Megdöbbentő, de ezt találták a föld alatt: különleges dolgot rejtett a magyar falu

A szóbeszéd szerint szándékosan temethették el.

Pusztatemplom Lakiteleknél
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lakitelken, a község szélén egy középkori pusztatemplom falait találták meg a régészek, amely egykor Felső-Alpár településhez tartozott.

Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatójának, illetve az ásatás vezetőjének elmondása szerint a középkorban a területen egy nagyon fontos, királyi útvonal haladt keresztül, mely Szolnokot és Szegedet kötötte össze, emellett a 19. század eleji térképek is jeleztek egy kápolnadombot a helyszínen, amely az egykori Felső-Alpár településhez tartozott.

Szándékosan temették be?

A település sószállító útvonal mellett feküdt, apátsági és királyi birtok is volt, itt vezetett át egy rév a Tiszán, emellett a közelben történt ásatások is azt bizonyították, hogy egy, az átlagosnál gazdagabb település volt ezen a helyen, például egy Árpád-kori aranygyűrűt is találtak.

Az ásatás vezetője szerint különlegességet tártak fel a régészek, ugyanis a Kiskunságban szinte egyedülálló, két méter magas templomfalakat találtak.

A maradványok feltehetően egy nagyméretű templomnak a szentélyét alkották, mely mellett - a többi középkori templomfeltáráshoz hasonlóan - temető is található. Segített megőrizni az eredeti állapotot, hogy vastag homokréteg található a lelet felett, így nem érte károsodás az elmúlt századokban, a mezőgazdasági munkálatok idején.

Egy helyi szóbeszéd szerint a több méter vastag homokkal való feltöltés szándékosan történt, ezen elmélet úgy tartja, a terület földbirtokosa 1920 körül betemettette a leletet, hogy ne hordják szét.

Furcsa dolgokat találtak a magyar domb belsejében

Nézegess képeket!

Elolvasom

Még komolyabb leleteket találhatnak

A pusztatemplom korát a falazás technikája, a téglák kora, valamint az úsztatott mészhabarccsal történt kötés alapján a 12. és 13. századra teszik a régészek. A templom falainak az alapja két és fél, három méterrel a jelenlegi talajszint alatt található, viszont az ásatás egy több méter magas domb felé halad, ahol komolyabb leletek, akár magasabb falak is előkerülhetnek.

Rosta Szabolcs tájékoztatása szerint a területen egy turisztikai beruházás keretében pálinkaházat alakítanak ki, mellyel párhuzamosan egy régészeti és művészettörténeti központot is létre fognak hozni.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Kép: MTI/Ujvári Sándor.

Ezt is szeretjük