A jelenkor egyik legfontosabb témája és legkritikusabb megoldandó problémája a klímakatasztrófa elleni halaszthatatlan és hatékony küzdelem. Bár az idei év novemberében lezajlott glasgow-i klímacsúcsot sokan kudarcosnak ítélték, kritizálták a gyenge érdekérvényesítő képesség és a meghagyott kiskapuk miatt, reményteli, hogy egyre több ország ismeri fel, hogy az utolsó utáni pillanatban vagyunk a cselekvéshez.
Az elfogadott klímaegyezmény betartásával a célként kitűzött 1,5 fok helyett még mindig 2,4 fokos felmelegedés valósulhat meg. Az egyes országok vállalásainak azonban ennél jóval nagyobbnak kellene lennie a katasztrófa elkerüléséhez, természetesen az egyéni szinten megtehető változások mellett.
A világ legzöldebb országai 2021-ben
Európában már számos országot találni, ahol a környezetvédelem ügyét kiemelten kezelik, konkrét intézkedéseket tesznek a fenntarthatóságért a károsanyag-kibocsátás csökkentésétől kezdve a megújuló energiaforrások előnyben részesítéséig. A törekvéseket az Environmental Performance Index (EPI) számszerűsíti, mely 180 országot rangsorol 24 teljesítménymutatón keresztül, 10 témakörben. A lista világosan megmutatja, kik azok, akik példaként szolgálhatnak mások számára is.

Svájc 87,42 ponttal áll a lista élén. Az ország a legmagasabb pontszámokat a víztisztaság és a vízkészletek kezelése terén érte el - több mint 99-et -, de a fenntartható energiaforrások is kiemelten fontosak számukra, így a nap-, a szél-, a víz- vagy a geotermikus energia.
Fotó: RomanBabakin / Getty Images Hungary

A listavezetőt Franciaország követi 83,95 ponttal, kimagasló eredményt ért el a légszennyezés elleni küzdelemben, de számos kezdeményezést értékeltek a pontozás során, így a folyóvízből származó energia vízturbinás kiaknázását vagy a szupermarketekre vonatkozó szabályozásokat, tiltják például a megmaradt, de még jó minőségű élelmiszerek megsemmisítését.
Fotó: Tuul Bruno Morandi / Getty Images Hungary

A bronzérmes idén Dánia lett a világlistán 81,6 ponttal. Az ország közismerten számos erőfeszítést tesz üvegházhatású gázok kibocsátásának visszaszorításáért. Kimagasló pontokat ért el a levegőminőség, továbbá a biológiai sokféleség megőrzésére vonatkozó kategóriában is.
Fotó: TopPhotoImages / Getty Images Hungary

A negyedik helyen Málta áll 80,9 ponttal, az ország ugyancsak kiemelkedő a biodiverzitás megőrzését és a vízkészletek kezelését illetően. Jelentős az agroturizmusa, környezetbarát a vasúti rendszere, tesz az energiafüggőség megszüntetéséért és a megfelelő hulladékgazdálkodásért.
Fotó: Brothers_Art / Getty Images Hungary

Svédország az ötödik helyen áll 80,51 ponttal, rengeteget tesz a megújuló energiaforrások használatáért és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséért. A svéd kormány 2045-ös vállalásai között szerepel a fosszilistüzelőanyag-mentesség és az energiaszükséglet 100%-ban megújuló forrásokból történő fedezése. Az ólomexpozíció negatív hatásainak kezelésében is az elsők között áll.
Fotó: Astrakan Images / Getty Images Hungary

Az Egyesült Királyság a hatodik helyre került 79,89 ponttal. Kiemelkedő pontszámot kapott a víztisztaságra, az ivóvizek kezelésére vonatkozóan, de a szélenergia használata is a toplistára repíti az országot.
Fotó: Dark_Eni / Getty Images Hungary

Luxemburg a hetedik helyen áll 79,12 ponttal, gazdasági növekedése, GDP-je és növekvő népessége sem töri meg a fenntarthatóságért tett lépéseit. A vízkészletek és a biológiai sokféleség kategóriájában is kiemelkedő pontokat ért el. Ráadásul az országban ingyenes a tömegközlekedés is.
Fotó: picture alliance / Getty Images Hungary

Ausztria a nyolcadik helyre került 78,97 ponttal, ami ugyancsak nem véletlen: az ország szigorú szabályokat hozott többek között a hulladékgazdálkodás, a levegőszennyezés és a mezőgazdaság tekintetében is.
Fotó: bluejayphoto / Getty Images Hungary

A kilencedik a listán Írország lett 78,77 ponttal, ám még ennél is jobb pontokat ért el a vízkészletek és a víztisztaság kategóriájában, valamint a levegőminőséget tekintve.
Fotó: Thomas H. Mitchell / Getty Images Hungary

A tízes listát Finnország zárja még mindig remek eredménnyel, 78,64 ponttal. Az országban értékelték, hogy sokat tesz a nehézfém-expozíció csökkentéséért, a vízért és a levegőminőségért, prioritásként kezeli az erdők és a vadállatok védelmét, valamint egyre nagyobb arányban használ megújuló energiaforrásokat.
Fotó: pawel.gaul / Getty Images Hungary
(Képek: Getty Images Hungary.)