Bach kódolt üzenetet rejtett szerzeményeibe: mit jegyzett a hangok közé?

A komolyzenei művek bonyolultsága lehetővé tette, hogy kódolt üzenetet rejtsen el a szerző.

Bach kódolt üzenete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Bár sokan rajonganak érte, a komolyzenét nem mindenki érti, nem mindenki kedveli. Abban azonban mindenki egyetérthet, hogy nagyszabású zenei művet szerezni rendkívüli tehetségre vall, és bonyolult alkotói folyamat.

A zeneszerzők valóságos zsenik, amire további bizonyítékot szolgáltat, hogy egyes zeneszerzők, így például Bach is, szerzett zeneművükben kódolt üzenetet rejtettek el.

A kódolt üzenet a laikus ember számára rejtve marad, de a zeneművek szakavatott értői és elemzői képesek kiszúrni azokat. Így magyarázta a Nyugat-Michigani Egyetem zeneprofesszora, David Loberg, a zenei kriptogramok szakértője.

A zenei kriptogram több zeneszerző munkásságában felfedezhető. Ez egyfajta zenébe rejtett kód, amely bár hangokból tevődik össze, szövegként értelmezendő. Alapja a nyugati zene kottája, amelyben a hangok betűkkel azonosíthatók. Arezzói Guidó szolmizációs hangjai, a do, re, mi, fá, sol, la, ti, amelyek u, r, m, f, s, l, t illetve másként, d, r, m, f, s, l, t betűknek felelnek meg. A kódokhoz a C, D, E, F, G, A, H hangelnevezéseket is használták és ma is használják kódoló zeneszerzők. Hogy mikor melyik segítségével értelmezendőek a kódok, azt zenei módosító jelek jelzik a hangsorokban.

Leggyakrabban nevüket jegyezték a zenében a szerzők, de előfordult, hogy szerelmi vallomásként a szeretett személy neve került a műbe. Ha az elrejteni kívánt szóhoz hiányzott egy betű, mert nem volt ezek között, akkor sokszor a hallás szerint ejtett verziójával helyettesítették, esetleg kihagyták azt.

A zeneikriptogram-írás a reneszánsz idejétől indult el. A legkorábbi szerző, akinél ilyet fedeztek fel, Josquin des Prez, aki a ferrarai hercegnek címzett miséjébe foglalta a latin nevét: a szótagolt nevet, Her-cu-les dux Fer-ra-ri-ae, szolmizációs hangokhoz rendelte.

Bach zenei kriptogramja

Bach kódsorát sok más zeneszerző is visszaidézte saját műveiben, jelentősége ezért is kiemelkedő. Hangsora a leghíresebb példája a zeneszerző saját nevének zenébe kódolásának.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ezt is szeretjük