Sokan nem ismerik ezt a KRESZ-ben: ki használhatja a buszsávot a buszokon kívül?

Sokan nem tudják, ki haladhat szabályosan a buszsávban - a buszokon kívül.

A buszsáv használata a KRESZ szerint
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az autóbusz-forgalmi sáv a KRESZ-rendelet érvényben levő szabályozása szerint a menetrend szerinti buszok és trolibuszok közlekedését szolgálja, mely forgalmasabb csomópontokon, torlódások közepette is szabad mozgást biztosít számukra.

A szabályzat alapján a buszsávra így túlnyomórészt csak a buszok, trolik hajthatnak rá, ám természetesen akadnak kivételek.

A buszsávon a nevével ellentétben nem csupán a buszok közlekedhetnek, de használatára szigorú szabályok vonatkoznak. Alapszabály, hogy más járművel haladni rajta néhány kivételtől eltekintve tényleg tilos, a védett sávban előzgető, gyorsító autósok súlyos bírságra is számíthatnak.

A buszsáv használata a KRESZ szerint

A KRESZ párhuzamos közlekedésre vonatkozó pontjai alapján az autóbusz-forgalmi sávban a menetrend szerinti autóbusz, troli, villamos mellett szabályosan haladhat 20 és 6 óra között a kommunális szemét szállítására szolgáló jármű is, illetve a buszforgalom zavarása nélkül néhány egyéb esetben is legálisan igénybe vehető.

Az talán nem meglepő tény, hogy haladhat rajta többek között a személyszállító taxi, a betegszállító gépjármű, illetőleg a megkülönböztető jelzéseket használó járművek, így a mentő, valamint a katasztrófavédelmi szervek, a tűzoltóság és a rendőrség helyszíni beavatkozására rendszeresített kocsijai.

Kevesebben tudják, hogy kétkerekű motorkerékpárral, segédmotoros kerékpárral is használható a sáv. Kerékpáros csak akkor haladhat a sávban, ha azt az úttest menetirány szerinti jobb szélén jelölték ki, és erre utaló kiegészítő jelzés is engedélyezi ezt az adott szakaszon.

Személygépkocsik, teherautók csakis akkor hajthatnak rá a sávra, amennyiben ezt vagy keresztezik, vagy ha az útszakasz egyúttal kanyarodósávként is működik egy kereszteződés előtt, és a közlekedő vezető le akar kanyarodni. 

A kereszteződésre történő letérés előtt esetenként lehetőség van a buszsávra hajtva felkészülni a manőverre, ám a szakasz hossza változó, az útburkolati jelzések a mérvadók ebben. A kettős záróvonal megszűnése, a sávváltást engedélyező szaggatott vonal megjelenése mutatja meg, mikortól szabályos az ilyen mozgás.

Kijelölt autóbusz-forgalmi sáv megléte esetén viszont a buszoknak és troliknak a bekanyarodás és a kikerülés kivételével kizárólag ebben a sávban szabad haladniuk. A szabályozás különjárati és turistabuszokra nem vonatkozik.

A buszsávokban megállni tilos, kivételt képez ez alól a kijelölt megállóhelyen tartózkodó busz, troli, villamos, illetve személyszállító taxi, betegszállító gépjármű, 20 és 6 óra között pedig a szemétszállító jármű.

Fontos tudnivaló még, hogy a közlekedési lámpa BUSZ felirata nem csupán a buszokra, hanem mindenkire vonatkozik, aki a buszsávban szabályosan tartózkodik, így az indulás, kanyarodás során is ehhez a felirathoz kell igazodni, függetlenül attól, hogy motorkerékpárral, taxival vagy kiegészítő jelzés esetén kerékpárral közlekedik valaki ezen az útszakaszon. Feltartani a forgalmat veszélyes és szabálytalan is lenne egyúttal.

Töltsd ki a KRESZ-kvízt!

A fontos KRESZ-kérdésekre ismerni kell a választ a mindennapokban. Teszteld a tudásodat!

8 kérdéses KRESZ-teszt: megfordulhatsz az útkereszteződésben, ha ezt a táblát látod?

Kvíz!

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük