A 4 legszebb hely Budapest közelében: nem kell messzire menni a mesebeli tájért

Mindegyik városka más csodát tartogat a turisták számára.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy melankolikus őszi hétvégén keresve sem találhatnál jobb programot egy rövid, de annál tartalmasabb, frissítő utazásnál. Ha szeretnéd magad mögött hagyni a nagyváros zaját, az is elég, ha csak néhány kilométerrel távolodsz el a fővárostól. Érdekes látnivalókat, elbűvölő helyeket ugyanis a közelben is találsz - a következő négyet mindenképp érdemes felfedezned!

Egy elegáns kisváros: Gödöllő

A hangulatos kisvárost, Gödöllőt először a 14. században említették írásos emlékek, amikor is Nagy Lajos király nevelőjének, Pohárnok Péternek adományozta a város területét. Gödöllő tehát régi gyöngyszeme hazánknak, melynek legfőbb kincse az egyetemváros, emellett Máriabesnyő kegyhelye és a világhírű Grassalkovich-kastély.
 
Ezeket a látványosságokat feltétlenül érdemes megtekintened, hiszen egytől egyig maradandó emléket jelentenek Magyarország történelmében. A Grassalkovich-kastélyt semmiképp ne hagyd ki, mivel egyedi légkörével és csodálatos építészeti jellegével szinte átrepít a múltba.

A kastélyt Grassalkovich Antal báró építette, aki Mária Terézia támasza volt. A grófi címet elnyerve egységes birtokrendszert vásárolt magának, melynek központjaként jött létre a kastély, majd később a kastélytemplom, a lovarda, a sörház és a narancsház.

A barokkos gödöllői építmény új építészeti stílust hozott létre, melyet még ma is mindenhol gödöllői stílusnak neveznek. A 19. században a kiegyezés alkalmából Erzsébet királyné tulajdonába került ez a mesés épület, mely nagyban meghatározza a hely mai hangulatát, hisz a Sissy-kultusz hatása napjainkban is érezhető.

A Dunakanyar gyöngyszeme: Nagymaros

Nagymaros panorámája Magyarországon egyedülálló és különleges, hiszen a Dunakanyar leglátványosabb része, a visegrádi vár és a Dunazug-hegység háttérvonulata tárul szemeid elé. A város házai úgy kúsznak fel a Börzsöny oldalára, mintha egy antik színház sorait mintáznák. Sokak szerint a világ egyik legszebb panorámája tekinthető meg Nagymarosban, ezért, ha itt jársz, mindenképp érdemes elmélyülnöd kicsit, illetve gyönyörködni mindebben.

Ide kirándulj a pároddal! 15 romantikus piknikezőhely itthon

Nézegess képeket!

Elolvasom
Nagymaros sokáig a királyi székhely, Visegrád elővárosaként, révhelyeként funkcionált, ennek is köszönhető, hogy már a 14. században megkapta a városi rangot. Egyik legfőbb látványossága a későgót stílusban épült templom, mely 1771-ben nyerte el mai, barokk formáját.

A város különleges mikroklímájának köszönhetően megterem itt a mediterrán szelídgesztenye is, amit őszi kirándulásod során érdemes megkóstolnod, hisz több helyen is árulják. A kulináris élvezetek mellett Nagymaros a művészetek szempontjából is jelentős, hiszen itt jött létre a Nagymarosi Művésztelep, ahol számos alkotó keresett nyugalmat elvonulva a világ zűrzavarától. Kittenberger Kálmán, a híres Afrika-kutató, író és vadász is itt élte le életének utolsó évtizedeit, így az ő munkásságával és emlékeivel is megismerkedhetsz, ha ellátogatsz ebbe a kedves, nyugodt kisvárosba.

A barokk stílus emléke: Ráckeve

A régi időkben Ráckeve területét királyi birtokként, leginkább vadászatok céljából használták, később szerbek telepedtek le határai között - innen ered a neve is, ugyanis a szerbeket akkoriban rácnak hívták.

A törökök kivonulásukkor itt is pusztulást hagytak maguk után, az elnéptelenedett vidék azonban 1698-ra ismét felvirágzott, köszönhetően a Savoyai családnak, kiknek révén igazi barokk emlékhely vált Ráckevéből. Ma is megtekintheted azt a kastélyt, melyet 1702-ben kezdtek építeni Hildebrandt János Lukács tervei alapján - máig ez az egyik legjelentősebb barokk építészeti alkotás hazánkban.

A Világörökség magyar helyszínei

Nézegess képeket!

Elolvasom

A kastély mellett Ráckeve büszkesége a szerb Boldogasszony-templom, mely a gótikus és a reneszánsz stílust ötvözi. Az Angyal-szigetre is érdemes elsétálnod, mely a környék egyik leghangulatosabb része. Ha szerdán vagy szombaton érkezel, egy különleges látványosságnak is tanúja lehetsz: ilyenkor rendezik ugyanis a Szent István tér alatti Duna-soron a csónakos piacot, ahol majdnem egy kilométer hosszan árulják portékáikat az árusok.

A régészet fellegvára: Százhalombatta

Százhalombatta neve a határában található halmok számához kötődik, ugyanis 126 ősi földhalom, vagyis tumulus emelkedik a település mellett. A közhiedelem - és nem utolsósorban Anonymus - szerint a tárnokvölgyi csatában elesett hun vitézek nyugszanak itt, akik a Római Birodalommal vívott végső összecsapás során vesztették életüket. A legendák mellett itt megismerkedhetsz a halmok valóságos magyarázatával is, melyet számos régészeti kutatás bizonyított.

Százhalombatta földhalmai a hun hősöket megelőzően több mint fél évszázaddal keletkeztek, így a vaskor és a bronzkor régészeti leleteit tanulmányozhatod ezen az ősi múlttal rendelkező helyen,ahol még a rómaiak nyomai is emlékül maradtak az utókor számára, ugyanis Százhalombatta helyén egykor egy Marrica nevű fürdőhely állt. A rómaiak megdöbbentő építészeti szaktudását mutatja a Benta-patak fölött átívelő háromhátú híd is.
További régészeti érdekességeket fedezhetsz fel a város gazdag Régészeti Parkjában, ahol igazi időutazáson vehetsz részt. De a jelenkorhoz visszatérve is lenyűgöző látványosságban gyönyörködhetsz, ha ellátogatsz a Makovecz Imre által tervezett római katolikus templomhoz, mely a város igazi szimbólumává vált.


Cikkünk Kaiser Ottó és Papp Márió Magyarország 1000 csodája című könyve alapján készült.

Ezt is szeretjük