A versailles-i palota mintájára épült a csodás magyar kastély: a parkja is varázslatos

A magyar Versailles-nak is nevezik a csodás kastélyt, amelyben még Haydn is alkotott.

A fertődi Esterházy-kastély
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Soprontól egy karnyújtásnyira található Fertőd gyöngyszeme a varázslatos Esterházy-kastély, amelynek barokk épülete és parkja máig pazar állapotban látogatható. 

Az Esterházy Miklós elképzeléseit dicsérő, 18. századi épületegyüttest magyar Versailles-nak is nevezik, mely a párizsi kastélyra és a bécsi Schönbrunnra emlékeztető jegyeket is hordoz.

A birtokon a sarródi vadászkastély állt az 1700-as évek első felében, majd a század második felére átépített kastély csakhamar a század egyik jelentős kulturális és zenei központjává vált, még Joseph Haydn is alkotott a helyszínen.

A fertődi Esterházy-kastély

Az 1714-ben született Esterházy Miklós József herceg nem csupán császári tábornokként volt ismert korában, de kultúrapártoló tevékenysége is jelentősnek számított, ami miatt Fényes és Pompakedvelő Miklósnak is nevezik.

A hercegi címet és a hatalmas vagyont bátyjától, Esterházy II. Pál Antaltól örökölte meg 1762-ben, aki utód nélkül halt meg. Ezután a vadászkastély teljes átépítésen esett át, melynek következtében valóságos főúri pompát kapott. A végeredmény jelentős részben a herceg terveit dicséri, amelyben Melchior Hefele, azaz Hefele Menyhért és Jacoby Miklós is segített neki. Ekkorra a birtoknak helyet adó település a grófi család után már az Eszterháza nevet viselte. 

Kultúra az Esterházy-kastélyban

Esterházy Miklós magyar Verszáliaként is emlegette a különösen gyönyörű, rokokó és barokk jegyekben bővelkedő épületet, melyet egyenesen Franciaországból vásárolt berendezéssel álmodott újra. A férfi, aki katonai pályafutása alatt többször harcolt a poroszok ellen, hősként emlegették, kitüntették, és a királyi nemesi testőrség tagja is lett, mindig vonzódott a kultúrához. Megismerkedett Goethével is, akit meghívott pompás kastélyába. A német költőt teljesen elvarázsolta a környezet, melyet Esterházy-tündérbirodalomként is emlegetett.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A zenében is fontos szerepet töltött be az Esterházy-uradalom, a herceg támogatta a kismartoni zenekart is, amelynek élére Joseph Haydn zeneszerző-karmestert nevezte ki.

Haydn sokat alkotott itt, számos zenemű, operák, szimfóniák kötődnek a helyszínhez, és előadásokat is tartottak az emeleti díszteremben. Miklós herceg nemzetközi szinten híressé tette az Esterházy-birtokot, mely komoly, 650 festményt tartalmazó képtárral bírt, és 1770-től minden évben megtartották az Eszterházi vigasságok című, többnapos ünnepséget is. Ma is jelentős kulturális helyszín a kastély, mely számos felújításon átesett az elmúlt évtizedben.

A birtok kertje is káprázatos, eredetileg egy barokk stílusú franciaparkot álmodtak meg a magasztos építmény köré, mértani pontossággal megtervezve, ezt a 19. században hozták közelebb az angolparkok természetközelibb arcához. A park felkarolása és felújítása Esterházy Miklósné gróf Cziráky Margit nevéhez fűződik. Mocsárciprusok, tölgyesek, fenyők tarkítják a gyönyörű helyet, ahol egyébként Miklós herceg és Margit grófnő sírja is megtalálható. Igazán nyugtató tenni egy nagy sétát a hajdani grófok, hercegek, művészek által méltán nagyra becsült birtokon.

Nézz tovább! Beethoven is zongorázott Magyarországon

A gyönyörű Brunszvik-kastélyban Beethoven is tanította zongorázni a grófcsalád lányait.

Csodálni való kastély fél órára Budapesttől: még Beethoven is zongorázott az épületben

A gyönyörű Brunszvik-kastélyban Beethoven is tanította zongorázni a grófcsalád lányait.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary, Wikipedia / Martin Geisler.)

Ezt is szeretjük