A székesfehérvári Tádzs Mahalnak is nevezik: a Bory-vár az örök szerelem szimbóluma
A Bory-vár Székesfehérvár leggyönyörűbb látnivalója, amelynek a története is magával ragadó.
A Velencei-tóra vagy a Balatonra utazók gyakran megállás nélkül elhajtanak Székesfehérvár mellett, pedig a megyeszékhelyen számos gyönyörű látnivaló bújik meg. Északkeleti Öreghegy városrészében egy különös vár magasodik: a Bory-vár a környék talán legjelentősebb látnivalója.
A Bory-várat sokan az örök szerelem szimbólumának tartják, és a székesfehérvári Tádzs Mahalnak is nevezik. Az építmény története mindenkit magával ragad.
A Bory-vár története
A várat a székesfehérvári származású Bory Jenő építész és szobrászművész egymaga tervezte, és állítólag sokáig egyedül is építette. A díszítés feleségével közös munkájukat dicséri. A családfő először hétvégi telekhez vett egy birtokot a Mária-völgyben, ahol présház, pince és szőlő állt. A présház épületét kezdte kibővíteni nyaranta a szobrászmunkái után kapott pénzéből.
Az építkezés a világháború után, 1923-ban kezdődött, 1934-től már a látogatóknak is szívesen megmutatta a férj, aki 1959. évi haláláig folyamatosan a háborúk utáni helyreállításon, majd az épület apró részletein dolgozott, arra ugyanis egyfajta kompex műalkotásként tekintett. Bory otthonában, a várban hunyt el. Az utómunkálatok halála után még 1964-ig eltartottak, így összességében 41 évig épült a vár.
Az örök szerelem szimbóluma
Eleinte lakás, majd műterem is kapott helyet az épületben, részben a feleség, Komócsin Ilona festőművész számára. A szegedi születésű nővel Bory egyébként festészeti tanulmányai alatt ismerkedett meg: mindketten a festő, Székely Bertalan tanítványai voltak. Alkotásaik és más híres művészek munkái a képtárban ma is megtekinthetők a látogatók számára.
A várat az örök szerelem szimbólumaként is emlegetik, mivel Bory Jenő saját és felesége tervei szerint építette meg azt, emléket állítva közös életüknek, szeretetüknek és művészi álmaiknak. Míg a kertben a férj szobrai, a műteremben a feleség festményei dominálnak.
A székesfehérvári Tádzs Mahalnak több okból nevezhető: az indiai építmény ugyancsak az örök szerelmet jelképezi, mivel azt Sáh Dzsahán szülés közben elhunyt felesége emlékére emelte, de az is igaz, hogy a Bory-vár turisztikai jelentősége és gyönyörű látványa is éppoly kiemelkedő a térség szintjén, mint India látványossága.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az örökösök tulajdonát képező Bory-vár magánmúzeumként mindennap 9 és 17 óra között tart nyitva, a kert, a helyiségek, a tornyok és a képtár bejárása lenyűgöző élmény az egész család számára. A teljes árú jegy 2020-ban 1800 forint, diákoknak és nyugdíjasoknak 900 forint.
A Nádasdy-kastélyt átjárja a szerelem
Székesfehérvár közelében áll a Nádasdy-kastély, melynek minden szobája az építtető Nádasdy Ferenc korán elhunyt feleségének emlékét őrzi.
A Nádasdy-kastély minden kövét a szerelem járja át: még a pápa is áldását adta
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary, Wikipédia.)
- bory-vár
- székesfehérvár
- hazai kirándulóhely
- pihenés itthon
- városnéző
- kastély
- vár
- szép magyar várak
- Utazás