3 lenyűgöző látnivaló Budapesten
Tudni akarod, melyik az a három fővárosi hely, melyet az elsők között csodálnak meg a turisták? Ismerd meg őket alaposabban!
Életed során jó párszor vagy épp nap mint nap elsétálsz mellettük - de tisztában vagy jelentőségükkel és a falaik között rejlő történetek gazdagságával?
Ha szívesen tennél egy időutazást Budapest legszebb és leghíresebb látnivalóinak segítségével, íme, három világszerte ismert hely, melynek minden négyzetméterét érdemes felfedezned.
Az egyik legszebb Európában: Opera
Orczy Bódog, a Nemzeti Színház egykori igazgatója 1872-ben elérkezettnek látta az időt, hogy két legyet üssön egy csapásra a hazánk kulturális életét érintő kérdésekben. Miután megtudta, hogy a Népszínház megnyitása már a küszöbön áll, felvetette egy, a nemzeti operának főhadiszállást biztosító intézmény létrehozását, amivel a Nemzeti Színházat műfajtisztává tehették volna.
És tették is: nemzetközi pályázatot írtak ki, melyet Ybl Miklós terve nyert meg. Az 1875-ben kezdett munkálatok kilenc év után fejeződtek be, az ünnepélyes megnyitóra pedig 1884. szeptember 27-én került sor nemzeti operánk, a Bánk bán színrevitelével. Ybl Miklós neoreneszánsz összhatású, barokk elemekkel gazdagított épülete tökéletes harmóniában egyesíti a megidézett történeti stílusokat.
A talán a legnagyobb magyar építőművész főművének mai napig a Magyar Állami Operaházat tartják, mely egyike a főváros európai hírű műemlékeinek, egyúttal az ország legszebb 19. századi épületeinek.
Az Operaháznak azonban nemcsak külső megjelenése magával ragadó, de a belső terek díszítésének gazdagsága is egyedülálló. Ebben olyan neves magyar művészek működtek közre, mint Székely Bertalan, Lotz Károly vagy Than Mór.
A historizmus remeke: Vásárcsarnok
A középkor végén Budán - a Mátyás-templom előtt - szerdán, Óbudán csütörtökön, Pesten pedig kedden volt piac. A 18. században a piacnapok heti kettőre szaporodtak, és kialakult több kisebb vásárhely is. A párizsi és londoni példa lebegett a főváros tanácsnokai előtt, amikor 1890-ben vásárcsarnokok építésére kértek javaslatot a Műegyetem neves professzorától, Czigler Győzőtől.
Nem sokkal később öt vásárcsarnok megvalósításához láttak hozzá. A központinak nevezett legnagyobb létesítmény a Vámház mellett, a volt Sóház helyén épült. A terveire 1892-ben kiírt nemzetközi pályázatot két párizsi sztárépítész nyerte, ám a tanács Petz Samu műegyetemi tanár munkáját javasolta kivitelezésre. Az égiek - és az illetékesek - útjai már akkoriban is kifürkészhetetlenek voltak, így végül a magyar építész kapta meg a megvalósítás jogát.
A nagy művet 1897. február 16-án adták át, ekkor lephették el az első vásárlók. Immár nem érhette szó a tisztaság és a szervezettség hiányát, ahogy történt ez a korábbi helyszínek esetében. A Vásárcsarnok létrehozásával a világvárosi színvonalhoz a századfordulóra Budapest is felzárkózott. Az épület a magyar historizmus építészenének egyik legkiemelkedőbb alkotása, melynek részleteit érdemes alaposabban is szemügyre venned - közöttük a bejárati kőkapuk neogótikus jegyeit, a tetőn elhelyezett Zsolnay-kerámiákat, nem utolsósorban pedig a csarnok monumentális vasszerkezetét.
A dallamok fellegvára: Zeneakadémia
A felsőfokú, egyetemi szintű zenészképzés még a kiegyezés után, az egyesített főváros megszületésekor is megoldatlan volt Magyarországon, pedig igény és tanítandó tehetség akadt bőven. E szégyenfolt eltüntetésére alapították 1875-ben az Országos Magyar Királyi Zeneakadémiát.
Eleinte az intézmény létrehozását minden erejével szorgalmazó Liszt Ferenc lakása volt a képzés helyszíne, egy nagy, bár más szempontból teljesen átlagos bérlakás. Méltó elhelyezést, igazi zenei élményt nyújtó koncertek tartására is alkalmas otthont az akadémia 1907-ben kapott. Ez már a Liszt Ferenc téren álló pompás, mai épület. A jellegzetesen szecessziós stílusú zenepalota Korb Flóris és Giergl Kálmán alkotása, mely 1925-ben hivatalosan is felvette alapítója és első elnöke, Liszt Ferenc nevét.
A közelmúltig a Liszt Ferenc Emlékmúzeum is helyet kapott benne, húsz éve azonban a nagy zeneszerző tárgyait visszaköltöztették eredeti helyükre, az akadémiának eleinte otthont adó lakásba. A Zeneakadémia épülete és belső terei azonban önmagukban is lenyűgözőek, nem beszélve az azokat folyamatosan átjáró hangfoszlányok jelentette különös atmoszféráról és persze a legnagyobb művészek koncertjeiről.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az épület legnevezetesebb látnivalói közé tartoznak Róth Miksa díszüvegei és üvegmozaikjai, Körösfői-Kriesch Aladár freskói, a Zsolnay-csempék és -díszek, valamint Strobl Alajos monumentális Liszt-szobra, mely a főhomlokzatot ékesíti.
Cikkünk Kaiser Ottó és Papp Márió Magyarország 1000 csodája című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- kastély
- vízparti hely
A 4 legszebb hely Budapest közelében: nem kell messzire menni a mesebeli tájért
- fürdő
- budapest látnivalói
A 3 legjobb fürdő a városban
- túrák
- hegyvidék