve várja a végérvényes pusztulást. Az országban sajnos bőven akad példa a magára hagyott kastélyokra.
Megrendítő látvány, amikor az egykor úri pompától magasztos kastélyok üresen, romos, összefirkált falakkal, kitört ablakokkal, elhagyatottan tengődnek. A nemesi, grófi családok csodás palotáiból mára sok helyen már csak a múlt néma tanúiként idézik fel az arisztokrácia pazar világát.
Magyar kastélyok romokban
A romos kastélyok némelyike ráadásul nem csak lakóhelyként, nyaralóként funkcionált, van, amelyikben italokat gyártottak, máshol titkos kísérletek zajlottak. Egy biztos: még romjaikban is van valami különös varázsuk, ami körbelengi őket.
A budafoki Czuba-Durozier-kastély
Budafokon egymást érik a gyönyörű kúriák és kastélyok, ám akad köztük kevésbé reményteli sorsú is: a Czuba-Durozier-kastély az 1880-as években családi villaként épült, ám csakhamar egy konyakgyárat is nyitottak pincéjében.

A francia tulajdonos halála után a család eladta az épületet, amelyet később államosítottak. Ma magántulajdon, az állapota nyugtalanító, pedig falai még így is mesélnek pompás múltjáról.
A székesfehérvári Simay-Holczer-kastély
A Simay-Holczer-kastély a Székesfehérvárhoz tartozó Kisfalud városrészhez tartozik, története pedig kifejezetten mozgalmas, már-már regénybe illő. A Simay család romantikus épülete a kezdetekben pompás volt, ám a háború után a vagyonelkobzás áldozatává vált.

Ezután titkos labor is működött az alagsorában, a bányamunkához kapcsolódó robbantásos kísérletekkel, de még egy szovjet katonai temetőt is kialakítottak parkjában. A kifosztott épületen meglátszik a viszontagságos múlt.
A somlószőlősi Zichy-kastély
Somlószőlős egy kis mellékutcájában bújik meg a Zichy-Ferraris-Watzdorff- vagy ismertebb nevén a Zichy-kastély építése Zichy Manó gróf nevéhez fűződik.

Az angol Lady Charlotte Strachannel kötött házassága egy viszonzatlan szerelmi háromszög miatt tragédiába fulladt, majd a gyászoló gróf a Somló oldalába költözött, ahol megépíttette a lovagvárakat idéző, romantikus stílusú kastélyt. Később több kézben megfordult, ám egyre romosabbá vált, ma is szebb jövőre vár.
A cikk az ajánló után folytatódik
-
Fehér Swarovski® kristályos pillangó alakú nyaklánc9 390 Ft
-
Királykék Swarovski® kristályos nyaklánc pillangókkal11 090 Ft
-
Rock and Roll szív alakú fülbevaló8 490 Ft
-
Rózsaszín csillogó Swarovski® kristályos szett9 190 Ft
-
Ezüst angyalszárny medál cirkónia kristályokkal8 900 Ft
-
Ellentétek vonzása nyaklánc kristályokkal7 990 Ft
-
Ezüst nyaklánc cirkónia kövekkel díszített pillangó medállal8 890 Ft
-
Krémfehér édesvízi igazgyöngy nyaklánc féldrágakövekkel14 990 Ft
-
Fehéren ragyogó Swarovski® kristályos ékszerszett11 090 Ft
-
Három édesvízi igazgyönggyel és cirkóniával díszített fülbevaló14 990 Ft
-
Rózsaszín és fehér Swarovski® kristályos nyaklánc14 290 Ft
-
Helló nyár nyaklánc15 900 Ft
-
Krémfehér édesvízi igazgyöngy ezüst fülbevaló13 990 Ft
-
Ezüst nyaklánc különleges nap medállal8 590 Ft
-
Bolygó ezüst nyaklánc gyöngyházzal és cirkóniával9 900 Ft
A soponyai Zichy-kastély
A fejér megyei Soponya elhagyatott gyöngyszeme a klasszicista jegyeket őrző Zichy-kastély, mely Zichy János birtokához tartozott. Az eredeti építmény többször bővült, a ma ismert kúria Pollack Mihály tervei alapján készült el.
Közzétette: Kastélyok Magyarországon – 2015. január 11., vasárnap
A világháborúk után az elhagyatott helyet kifosztották, pusztulni kezdett. Bár próbáltak küzdeni a funkcióvesztés miatti tendenciákkal, mára szomorú látvány a romos hely és a gyommal benőtt angolkert.
Tekints be a varázslatos Brunszvik-kastélyba is!
A gyönyörű Brunszvik-kastélyban Beethoven is tanította zongorázni a grófcsalád lányait: ismerd meg jobban a csodálatos helyet!
(Képek: Tamás Katalin, Indafotó/sasy, dansun, Robertmaasz.)