Megdöbbentő, de ezt találták a föld alatt: különleges dolgot rejtett a magyar falu

A szóbeszéd szerint szándékosan temethették el.

Pusztatemplom Lakiteleknél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lakitelken, a község szélén egy középkori pusztatemplom falait találták meg a régészek, amely egykor Felső-Alpár településhez tartozott.

Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatójának, illetve az ásatás vezetőjének elmondása szerint a középkorban a területen egy nagyon fontos, királyi útvonal haladt keresztül, mely Szolnokot és Szegedet kötötte össze, emellett a 19. század eleji térképek is jeleztek egy kápolnadombot a helyszínen, amely az egykori Felső-Alpár településhez tartozott.

Szándékosan temették be?

A település sószállító útvonal mellett feküdt, apátsági és királyi birtok is volt, itt vezetett át egy rév a Tiszán, emellett a közelben történt ásatások is azt bizonyították, hogy egy, az átlagosnál gazdagabb település volt ezen a helyen, például egy Árpád-kori aranygyűrűt is találtak.

Az ásatás vezetője szerint különlegességet tártak fel a régészek, ugyanis a Kiskunságban szinte egyedülálló, két méter magas templomfalakat találtak.

A maradványok feltehetően egy nagyméretű templomnak a szentélyét alkották, mely mellett - a többi középkori templomfeltáráshoz hasonlóan - temető is található. Segített megőrizni az eredeti állapotot, hogy vastag homokréteg található a lelet felett, így nem érte károsodás az elmúlt századokban, a mezőgazdasági munkálatok idején.

Egy helyi szóbeszéd szerint a több méter vastag homokkal való feltöltés szándékosan történt, ezen elmélet úgy tartja, a terület földbirtokosa 1920 körül betemettette a leletet, hogy ne hordják szét.

Furcsa dolgokat találtak a magyar domb belsejében

Nézegess képeket!

Elolvasom

Még komolyabb leleteket találhatnak

A pusztatemplom korát a falazás technikája, a téglák kora, valamint az úsztatott mészhabarccsal történt kötés alapján a 12. és 13. századra teszik a régészek. A templom falainak az alapja két és fél, három méterrel a jelenlegi talajszint alatt található, viszont az ásatás egy több méter magas domb felé halad, ahol komolyabb leletek, akár magasabb falak is előkerülhetnek.

Rosta Szabolcs tájékoztatása szerint a területen egy turisztikai beruházás keretében pálinkaházat alakítanak ki, mellyel párhuzamosan egy régészeti és művészettörténeti központot is létre fognak hozni.

Lassítani szabad!

Lassíts le, és élvezd az apró örömteli pillanatokat! Olyan hétköznapi apróságok ezek, amelyek mellett a napi pörgésben könnyedén elmegyünk. Egy izgalmas épület, egy érdekes felhő vagy akár egy szép naplemente, mind-mind olyan apróságok, amelyek miatt érdemes egy kicsit megállni. Merülj el a pillanatban a Gösserrel!

Promóció

Kép: MTI/Ujvári Sándor.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük