Az ország 4 legizgalmasabb planetáriuma: Föld felé repülő meteorokat és napkitörést is láthatsz
Magyarország csillagvizsgálóiban betekintést lehet nyerni a világűr egy kis szeletébe, ami feledhetetlen élményt nyújt a látogatóknak.
A Naptól számítva a harmadik bolygó a Föld, a Naprendszer pedig a több milliárd csillagból álló Tejútrendszer egyik spirálkarján helyezkedik el. A kék bolygó tehát az univerzum felfoghatatlan egészét nézve csupán egyetlen aprócska, porszemnél is kisebb nagyságú pötty.
Ennek tényével sokáig nem volt tisztában az emberiség, számos tudóst, aki pedzegette azt a témát, hogy a Föld nem a világmindenség közepe, megégettek, tébolydába zártak, eretneknek nyilvánítottak, röviden mindent megtettek annak érdekében, hogy a Föld-központú világnézetet fenntartsák. Ma már köztudott, hogy bolygónk forog a Nap körül, és a teleszkópoknak, modernebb csillagvizsgálóknak köszönhetően szüntelen egyre behatóbban sikerül feltérképezni a világűr lokális területét. Némely planetáriumot nemcsak a tudósok, hanem belépő ellenében a kíváncsi látogatók is felkereshetik.
Pannon Csillagda, Bakonybél
Bakonybél békés, aprócska falvában épült a Pannon Csillagda, melynek impozáns épülete már kívülről is lenyűgözi az embert. Az érkezők megismerkedhetnek a csillagászat történetével, aminek fontosabb momentumait egy kiállításon lehet megtekinteni. A jegyár a 3D planetárium show megtekintését is magában foglalja. Ezenkívül 3D-s mozira is válthatnak jegyet a vendégek, a pontos időpontokról és a nagyjából 20-25 perces filmekről a recepciónál lehet érdeklődni.
Nem mellékesen egész Magyarország legmodernebb digitális planetáriumának ad otthont, aminek működésébe csak a zord időjárás szólhat bele - de az esetek túlnyomó részében a csillagdában betekintetést lehet nyerni a kozmosz rejtélyes világába. Az óriási távcsövön napkitöréseket, napfoltokat is nézhetnek a látogatók. Alkalmanként éjszakai távcsöves bemutatókra is jegyet lehet venni, ezeknek az ára 2700 forint, nappal, tehát 10:00-18:00 között pedig a kedvezményes jegyár 1900, a felnőtt pedig 2300 forintba kerül.
Piszkéstetői Obszervatórium, Mátraszentimre
A 944 méter magas Piszkéstető Mátraszentimre, Magyarország legmagasabban fekvő településének vonzáskörzetében helyezkedik el. A csaknem érintetlen erdei helyszínen 1960 óta működik obszervatórium. Három távcsőkupolát is építettek, és itt található Magyarország legnagyobb, két emelet magas csillagászati távcsöve is, az RCC-teleszkóp.
Nagyjából 1-1,5 órás vezetett túrán járható be a Piszkéstetői Obszervatórium területe és a csillagvizsgáló kupolák, ezenkívül az éppen folyó kutatásokat, tehát például a Föld felé repülő meteorokat is meg lehet nézni. A csütörtököt kivéve mindennap 14:00-kor indított csoportos vezetéseken a csillagászok munkásságával, történetével és a csillagvizsgáló berendezéseivel lehet megismerkedni. Éjszakai látogatásra nincs lehetőség, mert akkor végeznek kutatásokat a csillagászok.
Varázstorony, Eger
Az egri Varázstorony nagy látványossága a camera obscura, pedig csillagdája is különleges. A közel 60 négyzetméteres, félgömb alakú vetítőfelületén a vendégek különböző, a világűrt bemutató előadásokat tekinthetnek meg, a csillagos égtől kezdve a csillagképeken át egészen a kozmológia fejlődési útjáig számos téma közül választhatnak az érkezők. Minden esetben valósághű képi világot mutatnak a speciális vetítéseken.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az előadások nagyjából 45 percesek, és legalább 5 résztvevővel indulhat a vetítés. A felnőttjegy 1500, a diák- vagy nyugdíjasjegy pedig 1000 forintba kerül.
Kiss György Csillagda, Nagyszénás
Az 1970-es évek végén, 80-as évek elején alapították meg a Kiss György Csillagdát Nagyszénáson, Békés megyében. Ugyan pontos dátuma nem ismert, annyi bizonyos, hogy egy amatőr csillagász, Kiss György hozta létre, aki először csillagászati szakköröket vezetett. Később teleszkópokat építtetett, és kapott ajándékba, amiknek köszönhetően már hat távcső is rendelkezésre áll, amivel a csillagos eget kémlelhetik az érdeklődők - így jött létre a csillagda.
A mai napig tartanak ott csillagászati szakköröket, csak a neve változott Mira Csillagászati Szakkörre. A hangulatos helyszínen októbertől májusig lehet rácsodálkozni minden pénteken, előre egyeztetett időpontban az égbolt ragyogó csillagaira vagy különböző égitestekre. A csillagda látogatása teljesen ingyenes, hogyha valaki a szakkörön szeretne részt venni, annak éves díja 1500 forint.
Egy másik bolygóról jöttek, állítják a falu lakói
A dogon törzsre kilencven éve figyelt fel a tudományos világ - elképesztő csillagászati ismeretekkel rendelkeznek.
Egy másik bolygóról jöttek, állítják a falu lakói: csupán 90 éve fedezték fel a dogonokat
A dogon törzsre kilencven éve figyelt fel a tudományos világ - elképesztő csillagászati ismeretekkel rendelkeznek.
Elolvasom(Cikken belüli képek forrása: Wikipédia/Thaler Tamas, Kiss György Csillagda, Indafotó/Rácz Miklós, Distant Gates, borítókép forrása: Wikipédia/Lacalaca85.)
OLVASD EL EZT IS!
- spanyolország
- európa