Szabad biciklire ülni italozás után? Ezt jelenti a gyakorlatban a KRESZ szövege
A tévhittel ellentétben nem szabad ittasan kerékpározni, még ha nincs is zéró tolerancia a bringásokra nézve.
A zéró tolerancia elve ismert az utakon az autóval közlekedők számára, ám a köztudatban erősen él, hogy kerékpárral nem tilos az alkoholfogyasztás. A 2012., majd 2014. évi rendeletmódosítás valóban komoly engedményeket tett a biciklisek számára, ám ittasan két kerékkel sem megengedett az úton közlekedés.
A KRESZ egyértelműen fogalmaz, ha személygépjárműről van szó: „járművet az vezethet, aki a vezetési képességre hátrányosan ható szer befolyása alatt nem áll, és szervezetében nincs szeszes ital fogyasztásából származó alkohol.” Ám épp e szabályozás alól kerültek ki a kerékpárosok a módosítás értelmében.
Alkoholfogyasztás kerékpárral
A rendelet kimondja a két keréken közlekedőket illetően: kerékpárosra nem kell alkalmazni a járművezető szervezetében szeszesital fogyasztásából származó alkohol jelenlétére vonatkozó korlátozást abban az esetben, ha a jármű biztonságos vezetésére képes - tehát kerékpárvezetésre alkalmas állapotban van.
A tévhittel ellentétben tilos tehát kerékpározásra alkalmatlan állapotban közlekedni, hiszen az illető rosszul reagálhat a közlekedési szituációkban, amely balesetek forrása lehet. A biztonságos közlekedésre alkalmatlan állapotban végzett tekerés szabálysértést jelent.
A KRESZ a befolyásoltság pontosan megengedett mértékére nem tér ki, és fontos tudni, hogy az alkoholtűrő képesség egyénenként eltér, ám néhány alapvetés segíthet az eligazodásban.
A befolyásoltság mértéke döntő
Igen enyhe befolyásoltságnak számít a 0,51-0,8 g/l közti véralkoholszint, enyhének a 0,81-1,5 g/l közötti, míg közepesnek a 1,51-2,5 g/l közti szám, ezek fölött már csak a súlyos és az igen súlyos kategória áll.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legenyhébb tartományban oldottabbá válik az ember, az apró mozdulatok kicsit bizonytalanabbak lehetnek, de egyensúlyzavar még nem érzékelhető. Ez a véralkoholszint egyéni tényezők függvényében nagyjából két pohár sörrel vagy két és fél deciliter borral elérhető. Nőknél ez hamarabb is bekövetkezhet, másfél deciliter bor elég hozzá.
A 0,9 ezrelékes véralkoholszint már ittasságnak számít hivatalosan, amely már lassabb reflexekkel, romló mozgáskoordinációval, egyensúlyérzékkel, ítélőképességgel, a fókuszáltság hiányával jár. 2-3 kupica 40 százalékos rövidital felhörpintése után gyorsan elérhető ez a szint, és csak lassan ürül ki a szervezetből. Az 1,5 ezrelékes határ után a részegség következik.
Egy biztos: ideális esetben nem csupán a közlekedési bírságok elkerülése a közlekedők célja, hiszen már a legapróbb befolyásoltság miatt romló ítélőképesség és mozgáskoordináció is jelentősen veszélyezteti a biztonságot. Egy-két pohár alkoholos ital után sem érdemes tehát kockáztatni.
Töltsd ki! KRESZ-kvíz kerékpárral
A kerékpározóknak is elengedhetetlen a KRESZ-szabályok ismerete. Te hány kérdésre tudod a helyes választ?
(Képek: Getty Images Hungary.)
- alkohol
- kerékpár
- kerékpáros kresz
- kerékpárosok
- bicikli
- biciklis
- kresz
- kresz-szabályok
- részeg
- ittas vezetés
- bírság
- büntetés
- közlekedés
- Utazás
OLVASD EL EZT IS!
- kerékpár
- közlekedés