A világ 8 legmegrázóbb emlékműve
Az eltűntek és elesettek emlékét őrző, megrázó háborús helyszínek a turistákat is elcsendesítik.
Amióta világ a világ, az ember mindenütt viszályt szít, háború háborút követ, ki tudja, hány millióan estek már áldozatául az erőszaknak, és hoz-e bármilyen változást a jövő. A következő megrázó emlékművek azok előtt tisztelegnek, akik nem érhették meg a szebb holnapot.
Nemzeti háborús emlékmű, Kanada
Az ottawai Confederation Square közepén, a kanadai parlament épületei előtt a hadsereg 22 fegyvernemét képviselő 22 bronzalak masírozik elő egy magas gránit boltív alól. A Béke és a Szabadság bronzszobraival megkoronázott, 1939-ben leleplezett emlékmű az első világháborúban elesett több ezer kanadai emlékműve. A nevezetesség azokra emlékeztet, akik életüket adták az országért. A Confederation Square az ontariói Ottawa belvárosában terül el. Kanada nemzeti gyászszertartását november 11-én - Emlékezés napja - tartják.
A koreai háború veteránjainak emlékműve, USA
19 alak járőrözik a washingtoni National Mallon, borókabokrok és gránitakadályok között, közülük néhányan a fák közül lépnek elő. A tükröződő, rozsdamentes acélból készült szobrok megelevenednek a napfényben, és kísértetiessé válnak a sötétben. Az emlékmű azoknak az amerikaiaknak állít emléket, akik a koreai háborúban szolgálva vesztették életüket 1950 és 1953 között. Az emlékmű a French Drive-on van, a Foggy Soltom metróállomás közelében.
Little Bighorn Battlefield emlékmű, USA
Ülő Bika sziúkból, chayennekből és arapahókból álló Naptánc szövetsége 1876 júniusában győzelmet aratott George A. Custer parancsnok hetedik lovasezrede fölött.
Az Egyesült Államok hadügyminisztere 1879-ben nemzeti temetővé nyilvánította a csatamezőt, azonban a Kongresszus csak 1991-ben rendelte el az emlékmű felállítását. A látványosság ma az áldozatoknak és az indiánok örökségük megőrzésére tett utolsó erőfeszítéseinek állít emléket. A műemlék újév napja, hálaadás és karácsony napjának kivételével egész évben nyitva tart. A látogatóközpontban nyaranta beszélgetéseket rendeznek a csatáról.
U. S. S. Arizona-emlékmű, Hawaii
Miután a japánok 1941. december 7-én Pearl Harborban elsüllyesztették a U.S. S. Arizonát, az Egyesült Államok sok halogatás után belépett a második világháborúba. Az elsüllyedt hajó 1177 katona végső nyughelye: csontjaikat ma is a hajótest őrzi. Nem lehet előre jegyet váltani az emlékmű megtekintéséhez, előfordulhat, hogy sokat kell várakozni, ez az idő azonban jól kihasználható, érdemes felkeresni a Pearl Harbor Memorial Museumot.
A varsói felkelés emlékműve, Lengyelország
A nácik elleni 1944-es varsói felkelés során több ezer lengyelt öltek meg, és a város nagy részét lerombolták. Az emlékmű egyik csoportja küzdő felkelőket, a másik, az Exodus pedig a csatornahálózatba menekülő, megtört katonákat ábrázolja. Az emlékmű a varsói Krasinski téren látható.
Normandiai katonai temető és emlékmű, Franciaország
Az Omaha-partszakaszra néz több ezer amerikai sírja, akik a második világháborúban, főként a D-napon - a normandiai partraszállás napja, 1944. június 6. - estek el. Az Eltűntek falán további 1557 név olvasható. Az emlékmű középpontjában Az amerikai ifjúság szelleme című, megindító bronzszobor áll. Az emlékmű Bayeux közelében, Colleville-sur-Merben áll.
Cenotaph, Anglia
A London középső részén, a Whitehallban álló, Sir Edward Lutyens által 1919-ben épített Cenotaph - szó szerint: üres sír - az első világháborúban elesetteknek állít emléket. Az Emlékezés vasárnapján a királynő és neves közéleti személyiségek pipacsból készült koszorúkat helyeznek el itt, a veteránok és a fegyveres testületek pedig díszszemlével tisztelegnek az 1914 óta elesett brit és nemzetközösségi katonák előtt. A legközelebbi metrómegálló a Charing Cross és a Westminster. A szertartást november második - az első világháborút befejező fegyverszünet napjához legközelebbi - vasárnapján, 11 órakor tartják meg.
Thiepvali emlékmű, Franciaország
Az emlékmű az első világháború során a Somme mentén elesett brit és dél-afrikai katonákra emlékezik. A legnagyobb brit háborús emlékművön 72 085 eltűnt katona neve áll. A látogatóközpont, Amiens a karácsonytól újévig tartó időszak kivételével minden nap nyitva áll a látogatók előtt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Cikkünk a Geographia Kiadó Életre szóló kalandok - 500 lélekemelő utazás a világ körül című könyve alapján készült. Képek: en.wikipedia.org, Skeezix1000; tangledtrees.blogspot.com; commons.wikimedia.org, Deep750; Nitot; www.newham.gov.uk.
OLVASD EL EZT IS!
- történelem
- múzeum
3 hátborzongató hely, melyet látnod kell
- afrika
- új-zéland
Ahonnan a halál után a lélek leveti magát
- olaszország
- törökország