Egyetlen szál bánáti bazsarózsa 250 ezer forintot ér: 10 növényritkaság itthon, amit csak távolról csodálhatsz

Az ország fokozottan védett növényritkaságait szigorúan tilos leszakítani.

Fokozottan védett növények Magyarországon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Retikül
Top olvasott cikkek

Akár a jégkorszaki körülményeket is túlélő, értékes és fokozottan védett növényritkaságokkal is találkozhat az, aki éles szemmel jár a hegységeinkben tett kirándulások közben.

A gyönyörű növények többsége távolról ugyan bárki számára megcsodálható, ám leszakításuk természetvédelmi bírságot von maga után: akár szálanként negyedmillió forintra is büntethetik a lefülelt tettest, hiszen eltűnésük hatalmas kárt jelentene a helyi ökoszisztémában, nagyon kell vigyázni rájuk. 

Védett növények lelőhelyei

A legszebb védett növénykincseink akár egy jóleső hétvégi kirándulás közben is fellelhetők, van, amelyik faj a Mátrában, míg más a Mecsekben nő, de a felismerésük nagy figyelmet igényel. Természetesen akár egy képes növényhatározó segítségével is útnak indulhattok, ha kíváncsiak vagytok rájuk. A következő növények mindegyike fokozott védettséget élvez, és akár 250 ezer forint büntetés is kiszabható annak, aki kárt tesz bennük.

A pirosas vagy bíbor színű bánáti bazsarózsa igazi növényritkaság, mely a jégkorszakot is túlélte. A világszerte ismert állomány 90%-a a Mecsekben, főként a Zengő környékén él a becslések alapján. A tavaszi időszakban a virág megismerésére évről évre tematikus túrákat is indítanak.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_55dc267a115ddd3d374a038325b52dde" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Paeonia_officinalis_subsp._banatica_kz01.jpg" target="_blank">Krzysztof Ziarnek, Kenraiz</a>
A Bertoloni-bangó a mediterrán térség gyönyörű kincse, egy kosborfaj, amelyet 2010-ben figyeltek meg először Kunadacson, és a bozótosok gyöngyszeme lett. A mediterrán országokban gyökerét lisztté őrölik, és italt vagy süteményt készítenek belőle, nálunk azonban fokozottan védett.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_290c7ef6a9d71a7c269c433fb8e76bae" href="https://hu.wikipedia.org/wiki/Bertoloni-bang%C3%B3#/media/F%C3%A1jl:Ophrys_Bertolonii.jpg" target="_blank">Alter e.</a>
A cifra vagy medvefülkankalin csak egy egyszerű kis primulának tűnik a sziklagyepekben, pedig egy fokozottan védett faj, mely csak Magyarországon bújik elő, különösen a Vértes, a Bakony és a Keszthelyi-fennsík lankáin. Egy hasonló alfajt a Kárpátokban és az Alpokban fedeztek még fel.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_d487611c161390f0fb727eb427fad87f" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pierwiosnek_%C5%82yszczak_Primula_auricula_RB2.JPG" target="_blank">Radomil</a>
A pilisi len nevének megfelelően a Pilisben, mégpedig a Szénások védett lejtőin, sziklagyepein nő, sehol máshol nem él a világon. Az Európa Diplomával kitüntetett dolomithegycsoporton a sárga virágokból körülbelül ezer példány megtalálható.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_a9db72c639199efe199417656471d17c" href="https://hu.wikipedia.org/wiki/Pilisi_len#/media/F%C3%A1jl:Linum_dolomiticum.jpg " target="_blank">Bouba</a>
A tátogó kökörcsin gyönyörű, meszes talajt kedvelő növény, mely a tavasz első felében virágzik. A Nyírség homoki gyepein, legelőin, gyéres erdeiben található meg. Sárga virágú rokona a magyar kökörcsin, amely szintén védett, ez a pilisi és a bodrogközi tájakon is megtalálható.
Fotó: bruev / Getty Images Hungary
Az őszi kikericset sokan ismerik, viszont tavaszi társa, az egyhajúvirág ritka kincs Magyarországon. A világon számos helyen, hegységekben és sztyeppéken is előfordul, de foltszerűen, szétszórtan. Itthon erdős pusztákon, főként Debrecen, Szeged, Tura és Kiskunhalas környékén él.
Fotó: weisschr / Getty Images Hungary
Az Aggteleki Nemzeti Parkban, kizárólag a Gömör-Tornai-karszt sziklagyepes, gyér erdős területein él a tornai vértő, mely a nyár második felében virágzik. Ma leginkább az idegenhonos és invazív növénytársulások terjedése fenyegeti.
Fotó: Országalbum/<a id="hyperlink_18d64522c6e2c866642b10c755ccde0b" href="https://www.orszagalbum.hu/u/juhaszj/kepek" target="_blank">juhaszj</a>
Fokozottan védett kosborfaj a különös nevű boldogasszony papucsa, amely Európában és Ázsiában több helyen megterem, nálunk viszont sajnos egyre kevesebb vidéken lelhető fel. Az Északi-középhegység, így a Bükk és a Cserhát egyes lankáin, a Gömör-Tornai-karszton és a Heves-Borsodi-dombságon maradtak még élőhelyei.
Fotó: Gianni Innocenti / Getty Images Hungary
A hagymaburok ugyancsak a magyar orchideák, a kosborok családjába tartozik, egykor még a Városligetben is megtalálták példányait. A zöldes színű virág világszerte mérsékelten fenyegetett, ma nálunk néhány lápréten, főleg a Velencei-tónál, továbbá a Ráckevei-Dunánál, Sopronnál és Devecsernél fellelhető.
Fotó: artenex / Getty Images Hungary
Az apró, fehér harangocskákról és hosszú bibéjéről megismerhető illatos csengettyűvirág a jégkorszak előtti időkből származik. Nyáron virágzik, előfordulási helyei nálunk az Északi-középhegység egyes vidékei, így a Zempléni-hegység vagy a Cserhát, de a Mecsekben, a Bakonyban, sőt egyes síkságokon, lápokon is jelen lehet.
Fotó: Wikipedia/<a id="hyperlink_85113efbf8c3414a5e66dd6caf370ae1" href="https://hu.wikipedia.org/wiki/Illatos_csengetty%C5%B1vir%C3%A1g#/media/F%C3%A1jl:Adelil.jpg" target="_blank">Berwianr</a>

(Borító- és ajánlókép: Országalbum/spurca.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük