Több száz gyermek dolgozik rajta, és imádjuk: ilyen volt és ilyen lett a Gyermekvasút

A legszebb budai vidéket szeli át az egykori Úttörővasút.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Gyermekvasút kilenc megállója közel 70 éve szeli át Buda leggyönyörűbb vidékeit a Széchenyi-hegy és Hűvösvölgy között. A nagy múltú vonal eredetileg azzal a céllal épült, hogy a csillebérci gyermektábort könnyebben megközelíthessék, mindeközben pedig az itt dolgozó gyerekek megismerkedhessenek a vasúttal, és udvariasságot, takarékosságot tanuljanak. Bár a rendszerváltozást követően több változás történt, máig töretlen népszerűségnek örvend.

Az Úttörővasút terve már 1948-ban megszületett, épülésétől máig lehetőséget biztosít a legalább 4-es átlaggal rendelkező, 10-14 éves gyermekek számára, hogy a felnőttek irányítása mellett kipróbálhassák magukat jegyvizsgálóként, peronügyeletesként vagy akár pénztárosként is. Eredetileg megbízott működtető a Magyar Úttörők Szövetsége volt.

Fotó: Fortepan/Urbán Tamás

Bár az elképzelés több vitát is eredményezett, aggódva a gyerekekért, és megkérdőjelezve a hatékonyságot is, a tapasztalat többszörösen megcáfolta ezt. A kisvasút mindig népszerű volt: az '50-es és a '60-as években átlagosan 700 ezren utaztak rajta évente.

Fotó: Fortepan/Gyöngyi

Az Úttörővasút nevét a rendszerváltást követően Gyermekvasútra változtatták, működtetését teljes egészében a MÁV vette át. A '90-es években az utasszám nagyot esett, ám a következő évtizedben ismét népszerűvé vált a budai hegyekben kirándulni vagy egyszerűen nosztalgiázni vágyók körében.

Fotó: Wikipédia/Szerk. Kispados

A Gyermekvasút működésében a MÁV máig őrzi az évtizedes hagyományokat, egyes ünnepek idején nosztalgiamozdonyt is indítanak. A vonat állomásairól induló túralehetőségek pedig szintén hozzájárulnak ahhoz, hogy a vonal a főváros egyik legfontosabb látványossága legyen. A felnőttek számára a jegyek 700 forintért válthatók egy útra, de több kedvezmény is igénybe vehető.

Fotó: Wikipédia/Joxy

A képek forrása: Wikipédia/Szerk. Kispados, Joxy.

Itt tárolták az oroszok az atomot

Képeken mutatjuk a mai Magyarország kísérteties, elhagyatott területeit.

Így néz ki a Kis-Moszkva - Mutatjuk a kísérteties, elhagyatott területeket Magyarországon

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük